Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 2 lutego 2011, 01:18 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Dotyczy piór o niewielkich ryskach wykonanych z plastiku (polistyrenu), celuloidu, ebonitu czy stali nie lakierowanej.

Całość tyczy się polerowania ręcznego.

Trafiło do mnie piórko Pelikan z przeznaczeniem - wypolerować.

Piórko nie nosiło większych rys, poza troszkę głębszymi rysami od zakręcania skuwki na body. Reszta to naprawdę drobnica ale bardzo liczna.

Oto przygotowane pióro. Dla wygody i bezpieczeństwa wykręciłem stalówkę:

Obrazek

Wymusiło to użycie 2 różnych past. Pierwsza, pasta do polerowania srebra firmy Dremel. Jest to twarda, sucha pasta o bardzo małych drobinkach polerujących. Często używam jej do czyszczenia różnych przedmiotów.
Na foto grudki pasty z dodatkiem oleju.
Obrazek

Z racji tego iż piórko jest wykonane z plastiku, do ostatecznego polerowania wybrałem pastę do chromu. Jest to pasta o bardzo małej zawartości węglowodorów alifatycznych, zatem bardzo bezpieczna dla materiału.

Przy okazji upominam, by zawsze nowo kupioną pastę testować na jakimś z góry przewidzianym do tego celu piórze, zwłokach pióra, niepotrzebnym fragmencie po nadepniętym itp. Unikniemy zniszczenia naszego odnawianego ulubieńca.

Przygotowałem: Pastę Dremel (tu na foto w opakowaniu zastępczym – zbiorczym), Pastę do chromu, miękką szmatkę, plasterek miękkiego filcu, alkohol, dwa waciki kosmetyczne bawełniane, olej maszynowy, oraz silikon.

Obrazek

Pierwsze kroki to dokładne wymycie piórka. Wystarczy miękka ściereczka zamoczona w wodzie z dodatkiem płynu do garów. Ważne by usunąć z pióra większe i mniejsze zanieczyszczenia.
Kolejny krok to usunięcie głębszych rysek tworzących nieładny pierścień zarysowań. Do tego celu użyłem pasty Dremel minimalnie zmieszanej z olejem maszynowym. Pasta jest sucha i dopiero pod wpływem ciepła przy silnym tarciu robi się plastyczna. Olej ułatwi obrabianie ręczne bez nadmiernego nacisku czy intensywnego pocierania.
Wypolerowałem tylko fragment piórka gdzie skuwka paskudnie porysowała body. Reszty Dremelem nie ruszałem. Usunąłem głębokie rysy. Starałem się nie zapaskudzić zbytnio gwintu, ta pasta ciężko wyłazi z zakamarków po wyschnięciu.

Następny krok, umycie piórka. Zmywam to co pozostało po polerce z dodatkiem oleju. Do tego celu używam ponownie płynu do garów z ciepłą wodą.
Elementy pasty zastygłe w gwincie, bez problemu wyjdą w myjce ultradźwiękowej. Zwykła woda wystarczy. Ważne by pióro zamoczone było tylko do głębokości gwintu. Ultradźwiękowe myci e pióra z wbudowanym tłokiem może usunąć także i smarowanie a tego nie chcemy.
Piórko wymyte, wysuszone. Przystępujemy do kolejnego kroku jakim jest przygotowanie pola pod pastę polerującą na błysk. Do tego celu użyłem krążka miękkiego filcu zmoczonego alkoholem.

Obrazek

Po odtłuszczeniu zaczynamy polerowanie.
Ja jestem pewien że użyta pasta nie uszkodzi złoceń, mimo wszystko maskuję pierścień taśmą papierową, po czym przystępujemy do dzieła. Najwygodniej umieścić piórko miedzy kciukiem a np. palcem wskazującym dłoni.
Na wacik nakładamy małą kroplę pasty. Mniej więcej wielkości ziarna grochu. To wystarczy na całe nasze piórko.

Obrazek

Polerujemy wzdłużnie, od pokrętła tłoczka do sekcji i odwrotnie, powoli obracając piórko. Pierwsze wrażenie będzie pewnie dziwne bo w naszych oczach piórko zrobi się matowe. To tylko wrażenie. Zasychająca pasta daje taki efekt.

Obrazek

Polerujemy dalej. Po jakimś czasie pasta stanie się sucha, nie dodajemy nowej, polerujemy tym co jest na waciku. Efekt działań można sprawdzić błyskawicznie, przecierając polerowane piórko szmatką lub zwyczajnie palcem. Pod warstewką zaschniętej pasty, zobaczymy błysk piórka. Decyzja należy do polerującego czy kontynuować, czy już zaprzestać pracy.

Obrazek

Jeśli osiągnęliśmy już zamierzony efekt, przerywamy polerowanie. Pozostaje umycie piórka i skręcenie go.
Pióro po użyciu pasty do chromu myjemy za pomocą ciepłej wody i niezawodnego płynu do garów. Normalnie palcami. Przemywamy gwint i zakamarki piórka jak np. zagłębienia przy kaptopie skuwki miękką szczoteczką (do zębów ?) pod strumieniem wody. To co nie wymyjemy, można usunąć w myjce ultradźwiękowej.

Obrazek

Efekt powyższego polerowania – piórko bez śladu zarysowań.

Obrazek

W kolejnej części chcę przedstawić usuwanie głębszych rys, polerowanie piórka, np złoconego itp. Oczywiście z zastosowaniem innych past, środków i różne od pokazanej powyżej.

Jeśli posiadacie własne metody, proszę podzielcie się nimi pod tym tematem.

PostNapisane: środa, 2 lutego 2011, 01:32 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
Dobra, to ja wymiękam :-D To ja dorzuce tylko ze dwie fotki piora (Sheaffer Balance Jr - plunger) wypolerowanego metoda numer dwa opisana przeze mnie w poprzednim wątku (tutaj: http://forumopiorach.net/viewtopic.php?f=19&t=711 )a tam tylko podlinkuje. Usuwanie mniejszych rys widze, ze pieknie opisales (i do tego z fotami!!) wiec tylko bede cicho siedziec i sie przygladac :-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i.

Natürlich.

PostNapisane: środa, 2 lutego 2011, 12:27 

Bardzo SUPER text Dex.
Cezary

PostNapisane: środa, 2 lutego 2011, 22:19 

Świetny tekst :) Dzięki!

Tomek

PostNapisane: środa, 2 lutego 2011, 22:41 

I ja się dołączam do podziękowań! :)

PostNapisane: niedziela, 27 marca 2011, 11:37 

Tytuł użytkownika:: She!fear
Dex, ja tam co jakiś czas zaglądam w ten temat i ciągle zazdroszczę efektu - mnie nie udaje się takiego błysku uzyskać.
Świetna robota, bezkonkurencyjna!

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2011, 12:22 

Z modelarskiego punktu widzenia.

Pasta do polerowania japońskiej firmy Tamiya, obecnie jest ciężko dostępna, ale - doskonała do polerowania polistyrenu i tworzyw sztucznych, ew. powłok lakierniczych. Ze względu na bardzo drobne cząstki ścierne mało inwazyjnie poleruje powłoki lakiernicze. W przyszłym tygodniu mam do odnowienia kilka Hero z lat 80' - to powrzucam fotki przed i po (przynajmniej jest na czym poćwiczyć 8-) ). "Jak byłem mały", czyli jakieś 30 lat temu, znalazłem na strychu u dziadków stare tłoczkowe pióro, nie mam pojęcia co zacz? Strasznie zniszczone, ale spróbuję na nim metod modelarskich, zobaczymy jak wyjdzie. Jeszcze jedna rzecz używana do polerek modelarskich to pasta Tempo K2 firmy Melle w wersji nano, błękitna tuba z żółtym napisem, używana do miejscowego polerowania np: śladów po owadach, ptakach - również mało inwazyjna, bardzo drobna i do sprawdzenia (przepolerowałem kawałek lakieru akrylowego, efekt podobny do woskowania). I jedna uwaga dotycząca obu past, polerujemy na "sucho", czyli sama pasta bez wody i innych takich...
I jeszcze jedno pytanie, może trochę poza tym tematem, czy do odtwarzania złoceń ktoś używał płatków złota (kiedyś odtwarzałem tą metodą uszkodzone złocenia na zegarze)? No i jeszcze są folie BareMetalFoil - ale są nietrwałe w codziennym użyciu (0,02 i jeszcze samoprzylepna, używana do imitacji metalu w modelach redukcyjnych samochodów, motocykli). Metody galwaniczne są raczej poza zasięgiem zwykłego śmiertelnika... :?

marcin k.

PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2011, 20:23 

W sklepie Feu Vert (samochodowym) na Al. Politechniki była niedawno wyprzedaż (za pół ceny) pasty polerniczej Firmy Abel (francuska). Jest znacznie lepsza od K2 i ma odpowiednią konsystencję również do polerowania mechanicznego (K2 jest za "wodniste).
Pozdrawiam Łodzinina
CezaryF

PostNapisane: wtorek, 18 października 2011, 21:13 
Rada Jedi

Dziś dostałem do lekkiego wypolerowania piórko Sheaffera. Zadanie - usunąć ryski, ma nie wyjść szklanka.

Przed:
Obrazek

Po:
Obrazek

Blinku nie ma. Miało nie być.

PostNapisane: niedziela, 31 lipca 2016, 15:23 

Tytuł użytkownika:: zbieracz / propagator
Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie pióra HARO II które wyglądało tak:
Obrazek
Obrazek

Po kilku godzinach pracy udało mi si doprowadzić pióro do pełnej sprawności i takiego wyglądu:

Obrazek
Obrazek
Do polerowania użyłem micromesh i pastę polerską.

PostNapisane: wtorek, 27 grudnia 2016, 19:07 

Czy do dokładnego polerowania nadaje się pasta (płyn) Micro Gloss #5 dostępna np. tutaj: http://f-pen.pl/pl/p/Plyny-MicroMesh-do ... oraz-1/556 ?

Użyłem pasty #5 i flaneli do wypolerowania - na razie tylko skuwki - mocno zużytego noszeniem w damskiej torebce czarnego Watermana Experta II. Efekt jest wyraźnie widoczny w porównaniu z korpusem, ale to wciąż nie to, o co mi chodzi, za mało błyszczy. Poza tym nie jestem pewien, czy powinienem jakoś zabezpieczać złocone części, które też są porysowane i dobrze byłoby je wypolerować.

PostNapisane: wtorek, 27 grudnia 2016, 20:45 

Tytuł użytkownika:: małpyra
Biorąc pod uwagę cenę za takie malutkie opakowania, to dziwię się że nikt tu jeszcze nie polecił profesjonalnych past polerskich menzerny, czy koch-a. Za 5 dych do piór to praktycznie dożywotni zapas, a tworzywo sztuczne polerują idealnie.

PostNapisane: wtorek, 27 grudnia 2016, 20:52 
Rada Jedi

Każdy używa czegoś innego i raczej ma tu znaczenie to że ktoś to coś lubi. Ja przykładowo używam różnych past do chromu lub past brasso. Zarówno tych w płynie jak i już nasączanych bawełnianych szmatek. Tym lubię pracować.
Można oczywiście używać micro4 bo to doskonały specyfik. Elementów metalowych nie trzeba zabezpieczać. Również można użyć tych past do ich polerowania. Byle nie usunąć pozłoty ;)
Zalecam także ostrożność przy polerowaniu piór lakierowanych z tzw "żywicy" na metalowym korpusie. Lakier jest bardzo cieniutki, łatwo dojść do białego podkładu albo do metalowej rurki korpusu.

PostNapisane: środa, 28 grudnia 2016, 17:56 

Tytuł użytkownika:: małpyra
Broń boże nie traktuj tego jako przytyk, czy aroganckie pouczenie. Ot, znam te środki dość dobrze i mam przetestowane to, jak fajnie i szybko plastik się poleruje taką menzerną 400.

PostNapisane: środa, 28 grudnia 2016, 20:46 
Rada Jedi

Spokojnie :) Ja niczego tak nie traktuję. Znaczy jako przytyk a pouczenia zawsze się przydają.
Zwyczajnie napisałem to, co sam wiem. Znam ludzi pracujących przy piórach i wiem czego używają i twardo stoją na pozycji "to i nic innego" :) Ja też obstaję przy swoim zdaniu odnośnie środków do polerowania a to z powodu, że zwyczajnie mnie pasują i jestem zadowolony z efektu.
Do polerowania pióra dobre jest wszystko co poleruje (oczywiście z głową). Zawsze można polecać własne, przetestowane środki bo tego nigdy wiele.

PostNapisane: czwartek, 29 grudnia 2016, 01:31 

Dexter napisał(a):
Zalecam także ostrożność przy polerowaniu piór lakierowanych z tzw "żywicy" na metalowym korpusie. Lakier jest bardzo cieniutki, łatwo dojść do białego podkładu albo do metalowej rurki korpusu.

Dzięki za ostrzeżenie, chociaż w wypadku tego pióra widzę, że nie jestem w stanie mu w ten sposób zaszkodzić. Sporo przeszło i ma na sobie małą kropkę bez lakieru - dzięku temu pod lupą widać, że warstwa lakieru jest zaskakująco gruba, widzę ze dwie warstwy i nawet pod palcem czuję przyzwoity "skok". Chyba nie dam rady spiłować takiej warstwy, nie starczy mi cierpliwości.
KHOT napisał(a):
Broń boże nie traktuj tego jako przytyk, czy aroganckie pouczenie.

Jeżeli przytyk był do mnie, to też nie traktuję tego jako przytyk :) Te pasty do samochodów faktycznie są sporo tańsze za mililitr...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]