Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 21 maja 2018, 15:09 

Cześć,

Ze względu na design bardzo lubię pióra Kaweco, ale standardowe stalówki (stalowe) piszą dosyć twardo. Zastanawiam się więc nad zakupem stalówki do Kaweco o grubości EF lub F wykonanej ze złota.
I tu pytanie do osób, które mają lub miały takie stalówki - czy warto?

Aktualnie wyznacznikiem jakości stalówek jest dla mnie stalówka w piórze Sailor Young, więc jak widzicie bardzo zaawansowanym pióromaniakiem nie jestem ;)

Pozdrawiam!
Bogdan /Salix/

PostNapisane: poniedziałek, 21 maja 2018, 15:52 

Cześć,
zdefiniuj proszę termin "twarde". Współczesne stalówki Kaweco stalowe i złote należą moim zdaniem do kategorii twarde (rigid). Mogą przesuwać się po papierze bardzo gładko lub z lekkim ale przyjemnym oporem lub drapać - co będzie raczej efektem uszkodzenia, bo prawdopodobieństwo fabrycznej wady jest niewielkie. Stalówki złote, choć twarde, mogą być odbierane jako przyjemniej (w sposób dość trudny do sprecyzowania ale wyczuwalny) piszące. W moim odczuciu stalówka miękka to co najmniej semi-fleks, a takich Kaweco nie robi przynajmniej od końca lat 60-tych ubiegłego wieku.
Pomogło?

PostNapisane: poniedziałek, 21 maja 2018, 17:35 

Możesz też zrobić to co ja. Skontaktuj się z PenDoctorem Stickym i poproś o dobranie do Twego Kaweco jakiejś starej, złotej stalówki. Ja tak uczyniłem i dzięki Przemkowi pisze mi się znakomicie moim Kaweco Sportem ze złotą, sprężystą stalówka od Parkera. Piórko - dla odróżnienia - zacząłem nazywać "Parweco" ;)

Tak, wiem - na moją prośbę powstał frankenpen. Ale mam to w tzw "niedomówieniu", bo spisuje się znakomicie.
Sticky - jeszcze raz DZIĘKI!

PostNapisane: poniedziałek, 21 maja 2018, 23:45 

hako napisał(a):
Stalówki złote, choć twarde, mogą być odbierane jako przyjemniej (w sposób dość trudny do sprecyzowania ale wyczuwalny) piszące.
Pomogło?

Właśnie. Dlatego ja proponuję sprecyzowanie tego fenomenu. Stalówka może być twarda(stalowa) lub miękka (złota) i to jest jedno continuum. A drugie niesprężysta i fleksująca. Dlatego właśnie obie stalówki Kaweco zarówno stalowa jak i złota mogą być opisane jako niesprężyste. Ale już stalowa jako twarda, a złota jako miękka.
Sam osobiście miałem fleksujące pióro, które było twarde i bardzo miękkiego w odczuciu gwoździa.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są wyjątki i trafią się też bardzo twarde w odczuciu stalówki złote.

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 00:26 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
To bardzo ciekawy temat. Na przykład złota stalówka Aurory w moi odczuciu była bardzo twarda, a akurat stalowa Kaweco w Dia 2 lekko miękka, dają miły odzew przy pisaniu.

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 15:42 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Odpowiem zbiorowo, aby nie mnożyć wpisów.

Definicja twardości - rzeczywiście określenie stalówki jako "mało sprężysta" jest lepsze niż "twarda". Ale zamiast brnąć w definicje spróbuję opisać, o co mi chodzi.
Mam dwa pióra zatankowane tym samym atramentem: Kaweco Special (stalówka stalowa EF) oraz Sailor 1911 Young Somiko (stalówka stalowa F). Notatki robię w kalendarzu z papieru Tomoe River. Aby osiągnąć zbliżoną grubość linii pisząc Kaweco muszę bardziej dociskać stalówkę do papieru niż pisząc Sailorem. W efekcie tego dociskania bardzo łatwo można rozpoznać, w którym miejscu pisałem Kaweco - na odwrocie kartki papier jest tak bardzo wypukły, że palec wyraźnie wyczuwa notatkę [ czyli analogia do pisania gwoździem jest jak najbardziej odpowiednia ;) ]. Tak więc interesuje mnie czy wymieniając w Kaweco stalówkę na złotą nie będę już musiał tak mocno dociskać jej do papieru?

Kwestia wymiany na inną stalówkę – tego nie wykluczam. „Frankenpeny” mnie nie przerażają, o ile wyglądają rozsądnie. Natomiast w przypadku Kaweco mam tą wygodę, że złota stalówka występuje w katalogu. Ponieważ jestem osobą niezdecydowaną, to ciągle zmieniam atramenty w piórach a co za tym idzie często myję pióra. Rozwiązanie Kaweco bardzo mi pasuje, bo z modułu wyciągam i stalówkę i spływak i mogę je dobrze umyć i odtłuścić.

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 16:41 

salix napisał(a):
„Frankenpeny” mnie nie przerażają, o ile wyglądają rozsądnie. Natomiast w przypadku Kaweco mam tą wygodę, że złota stalówka występuje w katalogu. Ponieważ jestem osobą niezdecydowaną, to ciągle zmieniam atramenty w piórach a co za tym idzie często myję pióra. Rozwiązanie Kaweco bardzo mi pasuje, bo z modułu wyciągam i stalówkę i spływak i mogę je dobrze umyć i odtłuścić.

Czemu sądzisz, że u mnie jest inaczej, albo, że pióro źle wygląda? "Parweco" wygląda po prostu jak... Kaweco ze złotą stalówką. Można ją normalnie zdemontować i pióro umyć. Współpracuje z oryginalnym spływakiem Kaweco. Sądziłeś że Sticky to jakoś kleił, cementował, spawał czy kitował :lol:

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 16:51 

Dziku napisał(a):
Sądziłeś że Sticky to jakoś kleił, cementował, spawał czy kitował :lol:

Nie, absolutnie nie sądzę, że Twoje pióro źle wygląda :D
Natomiast chciałem w pierwszej kolejności przetestować rozwiązanie, które zaprojektowało Kaweco.

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 17:44 

salix napisał(a):
Natomiast chciałem w pierwszej kolejności przetestować rozwiązanie, które zaprojektowało Kaweco.

Ponad 100 USD za 14K stalówkę Kaweco... Chyba nie warto. Śmiem powątpiewać, żeby miała jakieś szczególne własności w porównaniu do stalowej, która nota bene w Kaweco sprawia się całkiem przyzwoicie (za wyjątkiem B i BB, które czasem wykazują syndrom tzw. "pupy niemowlaka" i wymagają doszlifowania). To już lepiej za porównywalne pieniądze kupić jakiś zabytkowy model Kaweco z oryginalną, pochodzącą z tamtych czasów stalówką, która nierzadko ma bardzo przyjemny flex.

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 19:39 

Salix Twój problem jest zbyt szczegółowy. Nikt Ci nie odpowie na to poza samym Tobą. Nie nam stalówek Kaweco. Ale np. w Pelikanach stalowe stalówki są mniej sprężyste (prawie w ogóle), natomiast 14k bardziej. I na tym poziomie można określić stalówkę. Ale czy Ty będziesz musiał bardziej lub mniej dociskać pióro. Tego nie wiadomo. Poza tym trudno, aby stalówki dwóch różnych marek pisały na tym samym poziomie grubości. Masz już jakieś propozycje działania. Każda ma ryzyko, że nie wypali. Jeśli będziesz mógł zwróć towar. Jeśli nie to próbuj sprzedać.

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 20:15 

Chwileczkę, jeśli chodzi o szerokość kreski, to chyba taniej będzie zmienić rozmiar stalówki, prawda?

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 21:11 

MKOL napisał(a):
(...) To już lepiej za porównywalne pieniądze kupić jakiś zabytkowy model Kaweco z oryginalną, pochodzącą z tamtych czasów stalówką, która nierzadko ma bardzo przyjemny flex.

I to jest słuszna koncepcja. Stare stalówki Kaweco są znakomite. Mamy w domu bodaj cztery takie stare pióra - ich stalówki są wspaniałe. Można znaleźć zarówno fleksujące jak i sztywne. Mam taką złotą sztywną stalówkę i ona wręcz płynie po papierze. Osobiście preferuję grubszą kreskę - więc jest to mokra M-ka.

janykiel napisał(a):
Chwileczkę, jeśli chodzi o szerokość kreski, to chyba taniej będzie zmienić rozmiar stalówki, prawda?

Taniej będzie nawet poprosić Pen Doctora o doszlifowanie jeśli fabryka nie zadowoli cienkością linii...

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 21:22 

Otóż to. I otwierają się duże możliwości dopasowania kroju do potrzeb. A co do starych stalówek to pełna zgoda. Mało które współczesne zbliżają się do ich jakości.

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 21:29 

Też uważam, że stare pióra mają dużo lepsze stalówki od współczesnych :D Tylko też jest kwestia, czy kogoś bardziej nie ciągnie do współczesnego pióra.

PostNapisane: wtorek, 22 maja 2018, 22:05 

No i właśnie dlatego większość tu obecnych posiada kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt a nawet kilkaset piór ;). A i tak dzień zaczyna od kwestii "cholera, nie mam czym dzisiaj pisać :D

PostNapisane: środa, 23 maja 2018, 06:03 

MKOL napisał(a):
(...) A i tak dzień zaczyna od kwestii "cholera, nie mam czym dzisiaj pisać :D

... i nie przeszkadza w tej refleksji posiadanie dziesięciu zatankowanych piór w teczce ani to jedenaste w marynarce. :lol:

PostNapisane: środa, 23 maja 2018, 07:53 

Wydawało mi się, że to będzie prosty temat ;D
W sensie, że zadam pytanie i od razu znajdzie się posiadacz piór Kaweco ze współczesnymi stalówkami stalowymi i złotymi, który opisze mi jak odbiera różnice pomiędzy nimi.
Tak czy inaczej dzięki za Wasze wypowiedzi, pomysłów podaliście mi kilka
Chyba zacznę od zmiany grubości stalówki - mam ich kilka. Zresztą w przypadku Kaweco zaobserwowałem, że nominalnie takie same stalówki potrafią pisać bardzo różnie.
A potem się wybiorę na testy do mojego ulubionego sklepu z piórami :D
Pozdrawiam i miłego dnia!

PostNapisane: środa, 23 maja 2018, 08:46 

No właśnie jak sam zauważyłeś. Można kupić 10 tych samych modelli pióra z taką samą grubością stalówki i każde może staeiać inną grubość kreski :)

PostNapisane: środa, 23 maja 2018, 15:14 

To może zaś wynikać z wielu czynników innych niż brak powtarzalności produkcji. Jeden atrament będzie pisał bardziej sucho, drugi bardziej mokro. Wreszcie - Kaweco daje możliwość regulacji położenia stalówki na spływaku. Bardziej wysunięta da bardziej mokrą kreskę, przesunięta ku tyłowi - da kreskę bardziej suchą.

PostNapisane: środa, 23 maja 2018, 17:35 

W sieci w ogóle można znaleźć posty, z których wynika, że ktoś ma kilkanaście sztuk tych samych modeli pióra i każde pisze trochę inaczej. Pewnie mahą wspólny mianownik, ale i tak wyczuwalne różnice. Im dłużej jestem w piórach tym bardziej widzę, że jest za mała powtarzalność w jakości stalówek.

Tytuł: ...
PostNapisane: piątek, 13 lipca 2018, 23:53 

[[[

Ostatnio edytowano poniedziałek, 23 lipca 2018, 23:45 przez Wojak, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: sobota, 14 lipca 2018, 15:14 

Wojak nikt takich testów nie przeprowadza z tego co wiem :) więc albo poczytamy zbiór recenzji i wyciągniemy wnioski albo możemy mówić, że nic nie wiemy i zostawić na forum tylko dział offtopic i dział sprzedaży. Myślę, że nie ma sensu szukać metodologii i piórowym hobby.
Z drugiej strony ja czuję różnicę między złotą a stalową stalówką. Złota jest miększa. I nie chodzi o sprężystość/fleks. Ziarno jest zazwyczaj to samo, ale na ziarnie stalówka się nie kończy. Siła, która wraca do naszej ręki i którą odczuwamy idzie przez stalówkę. I tu jest ważne m.in., z czego jest zrobiona stalówka. Ja jestem oddanym fanem złotych stalówek. Nie lubię stalowych. Ale nie każdy odczuwa różnice, o których pisałem, więc co kto woli.

PostNapisane: sobota, 14 lipca 2018, 15:35 

Kolektor napisał(a):
Wojak nikt takich testów nie przeprowadza z tego co wiem :) więc albo poczytamy zbiór recenzji i wyciągniemy wnioski albo możemy mówić, że nic nie wiemy i zostawić na forum tylko dział offtopic i dział sprzedaży. Myślę, że nie ma sensu szukać metodologii i piórowym hobby.
Z drugiej strony ja czuję różnicę między złotą a stalową stalówką. Złota jest miększa. I nie chodzi o sprężystość/fleks. Ziarno jest zazwyczaj to samo, ale na ziarnie stalówka się nie kończy. Siła, która wraca do naszej ręki i którą odczuwamy idzie przez stalówkę. I tu jest ważne m.in., z czego jest zrobiona stalówka. Ja jestem oddanym fanem złotych stalówek. Nie lubię stalowych. Ale nie każdy odczuwa różnice, o których pisałem, więc co kto woli.

Hmm, pewnie tak jest jak piszesz. Ale warto by jakoś to sprawdzić przyrządami :)

PostNapisane: sobota, 14 lipca 2018, 17:01 

Nie mam pewności, czy ta zależność (miękkość -materiał) jest taka oczywista. Z pewnością większe szanse na miłą, delikatnie odpowiadającą stalówkę są wśród wintydżowych. Wśród współczesnych poważnych marek pisałem złotymi, które określiłbym jako jednoznacznie twarde i stalowymi, które uznałbym za mile miękkie.

PostNapisane: sobota, 14 lipca 2018, 17:06 

janykiel napisał(a):
Nie mam pewności, czy ta zależność (miękkość -materiał) jest taka oczywista. Z pewnością większe szanse na miłą, delikatnie odpowiadającą stalówkę są wśród wintydżowych. Wśród współczesnych poważnych marek pisałem złotymi, które określiłbym jako jednoznacznie twarde i stalowymi, które uznałbym za mile miękkie.

No i tak to wygląda. Ilu ludzi tyle zdań. Kolektor zaś pisze, że: "złota jest miększa". Dlatego mimo wszystko może warto by było zrobić jakiś miarodajny teścik? Dziś nie jest to trudne. Jakiś cyfrowy dynamometr, zbadać siłę ugięcia stalowej i złotej. I wszystko.
Bo tak to można snuć niekończącą się opowieść rodem z chałupy Sabałowej. Ale w sumie to też ma swój urok... Niedopowiedzenia są smakiem życia :)

PostNapisane: sobota, 14 lipca 2018, 18:59 

Całkowicie niewykonalne w normalnych, nielaboratoryjnych warunkach użytkowych.

PostNapisane: czwartek, 19 lipca 2018, 14:16 

Może ktoś pikusiłby się o takie badania. Ale yrzeba byłoby uściślić, czym jst miękkość stalówki. Mi chodzi o to, że odczucia gdy piszę złotą stalówką są przyjemniejsze i mam odczucie, że ta stalówka jest miększa, czyli jakby jej struktura bardziej pracowała i amortyzowała niż stalowa. Ma to uzasadnienie w nauce, bo złoto jest miękkie, a biżuteria ze złota jest nazywana złotymi śmieciami, bo poprzez miękkość złota robią sie w nim ugięcia i odpryski. A nienaruszone złoto jest dużo więcej warte. Dlatego też tak delikatnie obchodzi się z sztabkami złota. Mam wręcz wrażenie, że jakbym miał wbijać 18k złotego gwoździa w ścianę, to też czułbym różnicę :D (poleciałem z tym przykładem) :P

PostNapisane: piątek, 20 lipca 2018, 13:02 

Złoto jest miękkie w sensie materiałowym , ale według mnie miękkość stalówki bardziej opiera się na sprężystości materiału. A przykład ... mam stare pióro z lat 40 , które posiada stalówkę marki Degussa nie jest to złota stalówka , ale szerokość linii jaką można uzyskać to od cieniutkie F do BBBB , pisze bardzo lekko i wystarczy niewielki nacisk aby linia jaką zostawia stała się bardzo gruba. Mam też kilka starych piór ze złotymi stalówkami i są miękkie i mają zmienną grubość linii ale nie mają takich możliwości jak ta stalowa (czy z czego tam ona jest ). Chyba także odczucia z pisania różnymi stalówkami są zależne od tego kto ich używa, czyli w znacznej mierze zależą od indywidualnych preferencji i to jest chyba klucz. Jeśli według właściciela stalówka pisze bardzo dobrze i staje się takie pióro jego ulubionym to nie m co dyskutować :-).
A co do wymiany współczesnej stalówki na taką ze starego pióra , to jeśli tylko pasuje do pióra to warto . Te stare stalówki piszą jednak znacznie lepiej niż współczesne szczególnie wersje masowo produkowane.

PostNapisane: piątek, 20 lipca 2018, 13:52 
Firma

Pozwolę się wypowiedzieć jako praktyk.

Na pytanie "czy złoto ma wpływ na elastyczność stalówki?", odpowiedź brzmi: "tak"

Trzeba jednak wyjaśnić pewną rzecz oczywistą. Materiał (szlachetność metalu) jako powodyr elastyczności w szeregu jest na dość dalekim miejscu.

Elastyczność jest spowodowana (wg ważności):

1. krój stalówki (projekt: długość skrzydełek, krzywizny boczne)
2. grubość blaszki
3. inne (np. dodatkowe "wcięcia")
4. materiał.

Reasumując szlachetność materiału ma wpływ, ale dopiero po spełnieniu punktów 1 i 2.

Innymi słowy, po spełnieniu punktu 1 i 2, stalówka typu "steel" może mieć superfleksa.

PostNapisane: piątek, 20 lipca 2018, 15:11 

"Innymi słowy, po spełnieniu punktu 1 i 2, stalówka typu "steel" może mieć superfleksa"
i ma np CN od Pelikana
Jarek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]