Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 18 czerwca 2017, 14:38 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Zawsze mi imponowała systematyczność Esterbrooka.:) Dzięki Macieju!:D

PostNapisane: wtorek, 20 czerwca 2017, 01:20 

Tytuł użytkownika:: just Napalm Death
Flex => flexible. Jeśli stalówka jest elastyczna i dzięki temu pod wpływem nacisku można uzyskać szerszą linię, to ma flexa, a jeśli nie, to nie. Jak dla mnie, krótka piłka.
Jeśli stalówka pozwala na uzyskanie szerszej linii wyłącznie dzięki innym parametrom (budowa ziarna różnicująca grubość linii w zależności od kąta nachylenia -> zoom, stub, etc.) to nie jest to flex.
Teraz można się zastanawiać nad stopniem elastyczności. Przykładowo stalówki Pelikanów z lat 50-tych posiadały pewien stopień elastyczności, a więc można powiedzieć, że miały jakiegoś tam flexa, ale my, jako zorientowani użytkownicy piór wiecznych wiemy, że w porównaniu do wielu (starszych) piór (stalówek) np. niektórych Wahli, ich elastyczność nie była jakaś przesadna ;) Stąd też wśród użytkowników pojawiło się pojęcie tzw. semi-flexów i do takich stalówki Pelikana z ww. lat można już śmiało zaliczyć.
Tak mi się wydaje, że pojęcie to jest raczej umowne i ma służyć opisaniu właściwości stalówki, a nie być wartością samą w sobie ;)

PostNapisane: piątek, 23 czerwca 2017, 21:58 

Tytuł użytkownika:: She!fear
Czytałam wszystko uważnie i miałam nieodparte wrażenie, że ta dyskusja nie zaprowadzi nas do "domu", ale jednak bardzo fajnie, że się toczy, bowiem - w mojej opinii - bardzo ważne jest to, co powiedział Siege trafiając w samo sedno:
Siege napisał(a):
Jeśli stalówka jest elastyczna i dzięki temu pod wpływem nacisku można uzyskać szerszą linię (...)

Zatem fleks to zmienna szerokość linii uzyskana dzięki naciskowi piszącego na instrument piśmienny! To znakomicie definiuje nam fleksa w odróżnieniu np. od linii uzyskanej dzięki np. stubowi.
Co do stubów:
janykiel napisał(a):
Kiedyś Lash (mam nadzieję, że dobrze pamiętam) powiedziała (lub napisała) coś takiego: w sumie każdemu, kto ma brzydki charakter pisma polecałabym pisanie stubem, pismo od razu ładniej wygląda.

Rzeczywiście powiedziałam, napisałam i nadal podtrzymuję! Piszcie stubami! Fleksowanie wymaga ćwiczeń albo naturalnych umiejętności, zaś pisanie stubem jest tak łatwe, jak samo pisanie. A efekt są świetne, zawsze.

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 00:24 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Lash napisał(a):
Czytałam wszystko uważnie i miałam nieodparte wrażenie, że ta dyskusja nie zaprowadzi nas do "domu", ale jednak bardzo fajnie, że się toczy, bowiem - w mojej opinii - bardzo ważne jest to, co powiedział Siege trafiając w samo sedno:
Siege napisał(a):
Jeśli stalówka jest elastyczna i dzięki temu pod wpływem nacisku można uzyskać szerszą linię (...)

Zatem fleks to zmienna szerokość linii uzyskana dzięki naciskowi piszącego na instrument piśmienny! To znakomicie definiuje nam fleksa w odróżnieniu np. od linii uzyskanej dzięki np. stubowi.

A ma nas gdzieś zaprowadzić? Nie było to jasne od początku, ale temat brzmiał: różnicowanie kreski to nie zawsze tzw. fleks/flex. I to się chyba udało skutecznie wykazać?

Klasyfikacja stalówek elastycznych jest raczej elementem uzupełniającym, truskawką na torcie, jak się teraz mówi, choć sprawą istotną, bo w naturze występuje trochę rozmaitych zjawisk fleksogennych, fleksopodobnych i zgoła fleksyjnych.

Dalibóg jednak nie zgodzę się tak do końca z przekonaniem, że w samo sedno. Zresztą, jako punkt odniesienia, zacytowałem wyżej taką definicję z ABC forumowego. Jednocześnie jednak przytoczyłem, w jakieś mierze anegdotyczną, opinię na temat naszej koleżanki Hako z obszaru gdzie są najsłowniejsze koty, iż "wyciśnie fleksa nawet z podkładu kolejowego".
I w tym jest całe sedno moim zdaniem. Tzn. w słowach
Cytuj:
Jeśli stalówka jest elastyczna

Bo docisnąć można wiele stalówek. Ale nie każdą tak samo ;) 8-) I rzecz cała jest w tym kiedy to jest kwestia talentu stalówki a kiedy jej operatora.

KLIK

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 14:02 

Ostatni klik jest niepubliczny, albo nie istnieje.
Dla lepszego zobrazowania dyskusji, tutaj można obejrzeć podkłady kolejowe, bo dla niektórych może to nie być oczywiste: http://www.google.pl/search?tbm=isch&q=podkład+kolejowy

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 15:19 

8-) Dzięki za podkłady.

A teraz: KLIK

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 16:02 

A teraz zaloguj się do fejsbuki. :|

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 16:56 

PanKleks napisał(a):
A teraz zaloguj się do fejsbuki. :|

UWAGA! Życie jest nie fair :roll: :evil:

Sprawdziłem kilka metod, ale nie udało mi się dotrzeć do fizycznego adresu materiałów video z FB. Może ktoś podpowie jak to zrobić?
Tak czy inaczej, na filmiku gość (na FB jako Sanjay Ramaswamy) pisze stalówką, którą własnoręcznie podrasował i jest rozcięta znacznie dalej niż zwykliśmy obserwować ... Ot i cały ambaras.

Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 17:04 

Jeśli zostało uploadowane bezpośrednio na fejsa, to się nie da. Ja też nie wiem co to, bo nie wystarczy mieć konta na fejsie, trzeba także być członkiem grupy Fountain Pens, Etc. Ale nie będę się czepiać, przynajmniej reklamujesz grupę, może ktoś dołączy ;)

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 17:56 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Zdjęcia, które dołączyłem do mojego bardzo obszernego wpisu prezentują między innymi stalówkę Omas, która na 100% fleksem nie jest, a "pod wpływem nacisku można uzyskać szerszą linię". Zresztą Siege dodał tam warunek, pisząc "jeśli stalówka jest elastyczna i pod wpływem nacisku można uzyskać szerszą linię". Czyli warunkiem pierwszym jest elastyczność stalówki, a wraz z nią musi wystąpić zdolność do różnicowania linii, byśmy mogli mówić o fleksie. W sumie, w ten sposób Siege zgodził się ze mną i z Panem Kleksem. Obaj bowiem postulujemy odróżnienie stalówek minimalnie sprężystych, stalówek dających jakąś wariację linii dzięki sprężystości i sporemu nakładowi siły, stalówek, które sprężyste nie są, ale sporo wytrzymają (jak ten Omas na zdjęciu) od fleksów, które są elastyczne i dają zróżnicowanie linii.

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 18:12 
Rada Jedi

janykiel napisał(a):
stalówek dających jakąś wariację linii dzięki sprężystości i sporemu nakładowi siły, stalówek, które sprężyste nie są, ale sporo wytrzymają

Rany, karkołomne przedsięwzięcie, coś takiego odróżnić.

PostNapisane: poniedziałek, 26 czerwca 2017, 20:08 

Kleksie specjalnie dla Ciebie: https://scontent-bru2-1.cdninstagram.co ... 5776_n.mp4 nie trzeba żadnych społecznościówek
zawsze można spojrzeć na pozostałe tutaj: https://www.instagram.com/sanjayflexnib/ również konto nie jest wymagane…

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]