Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 08:15 

Od jakiś dwóch miesięcy, gdy oboje moich dzieci mknie samodzielnie do szkoły na 8.00 moja poranna kawa we czwartki i piątki wygląda całkiem inaczej niż niż w inne dni. I ZUPEŁNIE inaczej niż wszystkie poranki od 12 lat. Mogę sobie cichutko w moim kąciku siąść i nacieszyć się tym czego nam wszystkim brakuje..... Czasem. Te 10-15 minut ma taką wartość! Nie przypuszczałam, że to takie cenne, że może mi dać tyle komfortu.

Jak jest u Was?

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 08:38 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Poranna? W moim przypadku to mocna Meseta Oro. W dość sporym naczyniu. No nie w filiżance. Poranną kawę wypijam między sprawdzaniem cen z rynku, zaciąganiem danych pomiarowych i generowaniem raportów. Taka kawa powinna być mocna, czarna i aromatyczna. Taki pierwszy zastrzyk.
Dopiero później mogę sobie pozwolić na filiżankę Mokito Bianco. Już tak spokojniej, dla smaku.
Ewentualnie gdy poranek jest w domu (sporadycznie ostatnio to bywa) to zaczynam od filiżanki La Brasiliany Oro Blu. Tak na spokojnie.

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 10:10 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Królowa (porzeczek)
Z automatu w szkole za 2.5 :D

W weekendy z kawiarki, z kompem i zazwyczaj czymś słodki, i trwa to dłużej niż 10-15 minut. Z kawiarki.

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 10:45 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
"Jak pisał Heidegger w swoim Sein und Zeit, czas nie "jest" obecny ani w podmiocie, ani też w przedmiocie; nie jest wewnątrz bytu, ani na jego zewnątrz i "jest" on "wcześniej" od wszelkiej subiektywności oraz obiektywności, ponieważ stanowi warunek możliwości nawet dla owego "wcześniej". Jak więc czas w ogóle "jest"?" (Cytowane na szybko z Wikipedii.)

Ja zaś zapytam, jak czas w ogóle może wyglądać?:)

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 10:48 

Dwie filiżanki rozpuszczalnej Jacobs Kronung.
Zawsze czarnej, zawsze z duuużą ilością cukru, zawsze w odschoolowej gastronomicznej "skorupie" Krister'a lub Tielsch'a, pamiętającej czasy ukrywania w okolicy Wałbrzycha "złotego pociągu" ;)
Uzbierało się trochę tego, więc mam co tłuc :)

kasiasemba napisał(a):
Z automatu w szkole za 2.5 :D

Nie wiedziałem, że uprawiasz sporty ekstremalne :mrgreen:

Ostatnio edytowano czwartek, 2 czerwca 2016, 11:05 przez Oscar, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 10:59 
Rada Jedi

pomidorium napisał(a):
"

Czas wygląda, tak jak każdy z nas w odbiciu lustrzanym teraz i 10 lat wcześniej.

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 11:00 

Pracuje na 3 zmiany. Każdy tydzień ma innych charakter. Weekendy też.
Praca na pierwszej zmianie mocno mnie ogranicza. Wstaje o 4:30. Pije szklankę wody lub soku, przed wyjściem z domu. Dopiero około 6:30 robimy z kolegami kawę, pracuje na terenie kopalni, więc woda w kranach ma podły charakter i żadna kawa mi nie smakuje za bardzo. Pije żółte Tchibo bo to jedyna akceptowalna mieszanka w tych warunkach.

Gdy pracuje na drugie zmiany, mam cały ranek dla siebie. Jeśli przed południem nie mam żadnych planów - celebruje chwile picia kawy. Parzę ją w dripie lub aeropressie. Pije kawy speciality z polskich palarni. Często na jednej się nie kończy. Podczas picia czytam książki, magazyny, przegładam RSSy, internet, fora, pocztę i sieci społecznościowe. Trwa to dłużej niż godzinę.

Po nocach w pracy, śpię. Ciężko fizycznie znoszę "nocki". Śpię wtedy od 3-6 godzin, budzę się zmęczony i pije co popadnie, przeważnie dwie kawy z taniego ekspresu Zelmera. Kofeina jest dla mnie wtedy lekarstwem, nie przyjemnością.

Weekendy i rytuał kawowy zależy od tego czy szybko rano wybywamy z domu, czy mamy chwile na poleniuchować. Od szybkiej kawy z gruntem po alternatywne metody. Od 15 minut po 2 godziny leniuchowania.

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 12:13 

Herbata... stanowczo herbata. Najlepiej Lonhjing zwana po naszemu smoczym źródłem lub smocza studnią. Ewentualnie woda, czasem z odrobiną soku. Czasem wstaję bardzo wcześnie i jadę w teren na zdjęcia. Wtedy tylko woda by było szybciej. Wszystko inne czeka na powrót.

http://robertdejtrowski.blogspot.com/
https://500px.com/robertdejtrowski

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 12:19 

Kawa w biurze jedna za drugą tak ze 4 w ciągu 8 godzin. Ostatnio jakieś Woseby lub MK, niemieckich świństw (zwłaszcza jacobsów) nie tykam ;)
W domu od czasu do czasu popołudniu własnoręcznie zmielona młynkiem na korbkę przed piciem z płaską łyżeczką cukru i śmietanką 30-36%.

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 15:47 
Kawy nie piję, ale mate też ma kofeinę, więc opowiem.

Rano, o 6:00 nalewam gorącej wody do termosu, bo w pracy nie mam warunków do przygotowania odpowiedniej wody. Podczas przerwy śniadaniowej zasypuję matero odpowiednią ilością suszu, zalewam i sączę. Mam tylko jedną piętnastominutową przerwę, która musi mi wystarczyć na śniadanie i mate. Nie ma czasu na zabawy, finezje i rytuał ;)

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 15:52 
Almighty Admin

Tytuł użytkownika:: la principessa
Nie znam sie to sie wypowiem Nie pije kawy, nigdy nie pilam, prawdopodobnie juz nie bede pila. Herbate pijam od tzw wielkiego dzwonu. Pije wode. Jak zwierze jakies. Rytual? Biore z szafki lub zmywarki szklanke/kubek, nalewam z kranu i pije.

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 16:12 

Pobudka zwykle o 6:30. Rondel wody na dwa kubki kawy (dla żony i dla mnie) na ogień. U mnie w domu pija się kawę gotowaną, mocno przyprawianą cynamonem, imbirem i kardamonem. Do słodzenia używamy wyłącznie miodu lub melasy.

St. Barańczak napisał, a J.K. Kelus zaśpiewał: ...weź w żyły świtu zastrzyk... W moim przypadku to raczej kroplówka: co najmniej pół godziny, a jeśli czas pozwała to sporo dłużej.

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 16:45 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Felicja napisał(a):
Od jakiś dwóch miesięcy, gdy oboje moich dzieci mknie samodzielnie do szkoły na 8.00 moja poranna kawa we czwartki i piątki wygląda całkiem inaczej niż niż w inne dni. I ZUPEŁNIE inaczej niż wszystkie poranki od 12 lat.

To gratuluję zmiany okoliczności. W inne dni progenitura nie pomyka samodzielnie? Jak bez porannej chwili na przyjemność, to było złe 12 lat ;)

opiotr napisał(a):
W domu od czasu do czasu popołudniu własnoręcznie zmielona młynkiem na korbkę przed piciem z płaską łyżeczką cukru i śmietanką 30-36%.

A pokażesz młynek? Jakie ziarenka? Jak tą kawę parzysz? Po prostu do naczynia i wrzątkiem ją?

AndrewZet napisał(a):
Kawy nie piję, ale mate też ma kofeinę, więc opowiem.

Rano, o 6:00 nalewam gorącej wody do termosu, bo w pracy nie mam warunków do przygotowania odpowiedniej wody. Podczas przerwy śniadaniowej zasypuję matero odpowiednią ilością suszu, zalewam i sączę. Mam tylko jedną piętnastominutową przerwę, która musi mi wystarczyć na śniadanie i mate. Nie ma czasu na zabawy, finezje i rytuał ;)

A jak z proporcjami suszu do wody? Robisz tak po ichniemu, południowoamerykańskiemu, 2 do 3 albo nawet pół na pół i dolewki wody czy bardziej delikatnie z ilością suszu?

Kawa to nie tylko kofeina, zresztą herbaty pewnie mają jej więcej. Bardzo lubię yerbę a dobra kawa niestety nie jest tania. Rynek zalany jest różnymi substancjami "upalonymi i zmielonymi" z pewną proporcją najgorszej jakości surowca kawowego w kolorowych opakowaniach i "puszczalską" już raz zaparzoną albo liofilizowaną. Jeśli ktoś przez kawę rozumie to co nam sprzedają już zmielone i potem spożywane w postaci kawy po polsku, plujki, albo kawę rozpuszczalną to faktycznie warto się od tego trzymać z daleka i można nie lubić, nawet bardzo. Albo uzdatniać mlekiem i cukrem.

W domu: u mnie kawa z filtra, ręcznie lub ekspresem przelewowym, ziarenka zmielone w domu, młynkiem nie-ostrzowym. Jak się budżet domknie, to dobra kawa. I U klienta z maszyny. Lubię smak i zapach kawy. Lubię się nią delektować jak się uda ją dobrze przyrządzić, surowiec był dobry i receptor jest w dobrej formie (bez przeziębienia, czy mycia zębów chwilę wcześniej).
Dobra kawa (palona tradycyjnie, bez odpadkowych i połamanych ziaren i dodatków w postaci patyczków czy jęczmienia), dobrze zmielona do danej metody i dobrze zaparzona powinna smakować bez dodatków. Bez cukru i mleka, syropu i bitej śmietany. Jak wykrzywia i odrzuca, znaczy to, że coś poszło nie tak na którymś etapie i napar nie jest optymalny.
Lubię dobrą kawę nawet jak nie ma czasu :-)

Ps.: Hmm ... tygielek :mrgreen:
PS2.: Nie cierpię słowa kawka!!! I nie rozumiem o co chodzi z celebrowaniem. Że jak kilka czynności jedna po drugiej to celebrowanie?

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 17:51 
MacKozinsky napisał(a):
A jak z proporcjami suszu do wody? Robisz tak po ichniemu, południowoamerykańskiemu, 2 do 3 albo nawet pół na pół i dolewki wody czy bardziej delikatnie z ilością suszu?

Zależy od suszu. Owocowych i delikatnych (Colon, CBSE, Taragui, Amanda) zasypuję 70-75% pojemności matero, często dorzucam coś ekstra w postaci miodu, suszonych owoców, ziół. Tradycyjny, mocny w smaku, gorzki susz zasypuję tak na 50-60%, bo smakuje to to jak zaparzone pety z popielniczki i trzeba być koneserem, aby wypić takie coś  :D

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 18:38 

50% to i tak sporo. Ja się nigdy nie przekonałem do używania matero i bombilli i używam papierowego filtra w małym dzbanku do herbaty. I powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie picia naparu z naczynia wypełnionego w 2/3 suszem. No chyba, że nigdy jeszcze miałem dobrej jakości krzaczka pociętego do mojej paczki.

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 19:06 
Rada Jedi

Mac, dobra kawa to dobra kawa i taką właśnie uwielbiam. Po Twoich poradach zaopatrzyłem się w to i owo w wiadomym sklepie i jest raj. Jednak po lekturze "Okupacji od kuchni" postanowiłem przetestować to, co było suplementem kawy w latach okupacji. Sięgnąłem po żołędzie. W książce jest przepis jak zrobić z nich "kawę". Wyszło mi z tego coś paskudnego. Później okazało się, że jest dostępny gotowiec o nazwie "Kawa z żołędzi". Też kupiłem dla testu. Takie samo świństwo jak mnie wyszło. Wtedy doceniłem tzw. "kawę okopową" czyli puszkowaną liofilizowaną. Nic dziwnego, że szybko zawładnęła pewnym segmentem akurat po wojnie.
Osobiście sięgam po okopówkę w wyjątkowych sytuacjach, np. w terenie.

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 19:12 

A czymś się różni puszkowana liofilizowana od tej w słoikach?
Ja w proszku lubię tylko "zbożówkę", choć pewnie nie chciałbym wiedzieć jak to jest robione.
Po tamtej wrocławskiej "domówce" u Marty wiem na pewno, że absolutnie każdy poczuje różnicę pomiędzy kawą jaką zna a kawą dużo lepszą. :D

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 19:20 

pomidorium napisał(a):
"

A... Jeszcze nie widziałaś tego przystojńiaka z "Alicji po drugiej stronie..." Koniecznie musisz nadrobić

Nie, to to kolokwializm taki. Chodziło mi o te chwile. Co się dzieje. Daniel to cudnie wypunktował.

Fonsitos napisał(a):
Nie znam sie to sie wypowiem Nie pije kawy, nigdy nie piłam, prawdopodobnie juz nie bede pila. Herbate pijam od tzw wielkiego dzwonu. Pije wode. Jak zwierze jakies. Rytual? Biore z szafki lub zmywarki szklanke/kubek, nalewam z kranu i pije.

Podoba mi się

MacKozinsky napisał(a):
Felicja napisał(a):
Od jakiś dwóch miesięcy, gdy oboje moich dzieci mknie samodzielnie do szkoły na 8.00 moja poranna kawa we czwartki i piątki wygląda całkiem inaczej niż niż w inne dni. I ZUPEŁNIE inaczej niż wszystkie poranki od 12 lat.

To gratuluję zmiany okoliczności. W inne dni progenitura nie pomyka samodzielnie? Jak bez porannej chwili na przyjemność, to było złe 12 lat ;)

W inne dni nie pomykają wszyscy na 8.00. To ja lece wcześniej. Nie ma tego smaczka, że sama, że folel, że wolniej, że wolniej....

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 19:31 

pomidorium napisał(a):
"

Pomi - czasu nie ma :-). Zob. esej Borgesa "Nowa refutacja czasu".

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 21:56 

A kto chciałby pijać kawę lub herbatkę w takim serwisie? Szukam dla niego dobrego domu :).
http://mirostowice.pl/upload/image/222.jpg

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 22:09 
Rada Jedi

MacKozinsky napisał(a):
A czymś się różni puszkowana liofilizowana od tej w słoikach?

Jak się upuści jedną i drugą to tą w słoiku trzeba zmiatać :)

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 23:07 

Dexter napisał(a):

Gdzie puryści językowi?
Fonsi...
Kasia....
Hallo?

Dex: kawę

PostNapisane: czwartek, 2 czerwca 2016, 23:10 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Królowa (porzeczek)
hako napisał(a):
A kto chciałby pijać kawę lub herbatkę w takim serwisie? Szukam dla niego dobrego domu :).
http://mirostowice.pl/upload/image/222.jpg

hako chcesz oddać?

PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 00:28 

Felicja napisał(a):
Dexter napisał(a):

Gdzie puryści językowi?
Fonsi...
Kasia....
Hallo?

Dex: kawę

Obawiam się, że znajdujesz się moja droga w mylnym błędzie. Czyli właśnie tam gdzie się czas ogląda i to niekoniecznie porannie. Ale do ad remu:
Otóż przedmiotowa substancja to rozpuszczalna czyli puszczalska, jak ją zowią kawowi puryści. Ta puszczalska, ta granulowana, ta liofilizowana czyli tą puszczalską, tą granulowaną, tą liofilizowaną. Nikt tu nie mówił nic o kawie. To nie jest kawa. Rozpoznałbym. A wiem co mówię. Po 4 godzinach na SORze umysł mam klarowny jak nigdy. I jestem trzeźwy jak niekoszerne stworzenie również (niestety).
Dobranoc lub dzień dobry, w zależności jaką kto ma szychtę,
Mac

PS.: Hako, fajny materiał. Filiżanki cienkościenne ale rozmiar dobry na małą czarną ;) Zanim puścisz w te ręce zrobisz fotkę filiżanki jeszcze. Albo dwie?

PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 10:42 

kasiasemba napisał(a):
hako chcesz oddać?

Zdecydowanie TAK - po kosztach wysyłki jeśli trzeba będzie wysłać :).

Mac - zrobię fotki. Filiżanki raczej grubościenne, bo to kamionka. Ze wspaniałej ale już nieistniejącej wytwórni ceramiki. Klasyka polskiego wzornictwa lat 60-tych.

PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 13:19 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
norbie napisał(a):
pomidorium napisał(a):
"

Pomi - czasu nie ma :-). Zob. esej Borgesa "Nowa refutacja czasu".

No właśnie:) Czytałam.

PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 20:59 

Obiecane fotki do porannej kawy :)

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 21:14 

Dzięki Hako :D :mrgreen: :geek:

W porównaniu do wielu fajansowych czy porcelanowych filiżanek (do herbaty raczej) to faktycznie ta zastawa cienkościenna nie jest, niemniej, miałem na myśli klasyczne filiżanki do cappuccino, 120 ml i ... autentycznie grubościenne, dla utrzymania temperatury napoju:

Zdjęcie z http://www.blixtcoffee.com

Obrazek

PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 21:37 

Ja w sumie to nie wiem co napisać... Lubię zarówno kawę jak i yerbę, ale rano to najczęściej nie piję nic bo albo brakuje czasu albo sił (od długiego czasu cierpię na permanentne braku obu tych rzeczy ;) ). Jak już od wielkiego "dzwonu" uda się coś wysączyć w spokoju to najczęściej i tak nierozerwalnie wiąże się to z przeglądaniem internetu, sprawdzeniem nowości, wiadomości z branży itd. Jestem z tych którzy jak nie są zalogowani na komputerze w salonie to jestem przy kompie w sypialni, a jak nie, to mam w ręku tablet (z telefonem nie rozstaje się najcześciej nawet gdy przemieszczam się po domu ;) )

PostNapisane: piątek, 3 czerwca 2016, 22:46 

Nie ma jak to kawa z cieniutkiej, leciutkiej porcelany, która ma charakterystyczny brzdęk.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]