Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 12:51 

Sprawdziłem właśnie swój egzemplarz i również jest na nim Y.III :)

PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 13:04 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dzięki 8-)

PostNapisane: niedziela, 11 stycznia 2015, 15:29 

And napisał(a):
Zrobiłem kiedyś takie zestawienie nowych Duofoldów. Teraz z chęcią bym to doprecyzował z opisem o lata produkcji dla poszczególnych modeli.

Obrazek

Odnośnie tego rodzaju opracowania Duofoldów i Parkera jako całości: rozumiem, że znasz "Chronology Project" WES-a i tebelaryczne zestawienie modeli Graham Hogg-a oraz niesamowicie wręcz szczegółowe zestawienie Jeremy Collingridge'a?

PostNapisane: niedziela, 11 stycznia 2015, 15:32 
Rada Jedi

Nie znam. :( Linki poproszę.
Już znalazłem.
Graham Hogg-a zestawienie znam. Jeremy Collingridge'a nie znałem, ale się zapoznam. Dzięki. :)

PostNapisane: piątek, 30 stycznia 2015, 22:41 

Sprawdziłem mój egzemplarz (Oliwka). Również Y.III. Postaram się w najbliższym czasie odwiedzić jeden sklep w Gdyni, gdzie widziałem ostatnio Cytrynkę i dam znać. :)

Pozdrawiam.

PostNapisane: piątek, 30 stycznia 2015, 22:52 

A ja mam pytanko małe do Anda i Maca (i nie tylko do nich), jak się zapatrujecie na linię Duofolda sygnowaną marką Fulz? Ktoś gdzieś zrobił jakieś zestawienie co Michael wyprodukował za swego życia?

PostNapisane: piątek, 30 stycznia 2015, 23:01 
Rada Jedi

Mnie osobiście nie interesują ozdabiane pióro przez inne osoby czy "customizowane". Jakoś nie widzę w tym sensu, a jeszcze na dodatek kosztuje więcej. Ale to moja prywatna opinia i nie liczę na to, że ktoś się z nią zgodzi. :)
Poniżej link do jednego z takich piór (Duofold Snake), które dla mnie jest koszmarem. ;)
http://www.pen-site.com/limited_editions.html

PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2015, 12:52 

Widziałem kilkanaście 'koszulek" pana Fultza i żadna mi się nie podobała. Jeśli chodzi o metal na piórach to uwielbiam pióra "all-metal" z jednolitą powierzchnią ze srebra i złota. Takie pióro Wahla czy Sheaffer-a to moje wielkie niespełnione marzenie. Natomiast niespecjalnie jestem wielkim admiratorem "wycinanek kurpiowskich" albo misternej roboty metalurgicznej, jak chociażby we współczesnej serii miast włoskich Aurory, czy na piórze sygnowanym przez pana Stallone. Filigree albo Płaskorzeźba na piórze: nie do końca moja bajka, choć wiele piór Mabie Todd, Parkera, Morrison-a czy Watermana z "wtedy" jest zwyczajnie pięknych. Ale niezależnie od tego: zdobienia które widziałem tego pana są zwyczajnie, MSZ, niskiej jakości jeśli chodzi o pomysł i jakość wykonania. Nie widzę tam nic do podziwiana nawet jeśli chodzi o kunszt wykonawcy sam w sobie. Sam w życiu bym nie potrafił nic takiego zrobić, ale napatrzyłem się na pióra z metalowymi "koszulkami" i customy Pana Fulza w żadnej mierze nie dorównują klasykom.

Które pióro wam się bardziej podoba? (może jestem trochę tendencyjny :oops: )

Obrazek
Obrazek

Tu więcej: KLIK

No i jest trochę Duofoldów współczesnych, które same w sobie wywołują ślinotok i absolutnie nie potrzebuję zdobienia dodatkowego. Ale sam pomysł customizowania na pewno ma swoich zwolenników i niech im sprawia przyjemność.

PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2015, 13:14 

Bardziej przyznam w tym zapytaniu chodziło mi o kwestie systematyzacji, w sensie czy produkcja Fulza wspisuje się w Firmę, czy jest uznawana jako coś "parkerowskiego" czy nie. Spotkałam się z określeniem Duofold z linii Fulza. Z zasłyszanych informacji wynika, że Fulz współpracował z firmą i to, co charakteryzuje jego produkcje (pomijam zupełnie kwestie estetyczne) to top skuwki, gdzie zamiast tradycyjnych sygnatur parkerowskich jest okrąg z jego nazwiskiem.

PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2015, 13:23 
Rada Jedi

W monografii Duofolda są wymienieni z nazwiska "upiększacze" piór, ale Fulza nie przypominam sobie. Na pewno jest Kullock. Sprawdzę w domu, gdzie książka leży.

PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2015, 13:29 
Rada Jedi

Tutaj jest moja próba systematyki współczesnych Duofoldów oparta o monografię tego modelu oraz zestawienia ze strony ParkerPenCollector.
Nie ma tam ujętych żadnych customizowanych modeli, poza Maki-e. Trzymam się więc osobiście tej interpretacji, że nie są to osobne opisywane modele, tylko podrasowane pióra z normalnych serii.
viewtopic.php?f=12&t=6663

PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2015, 13:41 

Rka napisał(a):
Bardziej przyznam w tym zapytaniu chodziło mi o kwestie systematyzacji, w sensie czy produkcja Fulza wspisuje się w Firmę, czy jest uznawana jako coś "parkerowskiego" czy nie. Spotkałam się z określeniem Duofold z linii Fulza. Z zasłyszanych informacji wynika, że Fulz współpracował z firmą i to, co charakteryzuje jego produkcje (pomijam zupełnie kwestie estetyczne) to top skuwki, gdzie zamiast tradycyjnych sygnatur parkerowskich jest okrąg z jego nazwiskiem.

Nigdy mnie to specjalnie nie interesowało, ale na aukcjach często była informacja, że to LE dla firmy Parker, albo za zgodą firmy Parker albo w inny sposób zaznaczone, że to oficjalne customy z błogosławieństwem producenta.

A tymczasem ... w książce o Duofoldach, na str. 312, piszą, że te Fultz robił customy na Duofoldach International i szybko pojawił się spór prawny z firmą Parker. Ostatecznie ustalono, że może nadal sprzedawać tak robione pióra, ale nie może używać nazwy Parker reklamując je. :roll: :D

Są tylko dwa zdjęcia piór w pionie i info, że były to pióra z "metal pierced filigree overlays". Nie ma cap topów ani na zdjęciu ani w tekście.

W jednym z piór szczyt skuwki wygląda tak: Obrazek

Książka wspomina, że kolekcja pana Fultz-a tworzy teraz zbiór Fultz-Sachs collection. Ale to są pióra Fultz-a jako kolekcjonera: http://thepenguinpen.blogspot.com/2008/07/chicago-and-pens.html

PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2015, 13:51 
Rada Jedi

MacKozinsky napisał(a):
A tymczasem ... w książce o Duofoldach, na str. 312, piszą, że te Fultz robił customy na Duofoldach International i szybko pojawił się spór prawny z firmą Parker. Ostatecznie ustalono, że może nadal sprzedawać tak robione pióra, ale nie może używać nazwy Parker reklamując je.

No to mnie ubiegłeś i już nie muszę sprawdzać w ksiące. :)

PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2015, 14:14 

Dzięki! :) Bo ja też właśnie zasłyszałam, że nie były to pióra oderwane od firmy. Z drugiej strony, nie mam książki, nie wiem kiedy wyszła i czy w czasie pomiędzy jej ukazaniem się a śmiercią Micheala przypadkiem nie doszło do jakiegoś porozumienia. Wiem natomiast, że nie toczył piór na wzór i podobieństwo tylko korzystał z gotowych materiałów firmowych dla modelu International. Przynajmniej kilka kolorów, do których miał dostęp można określić mianem prototypowych.

Obrazek
Obrazek

PostNapisane: czwartek, 5 lutego 2015, 18:24 

smyr napisał(a):
Postaram się w najbliższym czasie odwiedzić jeden sklep w Gdyni, gdzie widziałem ostatnio Cytrynkę i dam znać. :)
Sprawdziłem i również Y.III. Tym razem to była wersja International i chyba tylko to (no może jeszcze zabójcza cena) powstrzymało mnie od powiekszenia kolekcji (pióroza daje znać o sobie coraz częściej ;) )

PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2017, 12:04 

Lokalizacja: Funkcja falowa mocno rozmyta - raz Warszawa, raz niemal Afryka
Czy mamy już wiedzę, jak wyglądał proces produkcji, gdzie były ostatecznie montowane? Sekcja w zdobytym przeze mnie Centennialu z początków produkcji pierwszej serii poliftowej (TI) nosi oznaczenia francuskie, korpus z kolei - UK.

Oto rzecony, dziwna hybryda która miała być Check Olive, a w istocie w połowie jest Marine, kupiona od emerytowanego pracownika Sanforda:

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2017, 13:33 

Oznaczenia francuskie, to znaczy? Korpus z UK ze względu na jakie oznaczenie konkretnie?

Od 1949 roku Parker ma fabrykę we Francji. W Nantes. Od czasu zamknięcia tej z New Heaven to jak rozumiem jedyne miejsce produkcji w Europie, bo w Parkerze na obrzeżach Birmingham chyba nic nie produkują.
Do tego momentu (2010 r.) wszelkie modele powinny pochodzić raczej jednolicie albo z New Heven albo z Nantes. Ale kto wie czy jakieś części nie powstawały ekskluzywnie tylko w UK i pióra produkowane we Francji były w nie "doposażane" przy montażu?
Tak czy inaczej, model niespójny jeśli chodzi o jednoznaczne wskazanie pochodzenia z dwóch państw wydaje mi się bardzo mało prawdopodobny jako mogący trafić do regularnej sprzedaży w dowolnym okresie historii tej firmy.

Może ktoś wie coś więcej, precyzyjniej albo sprostuje ???

Pozdro,
Mac

Czyli do materiału dowodowego mamy model Marine Olive z oznaczeniem T.I :mrgreen:

PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2017, 14:13 
Rada Jedi

Czy ja dobrze rozumiem: sekcja jest francuska ze względu na próbe złota, korpus angielski Marine a skuwka Olive. Prawdopodobne wydaje się, że pracownik poskładał to z części, jakie miał do napraw gwarancyjnych. Kiedyś rozmawiałem z jednym z takich pracowników i mówił, że mieli zapasy części (jak jeszcze serwis był w Polsce), więc możliwość składania piór istniała.

PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2017, 14:18 

W pytaniu chyba chodzi o inne pióro niż prezentowana Szachownica.

PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2017, 18:20 

Dokładnie o to konkretne. Korpus jest oznaczony UK, sekcja (stalówka Ace) ponad gwintem ma wyraźnie wyryte France.

Akurat fabryki Sanforda i ich historia są mi dobrze znane, stąd moje zdziwienie, że i pod tym względem jest to hybryda - trafiające mi wręce Duofoldy (jednak głównie MK I) były homogeniczne pod względem kraju wykonania. Czy po sprawdzeniu swoich też postulujecie kreatywność pracownika? Ależ fajny składaczek.

PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2017, 20:45 
Rada Jedi

Mam dwie szachownice i na żadnej nie mam wyrytego France na sekcji. Możesz wrzucić zdjęcie tego grawerunku?
Akryl do produkcji szachownic pochodzi z fabryki w Carville.

PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2017, 21:59 

Sorry za jakość, teraz nie uda się nic lepszego. Z drugiej strony wyryte 16270201.
Obrazek

PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2017, 22:13 
Rada Jedi

Dziwna sprawa. Na 10 Duofoldów mam taki numer i grawerunek France, tylko na Duofoldzie najnowszym - Big Red. Wcześniej nie było numerów grawerowanych na sekcji. Dopiero teraz w nowej edycji się pojawiły. Mnie się wydaje, że to sekcja z ubiegłego roku. Maćku, a Ty co myślisz?

PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2017, 22:19 

Zaś będzie że nie merytoryczny post, ale taki Duofoldzik to mi się podoba... :) :) Wodnik, Ty masz tam dojścia, da się go załatwić za jakieś sensowne pieniądze, tak do 600 zł np.? :D

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 11:35 

No cóż, taki wybryk natury zdarzył się tylko jeden :)
przewijają się raczej Mk. I, na rozsądnie wycenioną szachownicę trzeba czekać dosyć długo. Taki limit cenowy w przypadku Centenniala jest mało realny, ale cuda też się zdarzają.

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 11:57 

Może być nie Centenial tylko zwykły :P

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 13:11 

And napisał(a):
Dziwna sprawa. Na 10 Duofoldów mam taki numer i grawerunek France, tylko na Duofoldzie najnowszym - Big Red. Wcześniej nie było numerów grawerowanych na sekcji. Dopiero teraz w nowej edycji się pojawiły. Mnie się wydaje, że to sekcja z ubiegłego roku. Maćku, a Ty co myślisz?

Myślę, że rozwiązanie zagadki jest proste i wystarczy zapytać pierwotnego właściciela :-)

1. Pracownik Parkera zabiera do domu jeden (lub więcej) egzemplarzy próbnych korpusów ze skuwką i wzorem, który nie został potem wybrany do masowej produkcji.
2. Po kilku latach przychodzi moment decyzji wyprzedaży wybranych "pamiątek" z pracy.
3. Wśród pamiątek jest korpus i skuwka pióra, ale takiego "pustego orzecha" trudniej sprzedać, więc trzeba dokupić sekcję (co pewnie udało się zrobić ze słusznym rabatem).
4. Ponieważ pióra Centennial (i International) mają standardowe średnice i gwinty, wystarczyło dokupić dowolną sekcję CT.
5. Nie ma już sekcji produkowanych czy też składanych w NewHaven, centrum logistycznym jest teraz fabryka Newell Rubbermaid (wspólna z Watermanem?) w Nantes, więc siłą rzeczy, napis "France" być musi.
4. Pióro złożone i trafia do nowego właściciela, bez opakowania i dowodu zakupu. Nowy właściciel zadowolony, choć nieco zaskoczony.
5. KONEC. A właściwie nowy początek ;)

6. Alternatywna wersja: korpus powstał w okresie kiedy już zamykano fabrykę w UK z "resztek" materiału, kiedy kończono produkcję Szachownicy, i wtedy były już dostępne tylko "nowe" sekcje. "Francuskie" znaczy.

Dodatkowo:
A. Na żadnej Szachownicy, którą widziałem, nie było takiej sekcji. Możemy ew. zapytać kogoś z UK o to jeszcze. Mogę napisać do Sarj-a.
B. Jak wykazaliśmy w naszym "śledztwie" w tym wątku ze względu na brak korelacji pomiędzy datami T.I i Y.III (2005 i 2006) na końcówkach korpusów a datą wprowadzenia wzoru Citrine Check (2008), oraz dedukcję Anda, którą potwierdzili Brytyjczycy (patrz wyżej) o produkcji w dużych partiach poszczególnych części, fakt, że końcówka korpusu, która też jest standardowa, ma napis Made in UK, dowodzi jedynie, że korpus i skuwka powstały i zostały złożone (sklejone) w okresie kiedy produkowano Szachownice i jednocześnie przed lub tuż po (=do czasu wykorzystania ew. zapasów) likwidacją fabryki w UK.
C. Kluczowe wydaje mi się ustalenie, kiedy dokładnie skończyły się stare zapasy i zaczęto sprzedawać te oznaczane France i numerem sekcje. Najwcześniejszy ślad jaki znalazłem to bodaj 2015.

Dla pełnej koszerności być może warto by wymienić sekcję na starszą, jeszcze z brytyjskiego okresu, ale z drugiej strony to i tak w końcu ewenement.

Wodniku: jak możesz podpytaj poprzedniego właściciela o historię tego pióra, np. o to czy dużo takich korpusów powstało i czy może ma jeszcze jakieś inne artefakty dotyczące produkcji piór?

Miłego użytkowania pióra, chętnie bym je zobaczył (pióro Oliwkowo-Morskie) i porównał te niebieskości do regularnego Marine.

Pozdrawiam,
Mac

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 18:56 

Wiecie co? Może u mnie na komputerze kolory są trochę przekłamane ale ten korpus to mi nie wygląda na "marine". To coś pomiędzy "olive" i "marine". Niebieski był bardzo wyrazisty i nie było w nim zielonych odcieni, a tu są ewidentnie obecne. To wygląda dla mnie raczej jak jakiś prototypowy kolor, który nie wszedł do produkcji, albo jakiś odpad, który nie spełniał normy... :roll:

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 19:15 

smyr napisał(a):
Wiecie co? Może u mnie na komputerze kolory są trochę przekłamane ale ten korpus to mi nie wygląda na "marine". To coś pomiędzy "olive" i "marine".

Słuszne spostrzeżenie. Odpisujesz z telefonu? Tak mi się przypomniał wątek sprzed roku: KLIK :twisted: ;)

Pozdrawiam wieczornie z bezśnieżnego Mazowsza,
Mac

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 19:24 

Głównie odpisuję z tabletu, czasem z telefonu ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]