Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 08:35 
Firma

Tytuł użytkownika:: piórorób
Po wielu próbach, metrach zmarnowanych materiałów i licznych mniej lub bardziej nieudanych realizacjach, w końcu krystalizuje się obraz etui (w mojej ocenie) ostatecznego ;) .

Od dłuższego czasu poszukiwałem odpowiedniej jakości i przemyślanego etui na 5-6 większych piór (kiedyś nawet zakładałem taki temat). Niestety nic nie spełniało w pełni moich oczekiwań, więc wziąłem się za projektowanie... .

Materiał: skóra naturalna, garbowana roślinie. Dużo trwalsza niż wszystkie te liche i wyprawne skórki używane powszechnie w galanterii.
Szycie: ręczne, szwem rymarskim na dwie igły. Dzięki czemu każdy węzeł jest w zasadzie osobną konstrukcją i przerwanie jednego nie powoduje prucia się całości jak to ma miejsce w przypadku szwu maszynowego.
Kolory: Ręcznie farbowane dzięki czemu możliwe jest zastosowanie wielu różnych kolorów a sam wygląd nie jest "płaski/wyprany". Dodatkowo każdy kawałek jest niepowtarzalny.

Kilka cech charakterystycznych:
1. Etui docelowo zostało zaprojektowane, aby pomieścić większe i szersze piórka. Na zdjęciu większość piór ma około 16 mm średnicy. Dla zobrazowania w środku jest Jinhao 159 (największe z popularnych piór, które miałem na stanie) a obok JAGA.
2. Konstrukcja każdej przegrody celowo zaprojektowana jest niesymetrycznie tj. wysokość jest większa od szerokości. Dzięki temu bez problemu możemy umieścić w nich pióra z klipsem jedną ręką. Nie ma bowiem konieczności odginania klipsa celem jego zahaczenia lub wciskanie go na siłę i powolne niszczenie góry przegródek. Szczególnie zauważalne w piórach ze sztywniejszymi klipsami.
3. Na tyle etui umieszczona kieszeń mieszcząca wszystkie popularne notesy w rozmiarze A6 tj. Midori passport, Field notes itp. Na zdjęciu notatnik Oxford. Dzięki umieszczeniu tej kieszeni "na zewnątrz" możemy wygodnie odczytać swoje notatki bez otwierania etui. Spokojnie zmieszczą się i inne rzeczy jak np. smartfon.
4. Dodatkową miejscem do wykorzystania jest obszar między przegrodami a przednią ścianką, tutaj również zmieści się notatnik j.w. a ze względu na "zamykanie" klapką może się to dobrze sprawdzić do przechowywania luźnych karteczek, wizytówek itp.

Kilka zdjęć prototypu*:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

* zostanie wprowadzonych jeszcze kilka kosmetycznych poprawek, ale generalny wygląd i koncepcja zostanie raczej bez większych modyfikacji.

Co o tym myślicie ? Zachęcam do dzielenia się opiniami. Każda konstruktywna krytyka jest mile widziana :) .

Ostatnio edytowano wtorek, 2 października 2018, 07:44 przez pmarcinski, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 09:19 
Rada Jedi

Bardzo fajne. Czekam na dalszy rozwój wypadków. :)

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 10:43 

Wygląda świetnie! Naprawdę fajny projekt, z przyjemnością obejrzałabym to etui na żywo.

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 11:14 

Bardzo ładne. Zwykle najsłabszym punktem takich "etujów" są szwy, ale jeśli zastosowałeś technikę, która zapobiega rozpruciu, to wspaniale :).
Kiedy pojawi się w "masowej" produkcji?

Ostatnio edytowano poniedziałek, 1 października 2018, 16:00 przez MKOL, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 12:11 

Wygląda świetnie. Jakie ma wymiary?
I czy rozwiązanie z metalowym pinem jako zamknięciem się sprawdza? Mam coś podobnego i otwieranie/zamykanie nie jest najłatwiejsze na świecie.

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 13:26 
Firma

Dziękuję za miłe słowa. Krytyczne uwagi są również bardzo mile widziane - na pewno pomogą ulepszyć produkt :).

And napisał(a):
Czekam na dalszy rozwój wypadków. :)

Dziś własnie odebrałem nową skórkę, więc plan jest taki aby wykonywać kilka docelowych wersji w różnych kolorach i wstawić do sklepiku. Chętnie również podeślę jakieś do recenzji jeśli miałbyś ochotę ;) .

mery napisał(a):
Wygląda świetnie! Naprawdę fajny projekt, z przyjemnością obejrzałabym to etui na żywo.

Dziękuję, planuję zabrać jakieś na przyszłoroczne PenShow ;) Czy gdzieś wcześniej (poza ew. kupującymi) będzie można je zobaczyć to ciężko powiedzieć, gdyż temat całkiem świeży.

MKOL napisał(a):
Bardzo ładne. Zwykle najsłabszym punktem takich "etujówę są szwy, ale jeśli zastosowałeś technikę, która zapobiega rozpruciu, to wspaniale :).
Kiedy pojawi się w "masowej" produkcji?

Jeśli metoda ta od lat sprawdza się do produkcji siodeł, uprzęży jeździeckich i itp. to myślę, że i w takim etui spełni swoje zdanie ;)

Tak jak wspomniałem wyżej, na ten moment planuję wykonać kilka sztuk, które będą do nabycia. Zrobimy też pewnie jakąś małą promocję na nie. Po ich wykonaniu będzie można składać indywidualne zamówienia. Będą do wyboru różne kolory skóry oraz nici do dowolnego łączenia. Wykończenie satynowe/matowe jak i bardziej błyszczące. Także ilość kombinacji będzie ogromna :).

wiorka napisał(a):
Wygląda świetnie. Jakie ma wymiary?
I czy rozwiązanie z metalowym pinem jako zamknięciem się sprawdza? Mam coś podobnego i otwieranie/zamykanie nie jest najłatwiejsze na świecie.

Wymiary około:
szerokość: 11,5 cm
grubość: 2,5 cm
wysokość: 16,5 - 17,0 cm

Moim zdaniem knopik sprawdza się bardzo dobrze. Być może masz zrobiony zbyt ciasny otwór lub skóra jest zbyt sztywna/sucha i dlatego nie pracuje zbyt dobrze ? Nie mniej jednak do wyboru jest jeszcze opcja zapięcia na magnetyczny "guzik". Tutaj akurat jest knopik, ale to tylko kwestia przypadku. We wcześniejszych prototypach używałem zapięcia magnetycznego, więc w tej po prostu chciałem spróbować czegoś nowego :). Podsumowując: wg mnie oba sprawdzają się odpowiednio.

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 14:00 

Tytuł użytkownika:: :-) :-) :-)
pmarcinski napisał(a):
(...)

Tak jak wspomniałem wyżej, na ten moment planuję wykonać kilka sztuk, które będą do nabycia. Zrobimy też pewnie jakąś małą promocję na nie. Po ich wykonaniu będzie można składać indywidualne zamówienia. Będą do wyboru różne kolory skóry oraz nici do dowolnego łączenia. Wykończenie satynowe/matowe jak i bardziej błyszczące. Także ilość kombinacji będzie ogromna :).

(...)

No to zacznie się grymaszenie ;)

Przemku jaka jest grubość skóry i czy jest dość sztywna by zabezpieczać pióra ?
czy przegródki na pióra nie będą zbyt luźne by pióra się w nich nie przemieszczały.
Używam od kilku lat etujca z naturalnej skóry i przegródki się odpowiednio dopasowały do grubszych piór. Naturalna skóra jak najbardziej naturalnie się rozciąga (oczywiście w pewnych granicach)

ogólny efekt łał
myślę, że wielu z nas czeka na etui na taką ilość piór !

:geek: :geek: :geek: :geek: :geek: :geek:

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 15:35 

Tytuł użytkownika:: słabo opierzony
Pomysł bardzo mi się podoba. Szczególnie dołożenie przegródek na notesiki. Nie miałem dotąd potrzeby posiadania takiego etui, ale je właśnie wykreowałeś :D
Myślę, że ewentualnie mógłbyś dołożyć 'nabojnicę' na kilka zapasowych naboi. Może na bokach?

No i pasek na ramię (just kidding!)

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 17:14 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Wygląda, że faktycznie (potencjalnie) wypełniłeś lukę w ofercie rynkowej. W każdym razie mi się tak wydaje.
Do piór cięższego kalibru, seniorów staruszków i arylowych piór współczesnych używam skórzanego etui na cygara "z dawnych lat", które wygrałem w konkursie Stickiego, właśnie ze względu na za wąskie "szlufki" w etujcach, które mam, z najróżniejszych różnych źródeł. Jeśli tylko cena nie zmrozi mojego entuzjazmu, to chętnie zakupię jak tylko już będzie można, bo 12-miejscowe etui z akcji And-a na FOP, jest już w mało eleganckim stanie a tylko tam się większość piór mieści bez ścierania złocenia ze skuwki.

Gratuluję Przemek i powodzenia,
Mac

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 20:10 

Tytuł użytkownika:: Poeta
Przemku, bardzo to ładnie wygląda... już czekam na efekt końcowy, knopik faktycznie wydaje się lepszym niż magnesowe zapięcie - czy magnes nie za szybko może się skończyć? Szycie wygląda znakomicie i trwale. Ciekawym innych kolorów, jeśli materiał faktycznie bardziej wytrzymały na klipsy to będzie to poszukiwany futerał przez wielu, choć oczywiście nie tylko z tego powodu.
gratuluję i czekam!

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 20:14 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Bardzo eleganckie i wytworne.
Trochę się niepokoję o cenę, możesz zdradzić przedział, lub choćby rząd cyfr ...?

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 20:38 

Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
A ja mam krytyczną uwagę do systemu zapinania na knopik. Skóra klapki będzie zapewne dość sztywna, otwór będzie stawiał opór. Zapięcie wymaga przyłożenia pionowej siły w tym punkcie, co będzie skutkować wbijaniem się małej okrągłej stopki knopika w etui oraz niezbyt korzystnym ściskaniem przy tym całego etui i jego zawartości. Chyba, że etui jest pancernie sztywne.
Przy delikatnym korpusie pióra (np. MB 134 - L139) może się to w najgorszym przypadku skończyć zgnieceniem i połamaniem korpusu.
Ja dlatego wolę etui tego typu zamykane na klapkę wsuwaną w szlufkę (jak robi Pelikan, Donat, MB).

PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2018, 23:31 

Właśnie zastanawiałem się, jak tam wchodzi notes formatu A5. Ale skoro znane są już wymiary, to przy wymiarach 11,5 x 16 cm taki format nijak nie wejdzie. Natomiast A6 już tak. I też polecałbym wsuwaną klapkę zamiast knopika czy innych zatrzasków.

PostNapisane: wtorek, 2 października 2018, 00:03 

Bardzo mi się podoba i całkiem możliwe, że sobie takie sprawię. Też wydaje mi się, że szlufka albo magnes będą lepszym rozwiązaniem.

PostNapisane: wtorek, 2 października 2018, 06:15 

Też jestem zdania, że szeroka szlufka i klapka, lepiej spełnią swoje zadanie. Do argumentów poprzedników dodałbym jeszcze ten, że klapka w szlufce pozwala zamknąć futerał zgodnie z długością przechowywanych w nim piór. Czyli gdy będą one krótsze - można klapkę wsuwać głębiej, nie pozostawiając zbędnego, wolnego miejsca u góry. Ogólnie zaś etui podoba mi się - wygląda solidnie i estetycznie. Użytkuje obecnie - podobnie jak Maciek - etui po dawnych cygaretkach. Sztywne, na szlufkę i bardzo wygodne, bo bez luzów pasujące do króciutkich Kaweco Sportów. Na szczęście okazało się, że dziwnym trafem wymiary dawnych grubszych cygaretek oraz Kaweco Sportów okazały się tak identyczne, że aż podejrzewałem iż były znormalizowane ;-)

PostNapisane: wtorek, 2 października 2018, 09:13 
Firma

tenjarek napisał(a):

No to zacznie się grymaszenie ;)

Przemku jaka jest grubość skóry i czy jest dość sztywna by zabezpieczać pióra ?
czy przegródki na pióra nie będą zbyt luźne by pióra się w nich nie przemieszczały.
Używam od kilku lat etujca z naturalnej skóry i przegródki się odpowiednio dopasowały do grubszych piór. Naturalna skóra jak najbardziej naturalnie się rozciąga (oczywiście w pewnych granicach)

ogólny efekt łał
myślę, że wielu z nas czeka na etui na taką ilość piór !

:geek: :geek: :geek: :geek: :geek: :geek:

Myślę, że z grymaszeniem jakoś sobie poradzę ;)

Docelowa skóra będzie grubsza od tej która jest na zdjęciach i będzie miała około 2,0-2,5mm na ścianki przednie i tylne oraz 1,0-1,5 na przegrody, aby się dobrze układały. Co po zsumowaniu warstw da bardzo dobrą ochronę i odpowiednią sztywność.
Oczywiście bardzo cienkie pióra lub długopisy będą miały luz. Tutaj nic się nie poradzi, skóra to jednak nie gumki. Natomiast wtedy można opcjonalnie zahaczyć klipsem o przegrodę, aby zbytnio się nie "majtały" :).
drqwerty napisał(a):
Pomysł bardzo mi się podoba. Szczególnie dołożenie przegródek na notesiki. Nie miałem dotąd potrzeby posiadania takiego etui, ale je właśnie wykreowałeś :D
Myślę, że ewentualnie mógłbyś dołożyć 'nabojnicę' na kilka zapasowych naboi. Może na bokach?

No i pasek na ramię (just kidding!)

Hehe no to bardzo się cieszę z tego powodu :).
Jeśli chodzi o nabojnicę to jak najbardziej można coś takiego zrobić, ale już bardziej na indywidualne zamówienie. Przy projektowaniu wersji bazowej jaką prezentuję kierowałem się raczej minimalistycznym i "czystym" wyglądem.

MarcinEck napisał(a):
Bardzo eleganckie i wytworne.
Trochę się niepokoję o cenę, możesz zdradzić przedział, lub choćby rząd cyfr ...?

MacKozinsky i MarcinEck, cena początkowa/promocyjna będzie wynosiła ok. 390 zł. Docelowa 450-490 (lub więcej) zł.
Velofahrer napisał(a):
A ja mam krytyczną uwagę do systemu zapinania na knopik. Skóra klapki będzie zapewne dość sztywna, otwór będzie stawiał opór. Zapięcie wymaga przyłożenia pionowej siły w tym punkcie, co będzie skutkować wbijaniem się małej okrągłej stopki knopika w etui oraz niezbyt korzystnym ściskaniem przy tym całego etui i jego zawartości. Chyba, że etui jest pancernie sztywne.
Przy delikatnym korpusie pióra (np. MB 134 - L139) może się to w najgorszym przypadku skończyć zgnieceniem i połamaniem korpusu.
Ja dlatego wolę etui tego typu zamykane na klapkę wsuwaną w szlufkę (jak robi Pelikan, Donat, MB).

Dzięki za konstruktywną uwagę. Wiele osób ma wątpliwości co do tego systemu zamykania więc prawdopodobnie i tak z niego z rezygnuję (będzie jako opcja na zamówienie dla chętnych), jednak odpowiednio dobrany otwór do średnicy łba knopika sprawia, że etui na prawdę dobrze trzyma a jego zamykanie nie wymaga praktycznie żadnej siły. Etui nawet w żaden sposób się nie ugina ani nic mimo, że w tym jest duża cieńsza skóra niż w docelowym.
Będę intensywnie użytkował to prezentowane etui i dam znać za kilka lat ;)
Natomiast co do szlufki to też nie ma problemu, aby takie coś wykonać. Zrezygnowałem z tego tylko i wyłącznie ze względów estetycznych, gdyż dodatkowy poprzeczny pasek i przeplatanie nim klapki psuło mi minimalistyczną i "gładką" koncepcję frontu etui. Ale kto wie, może i taka opcja się pojawi :).
ryard napisał(a):
Właśnie zastanawiałem się, jak tam wchodzi notes formatu A5. Ale skoro znane są już wymiary, to przy wymiarach 11,5 x 16 cm taki format nijak nie wejdzie. Natomiast A6 już tak. I też polecałbym wsuwaną klapkę zamiast knopika czy innych zatrzasków.

Oczywiście w opisie była literówka i pisząc Midori passport, field notes itp. miałem na myśli rozmiar ~A6 (czyli taki też jak notes na zdjęciu :) ).

Jeśli chodzi o zapięcie to tak jak wspomniałem wyżej: gotowce będą bez knopika, ale dla chętnych taka opcja też będzie :).

Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystkie uwagi i sugestie!

PostNapisane: wtorek, 2 października 2018, 09:19 
Firma

Dziku napisał(a):
Też jestem zdania, że szeroka szlufka i klapka, lepiej spełnią swoje zadanie. Do argumentów poprzedników dodałbym jeszcze ten, że klapka w szlufce pozwala zamknąć futerał zgodnie z długością przechowywanych w nim piór. Czyli gdy będą one krótsze - można klapkę wsuwać głębiej, nie pozostawiając zbędnego, wolnego miejsca u góry. Ogólnie zaś etui podoba mi się - wygląda solidnie i estetycznie. Użytkuje obecnie - podobnie jak Maciek - etui po dawnych cygaretkach. Sztywne, na szlufkę i bardzo wygodne, bo bez luzów pasujące do króciutkich Kaweco Sportów. Na szczęście okazało się, że dziwnym trafem wymiary dawnych grubszych cygaretek oraz Kaweco Sportów okazały się tak identyczne, że aż podejrzewałem iż były znormalizowane ;-)

To bardzo dobry argument, myślałem o tym, ale nie podejrzewałem, że inni też zwracają uwagę na takie szczegóły jak delikatna regulacja wysokości i postawiłem na estetykę hehe :).
Wniosek ? Trzeba zrobić jakiś model ze szlufką i zobaczyć jak to będzie wyglądało !

PostNapisane: wtorek, 2 października 2018, 20:28 

Tytuł użytkownika:: :-) :-) :-)
No to pozwolę sobie otworzyć listę chętnych na "docelowe prototypy"
(to tak trochę, żeby Przemka zmotywować przed Mikołajem ;) ;) ;) )

1. Tenjarek
2.
3.
...

PostNapisane: środa, 3 października 2018, 07:06 
Firma

Nie wiem czy zdążę do tego czasu, ale zobaczymy. Wolę robić wolniej, ale dokładnie i dobrze :).

PostNapisane: środa, 3 października 2018, 07:13 

Tytuł użytkownika:: Spamer of The Year 2013
Knopik jest fajny, cena już nie. No cóż, dam radę z tym żyć :P

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]