Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 18:56 

Cześć wszystkim,

od dłuższego czasu z zainteresowaniem czytam merytoryczne wpisy na forum; ten wpis ma przedstawić wyłącznie moją przygodę z serwisem Montblanc w Polsce, chyba ku przestrodze.
W kwietniu tego roku kupiłem na znanym międzynarodowym portalu aukcyjnym pióro Montblanc Meisterstuck 149 Gold M 14C Bi-Tone wyprodukowane w latach 1972-75. Pióro było w idealnym stanie (zostało oznaczone jako NOS) i na takie wyglądało (stalówka miała pomarańczowy nalot na złotej części).

Po kilku miesiącach postanowiłem oddać pióro przeczyszczenia do serwisu Montblanc, gdyż jak zauważyłem linia atramentu była raczej szerokości F lub EF niż M (na piórze była oryginalna okrągła naklejka z oznaczeniem stalówki M), była cieńsza niż stalówka F w nowej 149 kupionej w zeszłym roku. Sądziłem, że wynika to z wieku pióra i wymaga przeczyszczenia spływaka. Chciałem także usunąć ten pomarańczowy nalot, który z czasem zaczął mnie irytować, chciałem przywrócić stalówkę do pierwotnego wyglądu. Pióro było w pełni sprawne i w poza drobnymi prawie niezauważalnymi ryskami w idealnym stanie.

I tak zaczęła się moja przygoda, niespodziewana i niestety dość nieprzyjemna.

Po koniec sierpnia oddałem pióro do serwisu za pośrednictwem sklepu Montblanc, prosząc o jego wyczyszczenie i usunięcie tego pomarańczowego nalotu, zaznaczając, że proszę o kontakt z serwisantem, żebym mógł dokładnie opisać mu o co mi chodzi.
Serwisant skontaktował się ze mną i przedstawiłem mu dokładnie o co proszę, zaznaczając, że pióro jest w pełni sprawne tylko chciałbym usunięcia nalotu ze stalówki i przeczyszczenia pióra. Po kilku dniach od rozmowy otrzymałem telefon, że pióro jest już gotowe, wszystko jest w porządku, a stalówka to typowa F, dodatkowo iryd na stalówce został trochę poprawiony, bo stalówka trochę drapała (trochę mnie to zdziwiło). Pióro miało być wysłane do odbioru.

Następnego dnia otrzymałem ponownie telefon z serwisu z informacją, że niestety istnieje podejrzenie, że moje pióro nie jest oryginalne. Przyznam, że bardziej mnie to zaskoczyło niż przestraszyło, więc poprosiłem o podanie przyczyn tych podejrzeń.
W odpowiedzi dowiedziałem się, z tego co pamiętam, że pióro nie ma numeru seryjnego, na skuwce jest napis "Germany", stalówka jest inna niż obecnie, bo w środku powinien być jeszcze dodatkowy złoty pasek, a tu jest tylko jednolita platyna, a w ogóle to jest na niej oznaczenia 14C, a takiego nie ma, bo powinno być 18K i spływak jest inny. Cóż zrobić, taki pech.
W odpowiedzi przypomniałem, że jest to pióro z lat 1972-75 i w związku z tym wyjaśniłem, że nie ma numeru seryjnego, bo on został wprowadzony na początku lat dziewięćdziesiątych, napis "Germany" wybijany był stosowany w latach siedemdziesiątych i do połowy lat osiemdziesiątych, stalówka z oznaczeniem 14C "dwukolorowa" była produkowana w latach 1972-1985, a oznaczenie K zostało wprowadzone dopiero w 1985 r., a spływak jest ebonitowy ("solid ebonite"), a nie plastikowy i był stosowany od końca lat sześćdziesiątych do połowy siedemdziesiątych. Ogólnie trochę się rozgadałem, za co bardzo przeprosiłem.
Pióro miało zostać jeszcze dwa dni celem sprawdzenia, czy jest autentyczne. Poprosiłem, że bardzo mi zależy na potwierdzeniu bezpośrednio u producenta oryginalności pióra i zgodność wszystkich elementów. Dwa dni później dostałem wiadomość, że miałem rację, pióro autentyczne i nawet dostanę oficjalne potwierdzenie. Pióro zostaje wysłane do odbioru.

W tym miejscu ostrzegam, że zaczyna się ta niespodziewana i dość nieprzyjemna część przygody.

Dzisiaj odbieram pióro w sklepie Montblanc, odkręcam skuwkę i po prostu nie wierze w to co widzę. Po prostu, nie wierzę. Pióro zostało zniszczone. Brak mi słów na opisanie stanu pióra, dlatego tylko w punktach opiszę.

Stalówka została wciśnięta w głąb sekcji około centymetra więcej niż jak powinna być prawidłowo ustawiona. Stalówka jest cała porysowana, część platynowa stalówki w części gdzie jest znak Montblanc wygląda jak zmatowiała. Nie poznałem po prostu stalówki, wygląda jak szmata. Czy pomarańczowy nalot został usunięty nie wiem, bo w świetle jakie jest w sklepie nie widać tego dokładnie. Oryginalny sprawny ebonitowy spływak został usunięty i zastąpiony obecnie produkowanym. W miejscu, gdzie stalówka chowa się do pióra oraz w otworach obok jest jakaś maź, nie wiem czy to klej, smar, nie powinno to tak wyglądać. Niestety to nie wszystko.

Stalówka nie pisze, tak zwyczajnie, nie bo nie. Znaczy pisze, ustawiona pionowo oraz pod niewielkim odchyleniem od pionu. W innym ustawieniu i pod innym kątem nie pisze, nie podaje atramentu na papier, trzeba próbować kilka razy, żeby zaczęła pisać. Dodatkowo jest nieprzyjemne odczucie sztywności i twardości stalówki. Muszę zaznaczyć, że pióro pisało świetnie, nie było żadnych problemów, stalówka pisała gładko, sama sunęła po papierze, ze zmienną szerokością (semiflex).

Od razu w sklepie skontaktowałem się z serwisem, żeby wyjaśnić sytuację. Odniosłem wrażenie, że serwisant, ten sam z którym omawiałem serwisowanie pióra, nie był zaskoczony, że nie jestem zadowolony. Nie umiał mi wyjaśnić dlaczego nie poinformował mnie, że spływak został wymieniony, mimo że rozmawialiśmy i podkreśliłem, że nie chcę wymiany żadnego z elementów, okazało się, że skrzydełka oryginalnego spływaka zostały połamane przy wyjmowaniu spływaka. Na pozostałe uwagi otrzymałem odpowiedź, że ogólnie z piórem jest wszystko w porządku, stalówka prawidłowo osadzona, wypolerowana, nie ma żadnych rys, kleju nie ma, ani innej mazi, bo część ze spływakiem jest wkręcana, a pióra pisze bardzo dobrze. Bardzo dziękuję, na naprawdę bardzo dziękuję.

Nie odebrałem pióra, poprosiłem o ponowne przesłanie do serwisu z informacją, że proszę o przesłanie pióra bezpośrednio do serwisu producenta w Niemczech i tam wykonanie naprawy pióra oraz jego sprawdzenia, łącznie z montażem spływaka takiego jak w oryginalnym piórze. Zwróciłem uwagę, aby serwis w Polsce już zostawił to pióro w spokoju, wystarczy dziękuję. To samo przekazałem serwisantowi w bezpośredniej rozmowie.

To tyle, to teraz poczekam, tyle, że nie wiem na co. Pióro zostało zniszczone, bo nawet jeżeli zostanie naprawione, to nie sądzę, że zostanie przywrócone do pierwotnego stanu, będzie zniszczonym piórem po naprawie, szczególnie stalówki żal.

Przygoda trwa.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 19:05 

Tytuł użytkownika:: Illegal potato.
Z tym nieoryginalnym piórem to porażka. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 19:41 

Tytuł użytkownika:: Pendoktor imigrant
Ech. Serwis w Wawie? Przykro czytać, bardzo przykro. Liczę na to, że serwis w Niemczech zachowa się dobrze i odpowiednio zrekompensuje tę przygodę.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 19:48 

piter22 napisał(a):
Ech. Serwis w Wawie? Przykro czytać, bardzo przykro. Liczę na to, że serwis w Niemczech zachowa się dobrze i odpowiednio zrekompensuje tę przygodę.

Muszę zaznaczyć, że nie wiem, gdzie dokładnie jest serwis w Polsce, w sklepie Montblanc oddając pióro za pierwszym razem uzyskałem informację, że pióro zostanie wysłane do serwisu chyba gdzieś pod Warszawą.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 20:01 

Aż straszno czytać.... I to nie jest pierwsza negatywna opinia.
Ja autoryzowanym serwisom piórowym nie ufam. Wolę powierzyć pióro w sprawdzone i pewne ręce Kasi, Sticky'ego, Pitera, Velo - że wymienię choćby tych PenDoktorów z którymi mialem przyjemność współpracować. Kolejność przypadkowa, choć - rzecz jasna - Pani Kasia na czele ;-)

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 20:06 

Dzisiaj rozmawiałem z serwisantem z MB, bo tydzień wcześniej uzyskałem informację o koszcie naprawy i że zostanie zrobione od ręki, to się spytałem dziś czy już mogę odebrać pióro, to uzyskałem odpowiedz, że będzie w środę. Dlatego w środę bo on jest jedynym serwisantem i po kolei objeżdża wszystkie butiki warszawskie i okoliczne, czyli z tego wniosek, że w Warszawie jest jeden serwisant. Mam nadzieję, że u mnie będzie bez przygód.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 20:06 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
No cóż... przypomina mi się, jak to Stickiemu na alle MB zraportował wintydżowe MB jako podróbki.:P

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 20:16 

Tytuł użytkownika:: Pendoktor imigrant
Oni sami nie wiedzą, co mają :/

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 20:32 

Ta...
Dałbyś pióro do Stickusia i odebrał jak nowe.
W serwisie MB pewnie pracują za karę.
zdrówka

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 20:54 

Ja mam właśnie w naprawie 144 bordo.
Strach się bać, ciekawe co odbiorę ;)
Oczywiście współczuję, ciekawe co oni Ci zaproponują.

Ostatnio edytowano poniedziałek, 19 września 2016, 21:05 przez Pablo70, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:04 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Królowa (porzeczek)
Cóż, mam 146 w której serwis zdiagnozowal problemy ze spływak iem. Wymieniono. Nie pomogło. Wtedy pióro trafiło do mnie.
Problem leżał w stalówce. Naprawa łącznie z diagnoza Kosztowała mnie całe pół godziny. Nawet nie wyciagalam tej stalowki...

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:06 

Bo Ty mistrzem, jesteś :)

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:08 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Masakra. Na twoim miejscu NATYCHMIAST napisałbym wprost do producenta - niezależnie od normalnej drogi reklamacji - i opisał szczegółowo co się stało. Zdjęcia "po naprawie" pewnie nie zrobiłeś, ale może masz zdjęcia z aukcji? Opis opisem, ale zdjęcia to podstawa. Poprosiłbym o przywrócenie do stanu używalności i rekompensatę za to co już zniszczone.

Z tego co wiem od innych osób, to (nieautoryzowana przez klienta) wymiana części na współczesne (w tym i stalówek - sic!) jest niestety standardem u MB, bo innych części po prostu nie mają. Nieumiejętność wyjęcia stalówki ze spływakiem przez przeszkolonego serwisanta jest dziwna, ale to, że oddał Ci pióro w takim stanie jest totalnie absurdalne. Ciekawe co zrobił ze stalówką, skoro połamał spływak ... brrrrrrrrrrrrr
"Kisielek" powinien tam być, ale nie powinien się wylewać z sekcji.

Powodzenia,
Mac

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:09 
Rada Jedi

Pablo70 napisał(a):
Bo Ty mistrzem, jesteś :)

Dziękuję, ale no kurde ale nie powinnam być lepsza niż firmowy serwis :roll:

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:11 
Rada Jedi

A i zapomniałam dodać, że panowie z serwisu chyba nie mają klucza, bądź nie umieją go używać, bo uszkodzili pierścień na sekcji podczas tej pożal się Boże naprawy...

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:12 

Mówiłem. Pani Kasia na czele.
Odkąd mi Sticky na Zlocie w 3 minuty góra rozebrał Duofolda z lat 30'tych ubiegłego wieku i zaczął tłuc stalówkę młotkiem, po czym podgiął, podszlifował, złożył, kazał mi poszlifować i pióro pisze super - to ja już za autoryzowane serwisy podziękuję. Poza tym - autoryzowane serwisy na ogół nie pojmują znaczenia terminu "wielka wartość sentymentalna". Zaprzyjaźnieni Pen Doktorzy wiedzą o co w tym chodzi i nawet najtańsze, ale WAŻNE pióro naprawią.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:34 

Szanowni państwo, ten sam serwisant powiedział niedawno że moja 144 (czarna) to podróbka.
Kasia zna sprawę, oglądała tą podróbkę. Okazało się że to oryginał. Miałem przyjemność rozmawiać z tym serwisantem, młody jest, na starych piórach się nie zna. Następnie z nim rozmawiałem, powiedziałem, co myślę o jego umiejętności. Kolejną 144 przyjął i nie mówił że podróbka. Naprawia i nawet części znalazł stare. Może się wyrobi.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:41 
Rada Jedi

Z ciekawości, co się zepsuło w 144??

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:42 
Rada Jedi

Pablo70 napisał(a):
Szanowni państwo, ten sam serwisant powiedział niedawno że moja 144 (czarna) to podróbka.
Kasia zna sprawę, oglądała tą podróbkę. Okazało się że to oryginał. Miałem przyjemność rozmawiać z tym serwisantem, młody jest, na starych piórach się nie zna. Następnie z nim rozmawiałem, powiedziałem, co myślę o jego umiejętności..

A mało to, że oglądałam, jeszcze się i podobno papiery znalazły nie? Lol

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:47 

Dokładnie, :) z numerami
Pękł spływak (moja wina) więc znalazł mi nową sekcję kompletną za 160zł (burgund) złocenia całe. Jako że mam do tego pióra stalówkę 18k, co jest dosyć rzadkie to postanowiłem wymienić.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:51 

MacKozinsky napisał(a):
Masakra. Na twoim miejscu NATYCHMIAST napisałbym wprost do producenta - niezależnie od normalnej drogi reklamacji - i opisał szczegółowo co się stało. Zdjęcia "po naprawie" pewnie nie zrobiłeś, ale może masz zdjęcia z aukcji? Opis opisem, ale zdjęcia to podstawa. Poprosiłbym o przywrócenie do stanu używalności i rekompensatę za to co już zniszczone.

Z tego co wiem od innych osób, to (nieautoryzowana przez klienta) wymiana części na współczesne (w tym i stalówek - sic!) jest niestety standardem u MB, bo innych części po prostu nie mają. Nieumiejętność wyjęcia stalówki ze spływakiem przez przeszkolonego serwisanta jest dziwna, ale to, że oddał Ci pióro w takim stanie jest totalnie absurdalne. Ciekawe co zrobił ze stalówką, skoro połamał spływak ... brrrrrrrrrrrrr
"Kisielek" powinien tam być, ale nie powinien się wylewać z sekcji.

Powodzenia,
Mac

Dziękuję za radę, zastanawiam się właśnie nad napisaniem bezpośrednio do serwisu w Niemczech w tej sprawie, prosząc o wyjaśnienie, czy takie są obowiązujących standardy serwisowania ich piór. Niestety podejrzewam, że będę niezrozumiały przez barierę językową. Zdjęcia z aukcji zachowałem, są bardzo szczegółowe, nie mam zdjęć z dzisiejszego dnia, bo nie miałem nerwów do tego, nie wychodziły wyraźnie. Zresztą jakie to ma znaczenie, zniszczono spływak i stalówkę, które były w idealnym stanie i nic z tym już nie zrobię.

Właśnie w tym rzecz, kompletnie niezrozumiałe dla mnie jest oddanie mi pióra w takim stanie, jakby nic się nie stało i serwis został prawidłowo wykonany. Nie poinformowanie mnie w bezpośredniej rozmowie, że spływak uległ zniszczeniu już przemilczę.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 21:54 

Bierz nową 149 i już ..... w zamian.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 22:09 

Pablo70 napisał(a):
Bierz nową 149 i już ..... w zamian.

To nie jest to samo pióro, różnice są znaczne, moim zdaniem dla mnie 149 z połowy lat siedemdziesiątych są zdecydowanie lepsze od współczesnych. Zależało mi na zdobyciu właśnie takiego pióra, dokładnie takiego z tych lat ze względu na stalówkę, sekcję, spływak i tłoczek.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 22:11 

Grzgrz napisał(a):

To nie jest to samo pióro, różnice są znaczne, moim zdaniem dla mnie 149 z połowy lat siedemdziesiątych są zdecydowanie lepsze od współczesnych. Zależało mi na zdobyciu właśnie takiego pióra, dokładnie takiego z tych lat ze względu na stalówkę, sekcję, spływak i tłoczek.

Sprzedasz nową, starczy na starą :)
Wiem że są lepsze, sam takiej używam.

PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 23:47 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Grzgrz napisał(a):
Niestety podejrzewam, że będę niezrozumiały przez barierę językową.

Po niemiecku nie dam rady, ale w razie czego mogę spróbować pomóc po angielsku coś skorygować albo uzupełnić.

Grzgrz napisał(a):
Zdjęcia z aukcji zachowałem, są bardzo szczegółowe, nie mam zdjęć z dzisiejszego dnia, bo nie miałem nerwów do tego, nie wychodziły wyraźnie.

Można wysłać te zdjęcia z komentarzem: tak wyglądało pióro przed naprawą. Jak wygląda teraz, proszę zobaczyć jak dotrze do Państwa.

Grzgrz napisał(a):
Zresztą jakie to ma znaczenie, zniszczono spływak i stalówkę, które były w idealnym stanie i nic z tym już nie zrobię.

Nie odstanie się, to prawda. Ale może coś więcej uda się od nich wynegocjować, niż to co mogłeś zobaczyć do tej pory. Poza tym (moim zdaniem) warto napisać, że cokolwiek postanowią zrobić z piórem chciałbyś części oryginalne dostać z powrotem. Może jak - równolegle - popytasz i roześlesz wici to oryginalny spływak uda się dokupić i w Polsce, ktoś Ci pomoże to poskładać potem?

Czy masz jakiś nr sprawy/reklamacji?

Nie wiem czego można się spodziewać po MB, ale trochę czasu poświęcone na korespondencję może okazać się warte zachodu. Nie ma gwarancji, ale moim zdaniem warto próbować. Żeby się też nie okazało, że dostaną info, że Ty tak to pióro załatwiłeś.

Powodzenia,
Mac

PS.: Swoją drogą, jakie czyszczenie poza Twoim zasięgiem w warunkach domowych chciałeś od nich (Serwis MB) uzyskać? Czasem warto zapytać. Czasem, oprócz słów otuchy i dyskusji a propos, ktoś będzie potrafił odpowiedzieć na "Twoje" pytanie. Prędzej czy później :roll: 8-)
Niemniej - to jest szokujące, że nie można mieć zaufania do autoryzowanego serwisu. Tego nie sposób było przewidzieć nie znając innych tego rodzaju sytuacji.

PostNapisane: wtorek, 20 września 2016, 00:10 

Czytam i włosy stają dęba. Jedyne wyjście to robić zdjęcia, poinformować w momencie oddania (oddać pióro z kopią zdjęć) i reklamować w razie takiej sytuacji. Nie wyobrażam sobie, że nie oddali starego spływaka, nawet jeżeli przekroczyli zlecenie i sami coś przy piórze grzebali. Nie mam MB i chyba już nie chcę mieć, jak pomyślę, że może się przydarzyć korzystać z takich partaczy.

PostNapisane: wtorek, 20 września 2016, 00:15 

Ależ nie rezygnuj z tych piór! Miej MB w każdej ilości :), tylko serwisuj u ludzi godnych zaufania.

PostNapisane: wtorek, 20 września 2016, 00:18 
Almighty Admin

Tytuł użytkownika:: la principessa
Zapytałabym czy nadal mają pióro u siebie i czy możesz je jeszcze raz obejrzeć i cyknęłabym sesję zdjęciową godną Naomi C.

PostNapisane: wtorek, 20 września 2016, 00:55 

MacKozinsky napisał(a):
Czy masz jakiś nr sprawy/reklamacji?
Nie wiem czego można się spodziewać po MB, ale trochę czasu poświęcone na korespondencję może okazać się warte zachodu. Nie ma gwarancji, ale moim zdaniem warto próbować. Żeby się też nie okazało, że dostaną info, że Ty tak to pióro załatwiłeś.

Napiszę do serwisu Montblanc w Niemczech z opisem sytuacji, zobaczę jaka będzie odpowiedź.
MacKozinsky napisał(a):
PS.: Swoją drogą, jakie czyszczenie poza Twoim zasięgiem w warunkach domowych chciałeś od nich (Serwis MB) uzyskać? Czasem warto zapytać. Czasem, oprócz słów otuchy i dyskusji a propos, ktoś będzie potrafił odpowiedzieć na "Twoje" pytanie. Prędzej czy później :roll: 8-)
Niemniej - to jest szokujące, że nie można mieć zaufania do autoryzowanego serwisu. Tego nie sposób było przewidzieć nie znając innych tego rodzaju sytuacji.

Nie miałem dużych oczekiwań, sądziłem, że rozłożenie pióra, wyczyszczenie, sprawdzenie przepływu, wyczyszczenie stalówki i złożenie pióra to dla firmowego serwisu nie stanowi żadnego problemu, chciałem mieć pewność, że zostanie to wykonane w prawidłowy sposób. Tak, tak, przeczytałem to, co teraz napisałem.

PostNapisane: wtorek, 20 września 2016, 00:56 

Fonsitos napisał(a):
Zapytałabym czy nadal mają pióro u siebie i czy możesz je jeszcze raz obejrzeć i cyknęłabym sesję zdjęciową godną Naomi C.

Tak zrobię, jeżeli pióro nie zostało jeszcze wysłane.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]