Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 19 czerwca 2018, 20:33 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Chciałbym zebrać trochę informacji do małego podsumowania. Mam prośbę - czy moglibyście zerknąć na swoje papiery dodawane do piór i sprawdzić, co tam producent zaleca w kwestii atramentu? Ciekaw jestem na ile rygorystyczne i jednoznaczne są te zalecenia. Piszę o zerknięciu w papiery, ale np. jedno z Platinum Preppy Jagody ma zalecenie wydrukowane na piórze.;) Będę zobowiązany za wrzucenie tutaj zdjęć/skanów tych zaleceń.

Może macie wiedzę o jakichś przygodach z serwisami producentów piór w kontekście używania innego atramentu niż zalecany?

Jeśli macie dostęp do wintydżowych dokumentacji z takimi zaleceniami, to również się uśmiecham.:)

Jutro zrobię zdjęcie tego zapisu na Preppy i wrzucę tutaj. Kwerendę w sieci robię swoją drogą, rezultaty oczywiście tu podam.

PostNapisane: wtorek, 19 czerwca 2018, 22:42 

U mnie coś takiego znalazłem:
Obrazek
Obrazek
Ja rozumiem zakazy dla dzieci poniżej 3 rż. Ale 14 lat? :shock:
Obrazek

Takie coś ma za to Sailor:
Obrazek
Myślę, że ta informacja jest podobna charakterem do zachęcania do wyborów.
Chyba wiecie, o co chodzi w ,,wadze naszego głosu wyborczego", prawda?

PostNapisane: wtorek, 19 czerwca 2018, 23:26 

Ja się przez wiele lat stosowałem do tych zaleceń lol

PostNapisane: wtorek, 19 czerwca 2018, 23:30 

Sprawdziłem na szybko w szufladzie: Visconti, Cross, Monteverde nic nie sugerują nawet w swoich materiałach dołączonych do piór, jakich atramentów używać w ich piórach.

Coś na ten temat przemyca włoski Columbus, żeby napełniać z ich kałamarza:

Obrazek

I... ale raczej nie (nie podtrzymują gwarancji na skończenie się atramentu :)) Marlen:

Obrazek

PostNapisane: środa, 20 czerwca 2018, 08:40 

Wydaje mi się, że na konwerterze w MB 145 jest informacja, żeby używać tylko atramentów Montblanc. Jak wrócę do domu, to sprawdzę. Nota bene permanentnie ignoruję to zalecenie i nie zaobserwowałem żadnych usterek pióra ;).

PostNapisane: środa, 20 czerwca 2018, 11:35 

Hehe, bo na pewno każdy producent wymyślił taki unikalny plastik stop zlota czy stali nierdzewnej, że tylko ich atrmenty pasują. Trudno w to uwierzyć. Dla mnie zwykły marketing. Mam książeczkę Viscontiego od Van Gogha ze złotą stalówką i nie było raczej nic o atramencie.

PostNapisane: środa, 20 czerwca 2018, 11:40 

W przypadku Platinum to ma odrobinę głębszy sens, bo inne naboje, jak wiadomo, bez tzw. przejściówki nie wchodzą. Amerykańscy nabywcy mogliby bez tej informacji wystąpić do producenta o odszkodowanie ;) Jest to równie sensowne, jak informowanie na kubku z kawą, że zawartość może być gorąca, ale cóż, oni mają taki klimat :)

PostNapisane: środa, 20 czerwca 2018, 11:56 

Producenci piszą takie coś, bo muszą - gdyby trafili na kogoś, kto by używał jakiegoś tuszu czy coś i zapchał tym samym spływak na amen.
Pewnie jednocześnie modlą się, żeby nikt tego nie czytał. Dawać muszą.
Jak mają nam oznajmić, że ,,musimy to dawać, ale możecie to wyrzucić do kosza"?

PostNapisane: środa, 20 czerwca 2018, 14:19 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Ziemniaczek: Tak uważasz? Dlaczego?
----------------------------------------
For best performance use only SKRIP cartridges ... Dla uzyskania najlepszego działania [pióra] korzystaj jedynie z naboi SKRIP

Obrazek

Ja myślę, że jest kilka czynników i perspektyw rozmaitych, m.in..:

- dlaczego mam naprawiać pióro jak ktoś wlał do niego jakieś nieznane świństwo?

- wydałem kasę na badania i mam atrament, który sprawdziłem i wiem, że jest dobry: chcę go sprzedawać więc będę go reklamował, również jako najlepszy do moich piór. Logiczne?

- jestem producentem i ostatnio dostałem w ramach reklamacji stalówki ze zniszczonym rodowaniem, prawdopodobnie atramentem i to wcale nie moim. Hmm ... Hej! Ostrzegę klientów, że nie będę takich reklamacji przyjmował, może będą ostrożniejsi i będzie mniej takich przypadków?

- jeżeli atramenty na rynku mogą wchodzić ze sobą w reakcję, która zniszczy w jakiś sposób pióro - a klienci nie wiedzą, że warto, albo nie praktykują mycia - to jak przekonam klienta, żeby stabilnie używał jednego rodzaju, to szansa na problem znacznie spadnie.

- O rany! Okazuje się, ze na rynku są atramenty, które mogą uszkadzać materiał z którego jest moje pióro. Nie mogę przecież napisać "nie używajcie tego atramentu" bo mnie pozwą ... No przecież! Napiszę, żeby używali mojego :idea: :!: Mniej problemów i reklamacji i większa sprzedaż ...

- warto odróżnić ostrzeżenie: "lej tylko atrament" - "nie lej tuszu ani nafty" od zalecenia do stosowania atramentów z tej samej stajni, które z pewnością jest też zabiegiem marketingowym nastawionym na zwiększenie sprzedaży ...

... - takim samym jak naboje specyficzne dla danej marki. Choć to ostatnie ma też związek z konstrukcją naboi, która ma na celu: a. stabilne utrzymywanie się w sekcji, b. dobry przepływ atramentu--><--powietrza.

--- >> osobiście uważam, że zwężające się naboje uniwersalne, tzw. international, który często muszą się trzymać na króciutkim nyplu (zależy od pióra oczywiście) przebijającym je to projekt mocno niedoskonały i cenię bardzo niektóre rozwiązania japońskie czy chociażby wyżej pokazanego SKRIP-a z lat 60-tych z kompletnie płaską powierzchnią przebijanej powierzchni naboju, która jednocześnie jest stabilizowana
- z jednej strony przez stosunkowo długi króciec na który "nadziewamy" nabój
- z drugiej strony przez zwężający się korpus, który po zakręceniu nie pozwoli nabojowi zsunąć się czy przeciekać.

I na koniec jeszcze coś odnośnie "śmiechu wartych" ostrzeżeń producentów.

mm34639 napisał(a):
Co mnie zaskoczyło, podobno atrament Montblanc Burgundy Red to też iron gall. W Montblancowym service guide napisali, że nie zalecają go do Starwalkera Midnight Series z tego powodu (bo w dłuższym okresie może spowodować zmianę koloru sekcji i stalówki). Nie mam tego atramentu i na razie nie planuję mieć, ale taka ciekawostka godna odnotowania. Co ciekawe, przy tej okazji nie wspomnieli o niebiesko-czarnym.

Z moich doświadczeń: niestety atramenty tej samej marki co pióro często wcale nie są najlepsze dla piór tejże marki w sensie parametrów. Ale uważam komunikaty i działania producentów w tej sprawie za jak najbardziej racjonalne.

Być może częściowo ze względu na to, że wiem jak duże inwestycje to były, jak i waga przedsięwzięcia dla dużych graczy w latach 20-tych, 30-tych, 40-tych. Wtedy, jak okazało się, że pierwsza wersja atramentu Sheaffera (1921), super działająca w czystych piórach, w piórach gdzie były resztki innego atramentu (innych producentów), prowadziła do jakiejś niepożądanej reakcji chemicznej, coś tam się wytrącało, dławiło przepływ, więc ... wycofali atrament. I zrobili nowy.

PS.: O gorącej kawie w McDonalds: KLIK Sprawa nie jest taka prosta i nie jest to po prostu przykład "amerykańskich pozwów o wszystko". Hot Coffee z HBO też to wyjaśnia.

PostNapisane: środa, 20 czerwca 2018, 15:37 

Jak ktoś używa naboji to ma w nich atrament Watermana (bo inne się pasują). Jak ktoś używa kalamarzy i jest:
a) początkującym, to nie ma okazji obcowania z wymyślnymi płynami, więc nic mu nie grozi
b) średnio-zaawansowanym, to robi jak a) albo c)
c) zaawansowanym, to wie, co leje, więc nie zatka sobie pióra.
Jak zatka, to jego problem - Waterman pisał ;)
Można śmiało wyrzucić świstek o ile zna się atrament, który się stosuje.

PostNapisane: środa, 20 czerwca 2018, 16:01 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Ziemniaczek napisał(a):
Pewnie jednocześnie modlą się, żeby nikt tego nie czytał. Dawać muszą.
Jak mają nam oznajmić, że ,,musimy to dawać, ale możecie to wyrzucić do kosza"?

Rozumiem co piszesz, ale nie rozumiem jak to się ma do tego co napisałeś powyżej.

PostNapisane: środa, 20 czerwca 2018, 20:55 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Ale się dyskusja rozwinęła. Świetnie!:D Dziękuję za materiał do dalszych prac. Napiszę więcej jutro/pojutrze, bo teraz nie będę miał jak.

W skrócie: uważam, że producent pióra ma prawo i obowiązek poinformować użytkownika, jaki atrament może być stosowany w piórze bez przeszkód. Ta informacja powinna być bardziej zobiektywizowana niż wyłączenie gwarancji w wyniku użycia innego atramentu. Myślę jeszcze o tym, jak to mogłoby wyglądać.

Warunkowanie gwarancji używaniem wyłącznie marki własnej atramentu uważam za podstępne (kto czyta szczegółowe zapisy gwarancji - kilka procent kupujących) i niewłaściwe. To pójście na łatwiznę. Z potencjalną szkodą dla klienta. Zalecenie używania atramentu producenta dla najlepszych efektów to granica tego, co uważam za uczciwe, ale co, kiedy ktoś powie "sprawdzam" i zapyta, co też może w praktyce, mierzalnej i zobiektywizowanej to oznaczać? I co, jeśli zechce udowodnić, że wskazane najlepsze efekty niekoniecznie najlepsze są?

PostNapisane: środa, 20 czerwca 2018, 23:07 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Ciekawy temat. Są firmy, które produkują od wielu lat pióra oraz atramenty. Oczywistym jest, że atrament jest silnikiem napędowym dla danej firmy. Kupując jedno czy dwa pióra danej marki, jeśli rekomendowane są własne atramenty, użytkownik po nie sięgnie. I to jest dla firmy najważniejsze. Dodatkowo, jest to swoiste zabezpieczenie się przed falą reklamacji spowodowaną używaniem w piórach ekoliny, atramentów z drobinkami, tuszu czy nawet lakier. Pomysły ludzi są niesamowite.
W sumie, jeśli używa się atramentów barwnikowych w piórze, to bez względu na producenta, krzywda się nie stanie.

PostNapisane: czwartek, 21 czerwca 2018, 01:24 

Ja jestem najzwyklejszym, pospolitym użytkownikiem atramentów. Jedynie Waterman, Parker, Pelikan, czyli to co w każdym papierniczym, również w mniejszych miastach. Gdybym używał na zmianę, to bym chyba nie poniszczył tych piór. Tak samo jak chyba nic piórom się nie stanie, gdy zmiesza się atramenty różnych wyżej wyminionych producentów.

PostNapisane: czwartek, 21 czerwca 2018, 16:51 

Tytuł użytkownika:: ?
Montblanc:
Obrazek
Wkleiłem zdjęcie, ale niestety moge je wkleić bardzo małe (jak teraz) albo bardzo ogromne - zdecydowałem się na pierwsze rozwiązanie. Można je kliknąć by powiększyć.

PostNapisane: sobota, 30 czerwca 2018, 19:38 

Lamy jeszcze znalazłem, tylko delikatnie sugerują, że ich jest high-quality dla ich pióra:

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 1 lipca 2018, 18:53 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Królowa (porzeczek)
MKOL napisał(a):
Wydaje mi się, że na konwerterze w MB 145 jest informacja, żeby używać tylko atramentów Montblanc. Jak wrócę do domu, to sprawdzę. Nota bene permanentnie ignoruję to zalecenie i nie zaobserwowałem żadnych usterek pióra ;).

Na moim nie ma

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]