Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 30 stycznia 2016, 18:21 

Tytuł użytkownika:: Pendoktor imigrant
Ale efekt jest jeden :D

PostNapisane: środa, 29 sierpnia 2018, 01:41 

drqwerty napisał(a):
... woskiem carnauba.
Nie wiem, czy pióra robione są z innego rodzaju ebonitu. Na pewno natomiast nie są narażone na długotrwałą ekspozycję na światło słoneczne. ...
Jeszcze w maju kupilem kostke Carnauba bo wyczytalem, ze to najlepszy agent do polerowania pior. Teraz chcialem wypolerowac chociazby jedno pioro i... stoje w miejscu nie wiedzac jak sie zabrac do tego wosku, ktory jak sie okazuje jest zywica z jakiejs tam palmy brazylijskiej. Bardzo twardy, moge rozdrobnic ale co dalej. Rozpuscic w "czyms" aby uzyskac rodzaj pasty, czy rozdrobniony wax podgrzac do postaci plynnej (jezeli da rade) i posmarowac powloki piora do polerowania. Na forum znalazlem 4 posty na zapytanie o "Carnauba", ale nie ma w nich odpowiedzi na moj problem. Podobnie youtube, cos o pastach do samochodu, porelowaniu pior ale nic z uzyciem Carnauba.
Wiec grzecznie prosze Help, please.

PostNapisane: środa, 29 sierpnia 2018, 12:24 

Używam tego wosku w postaci płatków lub takich "tabletek", podgrzewam w temp.80-90 stopni i nakładam możliwie najcieńszą warstwą, jak trzeba proces powtarzam parokrotnie. Nakładam cienko, poleruję i znowu nakładam i poleruję. Niestety nie pokuszę się o jednoznaczną odpowiedź jaka metoda jest najlepsza bo te woski występują w różnych postaciach, są też używane jako dodatki do innych wosków, są bazą do robienia wosków. Najłatwiej używać gotowych w postaci miękkiej(emulsji, past)gdzie Carnauba jest tylko dodatkiem.

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 01:57 

Moje pierwsze próby wyszły marnie, podgrzany wosk (zeskrobane wiórki) do stanu płynnego zastyga w ułamku sekundy na gałce z ręcznika papierowego, jeszcze zanim może być naniesiony i rozprowadzony na korpusie pióra, ktory ma niższą temperature niz te 80-90C. Wiec wynika z tego, że należałoby doprowadzić powierzchnię pióra do identycznej temperatury. Jest to możliwe ale i ryzykowne bo można po prostu pióro uszkodzić. Napisz proszę Michał jakie bledy popełniam bo zaczynam wątpić w praktyczną możliwość użycia 100% wosku Carnauba do poprawienia finiszu części plastikowych pióra wiecznego

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 08:53 

Tytuł użytkownika:: Pendoktor imigrant
Celuloid na przykład mięknie w 70°C, powodzenia. Woski Carnauba, których używałem, zawsze były zawieszone w jakimś rozpuszczalniku. Nie wiem co to było, ale miało delikatny zapach pasty do butów. Co więcej, są też przeciwnicy użycia wosku, mówiący o jego potencjalnie degradacyjnym wpływie.

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 09:21 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Wosk służy nie do czernienia czy polerowania! Zwyczajnie nie posiada takich właściwości :) Jeśli chcemy by powierzchnia danego przedmiotu była gładka i świecąca, należy ją wcześniej wypolerować a dopiero na końcu wykończyć woskiem.
Wosk służy wyłącznie do wykończenia powierzchni. Po jego nałożeniu i wypolerowaniu, możemy uzyskać pewien efekt ale to zależy na czym jest ten wosk nałożony. Nie używa się czystego wosku carnauba do prac wykończeniowych. Jest on zwyczajnie zbyt stały. Wosk należy wcześniej przygotować. Jest jak to woski, rozpuszczalny w alkoholu, benzynie czy np. eterze. Odpowiednio przygotowany wosk posłuży idealnie do prac wykończeniowych np. drewna. Nie polecam mieszanek do piór vintage z oczywistych powodów. Tak, są też gotowe preparaty na bazie wosku, ale to też trzeba dobrać do danego materiału z jakiego jest pióro zrobione. (Sprawdzamy skład pasty).
Przy pracach wykończeniowych z użyciem wosków (obojętnie jakiego) istotny jest także dobór sprzętu, czasu polerowania, kontroli nacisku. Bardzo łatwo można przedmiot "przepolerować". Długie tarcie woskiem wbrew pozorom, nie zagwarantuje nam "lusterka". Przepolerowanie, czyli uszkodzenie powierzchni i w efekcie otrzymamy zmatowienia będące bezpośrednio efektem przegrzania wosku. Zbyt gruba warstwa wosku, także nie jest zalecana. Wtedy materiał zaczyna się zwyczajnie mazać. Nawet po zaschnięciu, wosk nałożony na przedmioty które mają kontakt z ciepłem otoczenia np. z dłonią, miejscowo matowieje. Nałożony w kilku warstwach, nie stygnie prawidłowo. Nie polecam używania wosków do wykończenia piór.
Polecam woski do wykańczania drewna. Efekt przewspaniały :)

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 09:31 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
a tak na marginesie - bo cały czas mówimy o ebonicie w kolorze czarnym (BHR)... A co z czerwonym (RHR)? Czym go konserwować?
Ciekawe czy magiczna ebonitowa ambrozja @Sticky'ego sprawdza się też w przypadku ebonitu czerwonego ..?

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 09:47 

W woskowaniu carnaubą chodzi nie o nadanie połysku ale raczej zabezpieczenie przed degradacyjnym działaniem powietrza na ebonit.

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 09:51 
Rada Jedi

Dokładnie :)

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 10:40 

Dzięki za wszystkie informacje, Carnauba idzie czekać na lepsze zastosowanie niż robienie finiszu na wiecznych piórach, przynajmniej taka postać wosku jaką ja posiadam. Z mojego doswiadczenia jezeli chodzi o nadanie połysku korpusowi pióra najlepsze sa "twarde" sciereczki z microfiber, takie jakich używa sie np do czyszczenia ekranow monitorow bez użycia jakichkolwiek płynow czy past - po prostu na sucho. No ale każdy ma jakies sprawdzone sposoby. Moim celem bylo zastosowanie Carnauba do utwardzenia powierzchni korpusu piora z jednoczesnym wypełnienie drobnych niedoskonałosci, rysek, otarć itp. Ale zeby to zrobić trzeba pokryc cienka warstwą tworzywo, z ktorego korpus piora jest wykonany. Wiec czekam dalej może ktos zdradzi swoje tajemnice, może być na PW

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 11:57 
Firma

Uważajcie na carnaube. TO jest najtwardszy wosk (zdaje mi się). Jak se potrzesz to se pióro podrapiesz. W kwestii grzania też uważaj. Wosk się rozpuszcza, ale temperatura kontra pióra może skończyć się źle. Technika nakładania stosowana przez fajczarzy jest również ryzykowna. Najlepsze jest mleczko carnaubowe, jednak przepisy dostępne na necie są beznadziejne.

Udało mi się to zrobić w warsztacie, tzn. zrobienie mleczka czystej carnauby bez ryzykownych rozpuszczalników.

Koszt: mały pożar, ochlapana ściana, poparzona ręka.... ale opłacało się. Działa jak marzenie.

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 12:37 

Blok, ktory kupiłem jest twardy jak plexi i mozna pokaleczyć sie ostrymi krawędziami, nie tylko podrapać pioro. Podoba mi się Twoj post, umiesz odpowiednio budowac napiecie - jest jak film, ktory zaczyna sie obiecujaco i nagle urywa się bez spodziewanego zakonczenia. 8-)

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 13:33 

trumil napisał(a):
Podoba mi się Twoj post, umiesz odpowiednio budowac napiecie - jest jak film, ktory zaczyna sie obiecujaco i nagle urywa się bez spodziewanego zakonczenia. 8-)

No chyba nie myślisz, że sticky publicznie ujawni swoją metodę, przy opracowaniu której spalił pół Chorzowa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 14:29 

Wracam do mojego pytania jeszcze raz, bo zgubiło się gdzieś w ferworze dyskusji :
Ciekawe czy magiczna ebonitowa ambrozja @Sticky'ego sprawdza się też w przypadku ebonitu czerwonego ..?
https://www.ebay.pl/itm/Pelikan-100-Fou ... Swucxbg0SQ

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 14:36 
Rada Jedi

To raczej pytanie do Stickiego :)

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 14:58 
Firma

Marcin, jasne.

śmiało, kup, prześlij, za free Ci wyczernię 8-) :mrgreen:

@trumil, rozumiem, że chcesz moją metodę dostać szczegółowo krok po kroku. Mam rację?

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 15:41 

Super ! Czyli twoje smarowidło z RHR robi BHR czy tak ? ;-)

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 21:54 

Marcin,
przejrzyj ten profil, sporo przykładów czyszczenia RMHR, no i MB z kolekcji Blumencranza:
https://www.facebook.com/groups/1803676 ... 61/photos/

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 22:30 

stickyfinger napisał(a):
@trumil, rozumiem, że chcesz moją metodę dostać szczegółowo krok po kroku. Mam rację?

Napiszę dzisiaj PW, ale poźniej

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]