Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 9 lutego 2019, 19:31 

A było to tak. Trafiło się na jednym z portali kupić za złociszy kilka mosiężny, francuski według sprzedającego, trochę zdekompletowany przybornik na biurko (zintegrowany stojak na dwa pióra i na dwa kałamarze). W zestawie były również dwa pióra, "chyba francuskie" według sprzedającego; jedno ze stalówką klasyczną stalową i szklaną. W obu stalówka chowała się do wewnątrz korpusu. Pióro ze stalówką zwykła miało... no właśnie jakąś zwykła stalową stalówkę, a pióro ze stalówką szklaną nie miało skuwki.
Całość wyglądała tak:
Obrazek

Francuzy wylądowały u pendoctora @stickyfinger na gruntownym przeglądzie i renowacji. Efekt na załączonych zdjęciach, które i tak nie oddają w pełni blasku jakiego nabrały stając się jednocześnie w pełni użyteczne i cieszące oko właściciela. Świetna robota !!!

Dodatkowo dla zainteresowanych kilka dodatkowych informacji pozyskanych od @MarcinEck oraz wspomnianego pendoctora.

Jako się rzekło oba pióra to tzw safety pen, lub jak kto woli pióra bezpieczne, a jeszcze inaczej zakraplaczowe. "Safety Pens, czyli pióra zakraplaczowe z chowaną (wkręcaną) stalówką po raz pierwszy pojawiły się w 1907 roku jako odpowiedź na pierwsze pióra zakraplaczowe. Ponieważ, w dużym skrócie, te pierwsze pióra miały niekiedy tendencje do przeciekania, konstrukcję "zakraplaczy" ulepszono w ten sposób, że nowe Safety Pens wyposażono zarówno w specjalne uszczelki, wykonane z korka, jak również obrotowy mechanizm, dzięki któremu stalówka chowała się do środka korpusu gdy pióro nie było używane. Dzięki tym rozwiązaniom technicznym pióra te były bardzo szczelne i praktycznie nie wysychały - atrament nie miał możliwości wyparowywania, zaś stalówka przez cały czas była w nim zanurzona, dzięki czemu takim piórem można było pisać zaraz po odkręceniu." (za: http://opiorach.blogspot.com/search/label/Safety%20Pen).
Jednym z liderów na rynku był Waterman. I właśnie na piórze Waterman 42 są wzorowane (a w zasadzie lepiej powiedzieć są jego dokładną, nie tylko co do wyglądu, ale konstrukcji szczegółów mechanizmu, francuską kopią) rzeczone pióra. Materiał, z którego są wykonane to czerwony ebonit Red Mottled Hard Rubber w wersji woodgrain czyli z nieregularnymi wzorami przypominającymi słoje drewna. Uważany przez niektórych za jeden z najładniejszych. Pióra pochodzą najprawdopodobniej z lat dwudziestych zeszłego wieku. Widoczna na zdjęciach stalówka złota została założona w ramach wykonanej renowacji. Stalówka szklana została założona przez jednego z kolejnych właścicieli (powód nieznany). Skuwka w piórze ze szklaną stalówką została dorobiona przez pendoctora - wygląda jakby była taka od zawsze.
Tak wyglądają dziś:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: sobota, 9 lutego 2019, 20:11 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
@Sticky po raz kolejny potwierdził swoją (najwyższa) maestrię w dziedzinie inżynierii stylograficznej ...
A piórki piękne!

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2019, 12:23 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Bardzo ładne pióra, nawet spływak na watermanowską modłę z tego samego ebonitu wygląda że jest. Ale intrygujące jest coś innego. Czy mogę prosić jeszcze o dwa-trzy zdjęcia klipsa: Tam jest smok?
Widzę, że Marcin wrzucił już pióro na francuskie forum, ale na razie bez odzewu. Firma o takiej nazwie istnieje KLIK(rok. zał. 1946), ale pewnie związku to nie ma żadnego. Choć to mechanika precyzyjna ... :roll: Ciekawi mnie czy sami sobie zrobili ten klips.

Czy w skuwce jest koreczek lub inna zatyczka?

Swoją drogą to niesprawiedliwe, bo piszą, że pióro dla każdego, a ma je tylko jeden Sztom, hmm ... ;)
Gratuluję. Kałamarze będą używane? Ciekawe czy któraś buteleczka firmowa - np. płaski słoiczek a atramentem Sailora - dałaby się dopasować. Pewnie potrzebna byłaby wyściółka miękka najpierw. Wydaje mi się, że atrament wlany bezpośrednio, poza ew. reagowaniem z metalem i tym co na nim jest, bardzo szybko by odparowywał.

Miłego używania,
Mac

PS.: Nie trzymałbym się daty 1907 zbyt mocno. Znane patenty na pióra "safety" to lata 90-te XIX wieku, z potwierdzoną produkcją kilka lat później (jeszcze w XIX wieku), np. Moore Non-Leakable. W moim źródle starych szpargałów pierwsza reklama pióra tego producenta już w sprzedaży do 1896 rok. Natomiast Waterman wprowadził je ok. roku 1908, być może w związku z tą firmą ta data?

Ostatnio edytowano niedziela, 10 lutego 2019, 14:56 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2019, 12:41 

Piękne pióra i - jak zawsze - perfekcyjna robota Sticky'ego. Szklana stalówka wygląda nieco dziwnie w tym piórze, ale skoro podmieniono tak w epoce to może rzeczywiście warto tak zostawić na pamiątkę. Inna sprawa, że dorobienie takiego spływaka z identycznego ebonitu, to wyzwanie... Choć zapewne Przemek by podołał...

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2019, 13:13 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Piękne pióra! Bardzo lubię ten materiał. A w zbiorach Penoptikum Pana Kleksa jest taki egzemplarz z podobnym motywem (smoka, gryfa, czy może lwa...). Też z Francji.:) Coś więcej musiałby Rafał napisać.

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2019, 14:28 

Cieszę się, że "francuzy" wzbudziły takie zainteresowanie. Poniżej, w odpowiedzi na prośbę @MacKozinsky dodatkowe ujęcia klipsa oraz widok do wewnątrz skuwki. Czy to jest koreczek, czy inna zatyczka... piorun wie, no może Przemek coś powie. Według mnie rzeczywiście, trafiłem gdzieś na taką informację, że najprawdpodobniej pióro w oryginale nie miało klipsa. A ten został dorobiony kiedyś w międzyczasie dla wygody. Można go zresztą zsunąć ze skuwki.
Pióro ze szklaną stalówką (TACOS) w oryginale miało znowu najprawdopodobniej stalówkę "normalną". Z jakiegoś powodu została wymieniona na szklaną, a ja zdecydowałem się zachować ją, mimo gotowości Przemka do wymiany, trochę jako ciekawostkę.
No i wątek przybornika. Nie da się wlać atramentu bezpośrednio bo... pojemniki nie są dołem szczelne. Zatem muszę dobrać jakieś pasujące mniej więcej pojemniczki szklane. Jeśli macie jakieś pomysły / sugestie będę wdzięczny. Może jakieś próbki pasowałyby? Zestaw stoi w pracy na biurku zatem wymiary złapię w poniedziałek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2019, 14:53 

Dzięki za fotki :-) Czym robione (szkło), jeśli nie tajemnica? Bardzo mi się podoba ten klips. Klipsy nasuwane były do opcjonalnego dokupienia w okresie, kiedy nadal były dwie opcje oryginalnego zakupu, tzn. "z" albo "bez" klipsa. Wersja z klipsem była za dopłatą, u Watermana na przykład: od 25 centów do 1 dolara (solidnie pozłacany). A szklane stalówki zasadniczo były do pisma przebitkowego (kilka arkuszy i kalki), więc jeśli pióra były używane gdzieś w biurze firmy, to nic niezwykłego, że ktoś sobie taką obstalował.

EDYCJA: dobra już widzę, że telefon z Tajwanu :roll: :mrgreen:

Ostatnio edytowano niedziela, 10 lutego 2019, 15:04 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2019, 15:04 

Szkło to żadna tajemnica. Wczorajsze to Canon G5x przy ISO 1600, f10, 1/60 (walka o głębię ostrości), a dzisiejsze zrobione na szybko... Samsungiem S7.

PS
Brawo Holmesie :-)

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2019, 15:21 

MacKozinsky napisał(a):
(...) Firma o takiej nazwie istnieje KLIK(rok. zał. 1946), ale pewnie związku to nie ma żadnego. Choć to mechanika precyzyjna ... :roll: Ciekawi mnie czy sami sobie zrobili ten klips. (...)

Klips jest "dodatkowy" i pewnie innego producenta. Jakiego - niestety nie wiem. Teraz nie sprawdzę, ale mam chyba dwa pióra z takimi klipsami i można takie stosunkowo często znaleźć na aukcjach.
Ja w ogóle podejrzewam, że wszystkie klipsy nakładane były sprzedawane osobno jako opcja. Stąd np. często spotykane klipsy sygnowane przez Watermana na piórach innych producentów.
Na marginesie, spotkałem się kilka razy z sejfciakami z pięknymi klipsami z literami, które nijak się miały do marki pióra. Dopiero później mnie olśniło, że to są monogramy i zapewne kupując pióro można sobie było dobrać klips z własnym.
Wracając do tego konkretnego, to po bokach są gryfy, a centralnie albo motyw roślinny, albo wizerunek Ateny (?). Z takimi wariantami się spotkałem.

Co do szklanej stalówki: to też nie jest wyjątek we francuskich sejfciakach. W ogóle we francuskich piórach (na pewno jakieś jedno ma ode mnie Pigol - może przeczyta i wrzuci zdjęcia). Od czasu do czasu można takie pióra trafić.
O, ja się tu doktoryzuję, a przecież w piątek do mnie dotarł taki francuzik:
Obrazek

Kałamarzyk niczego sobie. ;) W środku na 100% powinny być szklane wkłady. Obawiam się, że trudno będzie coś dopasować. :(
No a pióra... Super. Zazdraszczam. ;)

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2019, 15:29 

PanKleks: jak znajdziesz (pióra, czas i aparat w tej samej czasoprzestrzeni symultanicznie) to cyknij proszę te klipsy i wrzuć, nawet tutaj. Czyli zmutowany wielo-zwierz, a nie smok. Podobno jak skrzydlate to Pani Gryf, facetka znaczy. Ciekawe co na to św. Marek :idea: :D

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2019, 16:31 

Święty Marek by Cię przeklął. :lol: W kontekście chrześcijańskim gryf MUSI być męski. :mrgreen: No ale ten na klipsie jest z Ateną, czyli partenoński. ;)
Petycja odnotowana. Jak tylko się ogarnę (i Fonsi wreszcie się nade mną zlituje), zrobię stosowną sesję. ;)

PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2019, 00:34 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Ciekawa dyskusja nam się wywiązała. Jak pisał @Mac wrzuciłem zapytanie o te pióra na francuskojęzyczne forum piórowe. Minęło już sporo czasu od tej chwili i ... nic. Głucha cisza. A tu u nas proszę : dyskusja wre, mnożą się pytania nieledwie ontologiczne... ;-)
PS. Co do kałamarzy. Trzeba by poszukać w przybytkach sprzedających szkło laboratoryjne - może trafia się dwie zleweczki pasujące do otworów w kałamarzu..
A jeśli nie, to idąc dalej tropem chemicznym - większość zakładów chemicznych czy laboratoriów posiada zaprzyjaźnionego szklarza, który potrafi wydmuchać takie pojemniczki ...
Trzecie rozwiązanie - najmniej nobliwe i mające charakter prowizoryczny - pojemniczki plastikowe .. (wygląda mi na to, że na przykład takie z małych zniczy ... albo takie na błonę małoobrazkową ...), w oczekiwaniu na znalezienie szklanych ...

PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2019, 16:37 

sztom napisał(a):
(...) muszę dobrać jakieś pasujące mniej więcej pojemniczki szklane. Jeśli macie jakieś pomysły / sugestie będę wdzięczny. Może jakieś próbki pasowałyby? Zestaw stoi w pracy na biurku zatem wymiary złapię w poniedziałek.

Zupełnie przypadkowo odkryłem na popularnym portalu aukcyjnym pojemniczki, które być może się nadadzą. Sprzedawca podaje wymiary więc łatwo się upewnić czy wejdą.
Zerknij tutaj oraz tutaj

Sprzedającego nie znam, słoiczki wypatrzyłem szukając czegoś całkiem innego.

PostNapisane: wtorek, 12 lutego 2019, 12:08 

Dzięki za informację. Sprawdziłem, pojemniczki mają trochę za dużą średnicę (w moim przypadku powinno być ok 30mm) ale cenna jest podpowiedź co do kierunku poszukiwań.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]