Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 17:27 

Cześć, piszę DIA2, już długi czas, to podzielę się z Wami garścią moich spostrzeżeń. Mam nadzieję, że ktoś skorzysta. O Kaweco Dia było już wiele, ale nie czytałem nigdzie jak poradzić sobie z kiepskim konwerterem, jaki nie raz dołączany jest do pióra, lub sami go kupujemy. Jest to wyjątkowo nieudany gadżet. Mała pojemność - to jeszcze można przeboleć, ale nieszczelność pomiędzy tłokiem a tuleją sprawia, że pióro zaczyna bardzo mokro pisać, nie raz kleksa posadzi. W moim ta przypadłość pojawiła się przy którymś kolejnym tankowaniu. Na niewiele pomogło smarowanie tłoka silikonowym mazidłem. Tłok jest kiepsko wykonany, twarde tworzywo i w dodatku styka się z tuleją bardzo ograniczoną powierzchnią. A czarę goryczy przepełnia fakt, że czasem przy odkręcaniu korpusu końcówka tłoka klinuje się w mosiężnej miseczce wieńczącej sprężynę dociskową wewnątrz korpusu i mamy kleksa gwarantowanego i to równego objętości tego co w danej chwili jest w konwerterze. Zgłaszało to już wielu użytkowników tego pióra i Kaweco nic sobie z tego nie robi... Obejście problemu jest banalnie proste. Ponieważ konwerter należy do tych o średnicy "europejskiej", wystarczy go czymś zastąpić. Testowałem różne tłoczki, chińskie np. są nadwymiarowe i nie wchodzą ciasno na trzpień. Różnica w średnicy ok. 0,1 mm. Idealnym rozwiązaniem, spełniającym kryterium dużej pojemności, szczelności i nie wchodzący w relację ze sprężyną okazał się tłoczek Faber - Castell. Jak to się mówi: "Pasuje jakby stąd był". Pióro zyskało drugie życie i problemy odeszły w niepamięć. A problemów było sporo, bo kiedyś, chcąc jakoś zaradzić odkręcaniu się śruby tłoka włożyłem do środka kawałek plastikowego czegoś i to coś przy zakręcaniu wypchnęło z mojego ulubionego pióra firmowy kapsel "Kaweco". Przeżyłem chwile grozy... Na szczęście kapsel się znalazł i zamontowałem go z powrotem w otworze na szczycie korpusu. Poniżej dwie fotki, oryginalny konwerter i adoptowany z FC (nie mylić z Barceloną :lol: )
Obrazek
Obrazek

Ostatnio edytowano poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 17:58 przez Oxford, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 17:31 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dzięki za podzielenie się informacją. A możesz pokazać konwerter FC już obstalowany w DIA2? Z profilu i z góry jeśli można. FC się buja? Ze zdjęć wygląda, że pierścień od oryginalnego konwertera stabilizuje toto w sekcji.

Pozdrawiam,
Mac

PostNapisane: poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 17:43 

MacKozinsky napisał(a):
Dzięki za podzielenie się informacją. A możesz pokazać konwerter FC już obstalowany w DIA2? Z profilu i z góry jeśli można. FC się buja? Ze zdjęć wygląda, że pierścień od oryginalnego konwertera stabilizuje toto w sekcji.

Pozdrawiam,
Mac

Cześć, chwilowy brak technicznych możliwości (aparatu), ale zapewniam, że FC wchodzi w sekcję DIA2 idealnie, po prostu zero luzu. Wygląda to lepiej niż ten "wzmocniony" oryginał Kaweco. Można śmiało trzymać pióro za sam tłoczek i napełniać. Wewnątrz FC jest jeszcze sprężynka, bardzo pomaga w przepływie mojego Platinum Pigment.

PostNapisane: poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 18:27 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
OK. Jakby co, wystarczy fotka telefonem. Jeszcze raz dzięki za info.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]