Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 13 września 2018, 22:26 

Witam forumowiczów :D
mam pytanie odnośnie pióra wiecznego, a mianowicie czy normalnym jest, że podczas "trzepnięcia" piórem stalówką w dół spada na kartkę kropla atramentu. Zastanawiam się czy jest to reakcja prawidłowa bo występuje to w jednym piórze a w innym nie, a może zależne jest od atramentu, ponieważ akurat te dwa pióra napełnione są innym atramentem ?

PostNapisane: czwartek, 13 września 2018, 23:43 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Witaj Brzytwa,

Może tak być po prostu, że "występuje to w jednym piórze a w innym nie" i jest to ze wszech miar naturalne, w końcu pióro wieczne to nic innego jak obsadka, w lepszym lub gorszym guście, zakończona kawałkiem metalu, które to artefakty stanowią świtę dla fizycznego fenomenu, który - jako nie-do-końca-fizyk po mat-fizie - określiłbym za mądrym ludźmi ... kontrolowanym wyciekiem atramentu.

Inaczej mówiąc: z pióra ma atrament lecieć. Tak, czy nie? Reszta to kwestia tego w jaki sposób i jak skutecznie ten wyciek jest kontrolowany.
-----------------------------------------------
Nie wiem czemu ma służyć owo "trzepnięcie" piórem - zakładam, że chodzi o szybki ruch dłoni trzymającej pióro, z nadgarstka i bez użycia narzędzia do dyscyplinowania dywanów - ale jeśli chodzi o przywrócenie przepływu atramentu, kiedy pióro odmawia startu, to stanowczo nie polecam tej metody. Tak się pióru nie robi.
Ale, oczywiście co kto lubi.
Na marginesie: Pióro przyniesione z zimnego świata do ciepłego pomieszczenia: wtedy dopiero efekt kleksa będzie spektakularny.

Jeśli nie można pióra poddać gruntownemu czyszczeniu (bo to, to kiedy indziej) to, jeśli pióro ze stalówką w dół - po kilkunastu sekundach jakie damy mu na spłynięcie atramentu - nie startuje, można np. odrobinkę zamoczyć stalówkę w jakimś płynie.

Jeśli pióro bez "strzepywania" nigdy i od zawsze nie startuje, kwalifikuje się do wizyty u doktora. Pen doctora.

Moim zdaniem nie jest wadą pióra, że wstrząsane się zmiesza. Znaczy popuści. Krople atramentu. Czy nawet dwie.

Tak z ciekawości: jakie to pióra?

Miłego użytkowania obu piór,
Jak co złego, to niecelowo. Inni forumowicze na pewno coś mądrego doradzą.
Mac

PostNapisane: piątek, 14 września 2018, 14:36 

Wielkie dzięki MacKozinsky za wyczerpującą odpowiedź, uspokoiłeś mnie bo myślałem że z piórem jest coś nie tak. Zaznaczam, że owe "trzepnięcie" to był tylko przypadkowy, energiczny ruch ręką stalówką w dół, nie związany z pisaniem. Pióra które porównywałem tj. Montblanc 146 oraz Pelikan 400 NN startują bezproblemowo. Po zaobserwowaniu takiego przypadku celowo sprawdziłem jeszcze raz czy po gwałtownym ruchu występuje efekt spadającej kropli i stwierdziłem, że występuje on tylko w pierwszym piórze, natomiast w Pelikanie nie. Zaznaczam, że owe trzepnięcie było umiarkowane, tzn nie był to tak duży ruch jak w przypadku wbijania gwoździ papowych czy też uderzaniem młotkiem w przecinak :lol: Kończąc, jestem spokojny i będę się dalej cieszył pisaniem tymi wspaniałymi piórami.
Jeszcze raz dziękuję za informację i pozdrawiam.
Brzytwa

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]