Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 12:54 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Królowa (porzeczek)
MacKozinsky napisał(a):
Zasugerowałem się tym, że w Biblii stoi, iż klipsy był takie same w short-capach, a to pewnie chodziło o gołe 100-tki. Wszystkie klipsy w short-capach są mniejsze na pewno niż w modelach "korespondujących"?
Chętnie też dowiem się jak to jest z rozmiarami, bo widziałem zdjęcia 101N-ek obok siebie i wydawało mi się, że różnice wielkości są. Czy tylko Magnumy są od shortcap-ów większe?
Np. piór nr 42 tutaj, co to takiego? A lizardy to już nie 101N?
Obrazek
To samo dotyczy np. okienka podglądu: 101N-ki są różne i na 100% różnice kolorów zielony vs. bursztynowy występują. Nie chodziło o to, że ten bursztyn ciemniał. No chyba, że porównywaliśmy tylko do tego jednego pióra na zdjęciach?
Innymi słowy: co poza zwycięską piątką?
Fajnie było się spiąć i poszukać, bo Pelikany to dla mnie mało znane wody i wydaje mi się, ze zestawienie "żółwikowa" skuwka i czerwona czapka w short-capach jest jednym z ciekawszych i chyba wcale nie tak częstym.

Dzięki za konkurs :-)
Acha: Pióro z celuloidu a tłok ebonitowy czy jakoś inaczej? Ile piskląt w gnieździe?

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 12:56 
Rada Jedi

Co do różnic wielkości, Lehmann spekuluje na swojej stronie, że wynikają one z miejsca produkcji. Mowa jest o Mediolanie lub Portugalii. Choć zdaje mi się że @Sticky twierdzi inaczej, że tylko Magnum różni się wielkością??

101N to chyba właśnie tylko ten kolor, tak? Lizardy to 100N? Przemek popraw jeśli się mylę :)

Jeśli chodzi o kolor okienka podglądu, to z tego co wiem, zmiana wynika właśnie wyłącznie z degradacji koloru.

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 13:24 
Rada Jedi

MacKozinsky napisał(a):

+ do dyskusji i sprawdzenie takie spekulacje i pomysły
Okienko podglądu pomarańczowe/bursztynowe a nie zielone (i chyba z innego materiału) - to bez sensu bo pisałem o 100N, ale zielone okienko w 101N też widziałem

Pióro krótsze niż 101N?

Pan Kleks: masz rację, grip wygląda krótszy i inny kształt krawędzi od strony stalówki
I to też już było chyba: brak schodka pomiędzy korpusem (okienkiem podglądu) a gwintem.

Jeszcze ostatnia rzecz: jeśli to Emege jest modyfikacją 100-tki, to oprócz tego, że jest krótsze od 101N to ma też mniejszą średnicę.

kasiasemba napisał(a):
To samo dotyczy np. okienka podglądu: 101N-ki są różne i na 100% różnice kolorów zielony vs. bursztynowy występują. Nie chodziło o to, że ten bursztyn ciemniał. No chyba, że porównywaliśmy tylko do tego jednego pióra na zdjęciach?
Podobno nie. Chodzi właśnie o degradację koloru.

W tych dwóch piórach pokazanych na zdjęciach zapewne chodziło o tę różnicę. O degradację koloru. Ale pytanie było postawione zanim Sticky wrzucił "zdjęcie poglądowe" Chodzi mi o to (To jest 101N w żółwiku czy nie jest?) Jaki kolor ma okienko?

Obrazek

Sticky obiecał dyskusję i wyjaśnienia a mi chodzi o to, żeby trochę ciekawych rzeczy się dowiedzieć, zrozumieć. Konkurs rozstrzygnięty ale jaka jest prawda historyczna i organoleptczna? ;) 8-)
Nie mogę znaleźć długości short-capów.
Magnum podobno miały 4,76 cala (ok. 12,0904 cm)
101N 4,8 cala (ok. 12.192 cm)
Ile ma pacjent?[/quote]

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 14:25 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
A tu short-cap z zielonym oknem. To późniejsza produkcja czy nie z Włoch? klik

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 14:43 

kasiasemba napisał(a):
Co do różnic wielkości, Lehmann spekuluje na swojej stronie, że wynikają one z miejsca produkcji. Mowa jest o Mediolanie lub Portugalii.

OK. W Portugalii coś produkowali czy raczej zamawiali?

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 14:46 
Rada Jedi

MacKozinsky napisał(a):
kasiasemba napisał(a):
Co do różnic wielkości, Lehmann spekuluje na swojej stronie, że wynikają one z miejsca produkcji. Mowa jest o Mediolanie lub Portugalii.

Produkowali pono ;)

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 14:53 
Firma

EMEGE.

Otóż kuriosum emeżów polega na jednym modelu, zwanym Magnum. To, że jest to pióro większe to mały pikuś.

Pierwsze emege datujemy na rok 1936 (czytałem też o roku 35), a model 100N to rok 1937.

I tu jest haczyk.

Pierwsze emege są właściwie prototypami 100n. Wyglądają jak 100n/101n i mają jeszcze cechy modelu 100. Tu warto dodać, że p100 emege to własciwie 100 z imrpintem. Nie miałem żadnej, piszę wrażeniowo.

Wróćmy do magnum. Tutaj warto też powiedzieć, ze wczesne 101n/100n emege w wersji klasycznej wielkościowo także różniły się od klasycznych eNek.

Przykład już nie mojego magnum.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 15:15 
Firma

Różnice.

Wszystko co piszę wynika z mojego doświadczenia organoleptycznego popartego w wielu przyapdkach wiedzą zaczerpniętą ze źródeł pisanych (książki, opracowania, artykuły) i żywych (ludzie)

1. Emege 101N w wersji podstawowej (tu rozumiem jako standart size) różniło się od zwykłej produkacji:

- impritnem (znane są dwa wokół captopu oraz stylizowane na skuwce lub owijce)
- część pomiędzy pokrętłem, a korpusem była jak w modelu 100,
- stalówka była na wcisk nie można było wyjąć kołnierz trzymającego spływak i stalówkę (tu jednak ostrożnie. Wystarczy, że pyndoktór to wkleił i niemal zmienił prawdę historyczną ;) )
- piston był też jak w pelikanie 100.

Niestety nie mam zdjęć, ale wkrótce będę miał takie pióro. Pokażę.

2. Emege Magnum

ZNam dwie wersje tego pióra.

- dłuższą od zwykłego 101N i niemal identyczną. ( Tu jednak jestem niemal pewien, że były dłuższe).

Z pewnością były grubsze.

Wymiary emege magnum (tego ze zdjęć powyżej)

zamknięte: 120,20 mm
otwarte: 117,4 mm
ze skuwką na końcu: ca.165,0 mm
średnica korpusu: 12,85 mm
średnica skwuki: 14,50 mm

Wymiaryn drugiego emege magnum, który mam na warsztacice

zamknięte: 120,80 mm
otwarte: 117,7 mm
ze skuwką na końcu: ca.163,0 mm
średnica korpusu: 12,92 mm
średnica skwuki: 14,52 mm

wymiary 101N w wersji bazowej.

zamknięte: 120,40 mm !!!!
otwarte: 117,23 mm
ze skuwką na końcu: ca.156,00 mm
średnica korpusu: 11,86 mm
średnica skuwki: 13,34 mm

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 15:31 
Firma

Chcę jednak zaznaczyć, że oznaczanie długości bywa zdradliwe.

Wystarczy, że ktoś przyciął wewnętrzną tuleję skuwki, więc pióro wchodzi głębiej w skuwkę. Rzecz nagminna wręcz.

Tutaj podaję zestawienie Magnum / shortcap / model zwykły późny.

Obrazek

Tutaj, odnosząc się do pytań o klipsy pióra z warsztatu:

Obrazek

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 15:32 
Firma

kasiasemba napisał(a):
MacKozinsky napisał(a):
kasiasemba napisał(a):

Produkowali pono ;)

Nie czytałem tego, skądinąd wiem, że MG zamówił te pióra w 35 r. Sądzę, że były niemieckie.

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 15:36 

Dzięki :-)

stickyfinger napisał(a):
Pierwsze emege datujemy na rok 1936 (czytałem też o roku 35), a model 100N to rok 1937.

Ten gość, który znalazł fakturę na kilkaset sztuk dla MG twierdzi, że zamówione w 1935 a dostarczone w 1936. Obrazek niestety nie działa.

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 15:39 
Firma

Tak właśnie tak.

Wątpliwość roku 1935 polega na tym, że sama produkcja nie wiadomo kiedy miała miejsce. Rok 1936 jest bezpieczny.

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 15:46 
Rada Jedi

stickyfinger napisał(a):
kasiasemba napisał(a):
MacKozinsky napisał(a):
kasiasemba napisał(a):

Produkowali pono ;)

Nie czytałem tego, skądinąd wiem, że MG zamówił te pióra w 35 r. Sądzę, że były niemieckie.

ale Lehmann nie mówi tego w kontekście MG tylko ogólnie 100N i 101N

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 15:46 
Firma

Nawiązując do pytania dot. okienka.

Otóż kwestia okienek jest tożsama z historią korpusów modelu 100n.

Rozkwit i największa faza produkcji szylkretów to pierwsze parę lat licząc od 1937(6) r.

Stąd brązowe okienka i schodek na gripie

Czasem trafiają się także ciemnozielone okienka i tu też jest ok.

Oczoj......ne zielone okienka to wznowienie szylkretów w końcu produkcji.

I teraz w kwestii obu piór konkursowych.

Paradoksalnie, kolor pióra z warsztatu żółty/pomarańczowy jest tym samy kolorem co kolor butelkowego brązu. Brąz jest wersją zdegradowaną. Pióra te w momencie wyprodukowana było bladożółte.

Uwaga, wczesne zielone okienka też brązowiały.

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 15:47 
Firma

kasiasemba napisał(a):
Produkowali pono ;)

[/quote]

A jaki kraj masz na myśli?

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 15:49 

Czy można powiedzieć, że klipsy w short-capach przepowiadających 100N są takie jak w IBIS-ach, Rappenach, Pelikanach 130?
A napiszesz ile ma w milimetrach Pacjent?

Wielkie dzięki za wszystkie zdjęcia poglądowe!

Tu jest ten wątek ze skanami zamówienia 1600 sztuk brązowych Pelikanów z napisem EMEGE kapitalikami do Portugalii.KLIK

Zielone z późnego okresu produkcji? Obrazek Późny czyli po wojnie?

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 16:02 
Firma

Tak po wojnie.

Klipsy zwymiaruję poźniej

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 16:05 
Rada Jedi

stickyfinger napisał(a):
kasiasemba napisał(a):
Produkowali pono ;)

A jaki kraj masz na myśli?[/quote]
Portugalię i Mediolan, pisałam

Oczywiście ja tylko powtarzam po Lehmannie.

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 16:21 

Tu jest ciekawa dyskusja na ten temat z wymiarami Magnum:

http://fountainpenboard.com/forum/index ... +%2Bmagnum

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 22:41 

A drugą stronę tej dyskusji linkowałem wyżej :-)

W międzyczasie napisałem do Pana od tej strony: KLIK Na szybko odpisał, że short-capy były identyczne na długość ze 101N. Zadałem mu pytania pomocnicze :-) A strona fajna.

PostNapisane: środa, 19 sierpnia 2015, 23:07 
Firma

W kwestii shortcapów kontra standard size - pełna zgoda.

Jednak uważajcie, informacje, które podaje w baaaardzo wielu przypadkach są pożyczone od kolekcjonerów. Sam dodawałem niektóre info.

PostNapisane: czwartek, 20 sierpnia 2015, 16:30 

A wyjaśnisz z tym uważaniem, o co biega? Żeby nie traktować jak wyroczni? Czy mocniej?
Pożycza info od nieświadomych tego kolekcjonerów?
Pan obiecał więcej info. Reagując na zdjęcia ze 101N żółwik vs. short-cap vs. Magnum zgodził się, że Magnum większe, natomiast dwa pierwsze takie same. Korpus skuwki w short-capie jest jego zdaniem o tyle dłuższy, o ile krótszy jest cap-top. I co ciekawe, powtórzył informację z Biblii Pelikana o tym, że klips jest zwykle taki sam w obu żółwikach:

Cytuj:
Have a look at the clip, its usually the same, so it looks a little to short for a longer cap sleeve on the short captop cap.

A to się rozumiem kłóci z Twoim doświadczeniem?

Mi się ta strona Pana Rothemela podoba ze względu na bardzo wygodny sposób prezentacji informacji.

Z twoich pomiarów wynika, że różnice są 101N vs. Magnum są minimalne (niemal w granicach błędu pomiarowego?), tylko dlaczego na wielu zdjęciach te różnice są znaczne? Zafiksowałem się, że ta różnica tam jest czy pióra są w przekłamującej perspektywie albo ułożone nierówno ... ? Czy może to kwestia tej "przejściowej generacji",i była tam nie tylko "stara" śruba w tłoku ale i wymiary zwyczajnie inne i dlatego te pióra są 100N + a nie pełne 101N?
I otwarta - dla mnie - kwestia tego jakie pióra strugały stare maszyny od ebonitu, co to niby pojechały do Mediolanu.
Ok, nie wiem gdzie te pióra z antynapadową skuwką produkowali. Ale patrzę na zdjęcie które wrzuciłem na początku i widzę znaczne różnice wielkości. I tyle.

U pacjenta ile jest piskląt? Też cztery?
Jaka jest średnica korpusu Pacjenta i modelowej 101N-ki żółwiowej? No i długość Pacjenta?

Ostatnio edytowano czwartek, 20 sierpnia 2015, 16:44 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: czwartek, 20 sierpnia 2015, 16:38 
Rada Jedi

W kwestii klipsa - już teraz nie pamiętam gdzie, ale wczoraj szukając informacji widziałam w sieci zdjęcie klipsów obok siebie i z pewnością różnica była znaczna.

PostNapisane: czwartek, 20 sierpnia 2015, 17:10 

Klipsy w 100 i 100N były tej samej długości.Różnica dotyczyła tylko nieco większej średnicy oczka.Klipsy Rappenów i Ibisów były krótsze.Długość skuwki/captopa nie miała nic do rzeczy jeśli chodzi o długość klipsa.Nie szukajmy dziury w całym..

PostNapisane: czwartek, 20 sierpnia 2015, 17:31 

kasiasemba napisał(a):
W kwestii klipsa - już teraz nie pamiętam gdzie, ale wczoraj szukając informacji widziałam w sieci zdjęcie klipsów obok siebie i z pewnością różnica była znaczna.

OK. Sticky też zrobił takie zdjęcie. Ale rzecz jest w tym czy to jest reguła absolutna. Czy wszystkie klipsy w tych piórach były takie? Być może tzw. Biblia odnosi się do jakichś wcześniejszych piór? Do czego odnosi się Dominic, być może dowiem się w piątek.

Cały figiel polega na tym, że nie mając dokumentacji jednoznacznej (albo wcale) można jedynie porównywać możliwie wiele różnych egzemplarzy i na tej podstawie wysnuwać wnioski. Jest to jakiś etap w analizie, żeby sprawdzić "gdzieś" co ktoś pisze, albo pokazuje. Ale potem jest etap kiedy zestawiasz informacje z 5 źródeł z piórem, które masz przed sobą, zdjęciami i katalogiem. I dużo rzeczy się nie zgadza albo wręcz sobie przeczy. I co wtedy?

Ktoś napisał książkę, miał dostęp do pozostałości archiwów to chyba można mu zaufać? Ale w których miejscach opierał się ściśle na dokumentacji, a w których na opinii zaprzyjaźnionych kolekcjonerów? A kiedy łatał dziury domysłami? A co z piórami, które wymykają się podstawowemu podziałowi? Itd...

Można też zapytać eksperta i potem powtórzyć taką opinię. Tylko tu istotne jest to jak na prawdę rozumiesz szeroki kontekst tego co chcesz ustalić i jak zaczniesz pytać eksperta o szczegóły, to się często okaże, że taka opinia wcale nie jest jednoznaczna, albo miał/a na myśli co innego. Ja szanuję pen doctorów, bo tacy ludzie mają konkretne dowody i owszem spekulują albo się domyślają, ale mogą powiedzieć np. tak: z 30 takich Pelikanów jakie naprawiałem wszystkie miały śrubę Archimedesa jak w modelu 100. I to jest jakiś konkret. Ale opinie kolekcjonerów albo pen doctorów znacznie lepiej rozumie ktoś, ktoś danym sprawom się bardzo dokładnie się przyjrzał i rozumie niuanse, wie która informacje z czego wynika, na co jest papier albo statystyka piór w naturze, a gdzie są spekulacje, nawet najbardziej rozpowszechnione (np. różne fazy opinii nt. tzw. klipsa Gdańskiego).

Dlatego jestem taki upierdliwy ... wróć ... niesamowicie uparty w dociekaniu faktów, bo MNIE interesuje co możemy sprawdzić i co na prawdę wiadomo. Ile tylko się da.

Czym jest np. pióro nr 42 z początku tego posta? I czy te pióra z krótkim captopem są wszystkie takie same? Oto jest pytanie.

Cytuj:
Długość skuwki/captopa nie miała nic do rzeczy jeśli chodzi o długość klipsa.Nie szukajmy dziury w całym..

Ale gdzie ta dziura? Jeśli wszędzie (we wszystkich 100-tkach) był taki sam klips to spoko. Ale widać, że nie był. Więc to nie żadna dziura tylko element układanki.

PostNapisane: czwartek, 20 sierpnia 2015, 21:16 
Firma

MacKozinsky napisał(a):
A wyjaśnisz z tym uważaniem, o co biega? Żeby nie traktować jak wyroczni? Czy mocniej?
Pożycza info od nieświadomych tego kolekcjonerów?

To kolekcjoner, ale wiele zdjęć, a dalej pomiarów jest od innych kolekcjonerów, więc są zacytowane.
Sądzę, że raczej info są prawdziwe, jednak w dużej części jest to praca zbiorcza.

Pan obiecał więcej info. Reagując na zdjęcia ze 101N żółwik vs. short-cap vs. Magnum zgodził się, że Magnum większe,
Pełna zgoda, ale oba Magnumy, które miałem były właśnie minimalnie większe. Przyjęło się (i potwierdzają to fotki Lehrera i paru innych), że są pare mm większe.

natomiast dwa pierwsze takie same. Korpus skuwki w short-capie jest jego zdaniem o tyle dłuższy, o ile krótszy jest cap-top.

Mniej więcej tak jest. Ew. różnice to raczej różnice, które występowały naturalnie, czy;i raz w tę stronę, raz w drugą

I co ciekawe, powtórzył informację z Biblii Pelikana o tym, że klips jest zwykle taki sam w obu żółwikach:

Cytuj:
Have a look at the clip, its usually the same, so it looks a little to short for a longer cap sleeve on the short captop cap.

A to się rozumiem kłóci z Twoim doświadczeniem?

Cholernie się kłóci.
Słowo usually jest nieco niepoważne.
Przyjęło się (tak jak się przyjęło, że Gdańczaniny to 1 ring + włócznia), że shortcapy w wersji N, są krótsze.

Pytanie, a jeśli wychodziły obie wersje? Nie stwierdzisz, nie dojdziesz tego.

Ujmę to tak:
- jeśli przyniesiesz mi shortcapa z krótszym klipsem, powiem: Super! Wszystko się zgadza. Gratuluję.
- jeśli przyniesiesz mi shortcapa z normalnym klipsem, powiem: SUper! Genialne pióro. Gratuluję.

Mi się ta strona Pana Rothemela podoba ze względu na bardzo wygodny sposób prezentacji informacji.

Zgadza się. Przez pewien czas monitorowałem powstawanie jej, a raczej podglądałem. Wynieniłem parę uwag. Jest parę moich zdjęć. Przynajmniej było.

Z twoich pomiarów wynika, że różnice są 101N vs. Magnum są minimalne (niemal w granicach błędu pomiarowego?),

DO tego już się odnosiłem. Są większe. MOje dwa były niemal identyczne. Niech to jednak nie przesłoni wersji przyjętej.

tylko dlaczego na wielu zdjęciach te różnice są znaczne? Zafiksowałem się, że ta różnica tam jest czy pióra są w przekłamującej perspektywie albo ułożone nierówno ... ? Czy może to kwestia tej "przejściowej generacji",i była tam nie tylko "stara" śruba w tłoku ale i wymiary zwyczajnie inne i dlatego te pióra są 100N + a nie pełne 101N?
I otwarta - dla mnie - kwestia tego jakie pióra strugały stare maszyny od ebonitu, co to niby pojechały do Mediolanu.
Ok, nie wiem gdzie te pióra z antynapadową skuwką produkowali. Ale patrzę na zdjęcie które wrzuciłem na początku i widzę znaczne różnice wielkości. I tyle.

MAC, wystarczy, ze gwint się zjechał,albo wyrobiła się tuleja z captopa. I już masz pióro krótsze.

U pacjenta ile jest piskląt? Też cztery?

Tak. Pacjent ma stare logo.

PostNapisane: czwartek, 20 sierpnia 2015, 21:40 
Firma

MacKozinsky napisał(a):

OK. Sticky też zrobił takie zdjęcie. Ale rzecz jest w tym czy to jest reguła absolutna. Czy wszystkie klipsy w tych piórach były takie?

Nie mam pojęcia.
WIesz, w Parkerach Duofoldach Flattopach ma być spływak christmas tree, w stremlinach grzebieniowy. Tak niby ma być. A więszkość stremlinów, kótre miałem, nosiły christmas tree. Gdzie tu reguła?

Na coś trzeba się umówić.

Widziałem w życiu kilkanaście shortcapów. Większość miała krótsze klipsy.

Być może tzw. Biblia odnosi się do jakichś wcześniejszych piór? Do czego odnosi się Dominic, być może dowiem się w piątek.

Biblia to biblia. Super zbiór informacji. Zawsze jednak trzeba zastawić furtkę dla nowych informacji. Takei się trafiają.
Przykład? Lehman twierdził, że p300 to pióro eksprtowe.
Ja miałem p300 bez imprintu EXPORT. Komentarz? - no to coś wiemy więcej.

Cały figiel polega na tym, że nie mając dokumentacji jednoznacznej (albo wcale) można jedynie porównywać możliwie wiele różnych egzemplarzy i na tej podstawie wysnuwać wnioski. Jest to jakiś etap w analizie, żeby sprawdzić "gdzieś" co ktoś pisze, albo pokazuje. Ale potem jest etap kiedy zestawiasz informacje z 5 źródeł z piórem, które masz przed sobą, zdjęciami i katalogiem. I dużo rzeczy się nie zgadza albo wręcz sobie przeczy. I co wtedy?

Ktoś napisał książkę, miał dostęp do pozostałości archiwów to chyba można mu zaufać? Ale w których miejscach opierał się ściśle na dokumentacji, a w których na opinii zaprzyjaźnionych kolekcjonerów? A kiedy łatał dziury domysłami? A co z piórami, które wymykają się podstawowemu podziałowi? Itd...

To odwieczny problem, a dalej niezła zabawa, także powód do istnienia takiego wątku jak ten.

Można też zapytać eksperta i potem powtórzyć taką opinię. Tylko tu istotne jest to jak na prawdę rozumiesz szeroki kontekst tego co chcesz ustalić i jak zaczniesz pytać eksperta o szczegóły, to się często okaże, że taka opinia wcale nie jest jednoznaczna, albo miał/a na myśli co innego. Ja szanuję pen doctorów, bo tacy ludzie mają konkretne dowody i owszem spekulują albo się domyślają, ale mogą powiedzieć np. tak: z 30 takich Pelikanów jakie naprawiałem wszystkie miały śrubę Archimedesa jak w modelu 100. I to jest jakiś konkret.
Otóż to!

TO jest kopalnia informacji.
WIele razy zdarzyło mi się (z powtórzeniami), że odkrywałem coś, co już i tak ktoś odkrył. Bywało też tak, że znalazłem cyckliczne pojawiające się niuanse, o których nikt nie pisze, nikt nie wspominał.

Ale opinie kolekcjonerów albo pen doctorów znacznie lepiej rozumie ktoś, ktoś danym sprawom się bardzo dokładnie się przyjrzał i rozumie niuanse, wie która informacje z czego wynika, na co jest papier albo statystyka piór w naturze, a gdzie są spekulacje, nawet najbardziej rozpowszechnione (np. różne fazy opinii nt. tzw. klipsa Gdańskiego).

Dlatego jestem taki upierdliwy ... wróć ... niesamowicie uparty w dociekaniu faktów, bo MNIE interesuje co możemy sprawdzić i co na prawdę wiadomo. Ile tylko się da.

I to Ci się chwali.

Czym jest np. pióro nr 42 z początku tego posta? I czy te pióra z krótkim captopem są wszystkie takie same? Oto jest pytanie.

Pytasz bo jest krótsze?

Cytuj:
Długość skuwki/captopa nie miała nic do rzeczy jeśli chodzi o długość klipsa.Nie szukajmy dziury w całym..

Ale gdzie ta dziura? Jeśli wszędzie (we wszystkich 100-tkach) był taki sam klips to spoko.

Otóż nie (i to jest właśnie doświadczenie pendoctora). Różniły się czasem długością (minimalnie), masywnością kropelki i masywnością łącza. Byś się zdziwił jak bardzo.

PostNapisane: piątek, 21 sierpnia 2015, 02:02 
Firma

Tutaj kolejny przykład krótszego klipsa.

PostNapisane: piątek, 21 sierpnia 2015, 06:05 

Dzięki za wyjaśnienia i poświęcony czas. Doceniam :)

Przeczytałem jeszcze raz odpowiedni fragment w Schreibgerate. Nie jest to wprost napisane ale tekst przed i tekst za wskazuje, że chodziło o model 101 a nie 101N. Także z tego źródła nie ma wcale informacji o "takich samych klipsach" w modelu 101N w wersji ze zmienionymi proporcjami korpusu i czapki skuwki. Mój błąd w odczytaniu. :roll: :oops:

PostNapisane: piątek, 21 sierpnia 2015, 08:58 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Ja przepraszam, że pytanie jest może naiwne, ale co oznaczało "Emege"?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]