Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2018, 17:36 

Pióro z bakelitu, bez żadnych oznaczeń, stalówka z Durable 4 - pewnie dawny polski wytwór rzemieślniczy. Skuwka zastępuje dzwigenkę. Widział ktoś coś podobnego?
Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2018, 20:10 

Captop filler!
Skubaniutki. A już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy w tym względzie.

PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2018, 21:50 

Tytuł użytkownika:: mniej niż 1/4 postów na temat
Kolejna gumka z blaszką...

PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2018, 21:54 

"Krywit do złudzenia przypomina Skyline'a marki Eversharp (projekt Henry'ego Dreyfussa, patent USA D132,663). Jest wykonany z materiałów słabej jakości (bakelit). Stalówka z oznaczeniem "DURABLE 4", bez kuli irydowej.
Cechą charakterystyczną jest wypukłe oznaczenie KRYWIT na szczycie skuwki oraz otwór na zwieńczeniu korpusu. Ten ostatni to rozwiązanie będące elementem systemu napełniania. Stalówkę zanurzano w atramencie, a w otwór dmuchano. Powietrze powodowało skurczenie się zbiorniczka na atrament, który następnie uwolniony uruchamiał proces zasysania. Patent nr 22409." cytat z sąsiedniego forum - tzn. Pióromaniak

Może to jest dalsze rozwinięcie - technologicznie łatwe i technicznie łatwe do wykonania a przy tym efektywne. Według mnie to pióro ma coś wspólnego z Krywitem. Ma może ktoś zdjęcia Krywita bo większość poznikała?

PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2018, 22:49 

Mam u siebie w kolekcji kilka piór wykonanych właśnie z bakelitu i z takim właśnie systemem napełniania. Niestety niewiele można powiedzieć o producencie, bo na żadnym nie ma oznaczeń. Podejrzewam powojenną produkcję rzemieślniczą, realizowana w gospodarce niedoborów. W weekend zrobię i wrzucę zdjęcia.

PostNapisane: wtorek, 13 marca 2018, 00:13 

Przez tę dziurkę "do dmuchania" Krywit miał problemy z Sanepidem czy czymś takim, musieli wycofać z rynku te pióra.W czasach często spotykanej gruźlicy to nie dziwiło...

PostNapisane: wtorek, 13 marca 2018, 19:49 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
tobiaszboksik napisał(a):
[...]Skuwka zastępuje dzwigenkę. [...][/url]

Sprytne rozwiązanie, bo nie trzeba było szukać monety czy zapałki jak w coin czy matchstick filler.

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2018, 08:38 

Witam
Odkurzę temat.
Trafiły do mnie dwa Krywity. Na jednym, na nakrętce skuwki jest pełna nawa firmy - wypukła. Na drugim jest tylko litera "K" i jest wklęsła.
A co do sanepidu, to proponuje zamiast dmuchania w otwór korpusu użyć gruszki gumowej (lewatywki). To się sprawdza ;) :D

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2018, 21:16 

Tytuł użytkownika:: mniej niż 1/4 postów na temat
Wynalazłeś właśnie "enema filler".

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2018, 23:52 

Może to jest dalsze rozwinięcie - technologicznie łatwe i technicznie łatwe do wykonania a przy tym efektywne. Według mnie to pióro ma coś wspólnego z Krywitem. Ma może ktoś zdjęcia Krywita bo większość poznikała?

Mam pewne wątpliwości co do prostoty wykonania tego rozwiązania. To prawda - zrezygnowano z dźwigienki, która zwykle pełniła rolę "popychacza" zamontowanej wewnątrz blaszki, ale ta blaszka jest tam jakoś zamontowana i to na stałe, a to już nie jest tak proste rozwiązanie jak np. w systemie przyciskowym, w którym blaszka wypada z korpusu po rozkręceniu i można ją wymienić, ewentualnie dogiąć i bez problemu na nowo zamontować( czytaj: wsadzić obok woreczka tak, by drugi koniec wszedł w tuleję przycisku). Na pewno jest to rozwiązanie prostsze niż system dźwigienkowy, ale nie mające wiele wspólnego z blow fillerem zastosowanym we wczesnych Krywitach... Ja także posiadam dwa egzemplarze tego pióra i z porównania obu piór wyglądających prawie identycznie ale różniących się rozmiarami; jedno jest wyraźnie dłuższe od drugiego, można wnioskować, że były robione wręcz ręcznie... z drugiej strony bakelit chyba się formowało przez odlew w formie a nie przez toczenie, czyżby mieli kilka forem różniących się wymiarami? To mnie zastanawia... I jeszcze jedna uwaga: kształt tego pióra nie przypomina mi Krywita (Skyline), raczej gdzieś dopatrywałbym się jakiegoś dalekiego podobieństwa do wczesnych Sheafferów... ale to jest jedynie moje subiektywne odczucie... I ostatnia uwaga: klips - widuje się takie bardzo podobne w Kawuskach...

PostNapisane: piątek, 8 czerwca 2018, 09:50 

Moje Krywity mają różne klipsy.
Postaram się wrzucić nowe fotki po renowacji. ;)

Po lekkiej renowacji. Oto moje KRYWITY.
Końcówki na skuwkach jak widać różnej długości, różne klipsy, nawet sekcje są różne chociaz ebonitowe.
Jeden w kolorze czerni a drugi ciemna zieleń.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2018, 16:11 

A tutaj moje znalezisko:

ObrazekKrywit

PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2018, 17:20 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Łukasz jak zwykle zwala z nóg!

PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2018, 20:57 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
kawuska napisał(a):
A tutaj moje znalezisko:

Gratuluję. Największym wrogiem pióra wiecznego jest ZŁY atrament!!!
Jakoś tak znajomo to pudełko wygląda, pamiętam, że szukaliśmy tego patentu, ale zdaje się bezskutecznie.

Cytuj:
22407. Firma Dr. Madaus & Co.
(Radebeul -Dresden, Niemcy). Sposób utrwalania
lotnych składników roślin. Dodatkowy
do patentu Nr 21894. 8.2 1935. Pierwsz.
4.2 1935 (Niemcy). Udzielono 20.11 1935.

A może udało się może jakoś zawęzić lata produkcji? :D Pióro już dmuchane? Wszystko działa jak należy?

PostNapisane: środa, 13 czerwca 2018, 00:49 

Tak na szybko wyszukałem w mojej piórowej graciarni 8 szt. takich piór tym z "innowacyjnym" systemem. Występują w kilku kolorach, niektóre czapeczki na skuwkach są też z tworzywa. Mają różne klipsy. Są też dwie wersje szerokich ringów na skuwkach, z tworzywa i mosiężne. Mam też trochę bliźniaczych konstrukcji napełnianych jednak albo tłoczkiem albo z tradycyjną gumką w sprężynie. Faktycznie wykazują podobieństwo do "Krywitów". Niektóre klipsy są identyczne jakie mają moje podpisane "Krywity". Ebonit też taki sam. Otrzymałem je kiedyś z informacją, że pochodzą z firmowego sklepu "Omegi" z Częstochowy. W tym zbiorze, oprócz niewątpliwych "Omeg" jest trochę takich ebonitowych wytworów, jakby innego producenta.

PostNapisane: środa, 13 czerwca 2018, 09:04 

Znalezisko "Halowe" za 10zł.Co do numeru na pudełku: mam wrażenie że często funkcjonował tam raczej numer wzoru użytkowego niż rzeczywistego patentu (vide Smok?) Co do daty produkcji to trzeba znaleźć wiadomość kiedy Sanepid zabronił ich produkcji ;)

PostNapisane: środa, 13 czerwca 2018, 12:17 

kawuska napisał(a):
Znalezisko "Halowe" za 10zł.Co do numeru na pudełku: mam wrażenie że często funkcjonował tam raczej numer wzoru użytkowego niż rzeczywistego patentu (vide Smok?) Co do daty produkcji to trzeba znaleźć wiadomość kiedy Sanepid zabronił ich produkcji ;)

To była bardzo udana inwestycja! Krywit w takim stanie jak na zdjęciu, wraz z pudełkiem, dla miłośnika tej marki jest wart dużo więcej... Gdyby producent Krywitów nie spieszył się tak ze sprzedażą i zachował swe zasoby... od dzisiaj, mógłby zgarnąć sporą sumkę:lol:
Tak przy okazji zauważam, że wątek dryfuje w stronę Krywitów, z czego się cieszę, bo pojawiają się zdjęcia coraz to nowych osobników tego rzadkiego gatunku i jego notowania rosną ;) ale warto jeszcze trochę poświęcić uwagi tytułowemu bohaterowi tego wątku. Czy ktoś może wie skąd pochodziły te pióra z "innowacyjnym systemem napełniania", albo wie coś o producencie?

PostNapisane: środa, 13 czerwca 2018, 17:36 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Producent niby opisany jest na pudełku Krywita Kawuski. "Wytwórnia Piór Wiecznych" - najlepsza nazwa na świecie ;) Z miasta gdzie powinien być Smok produkowany.

PostNapisane: czwartek, 14 czerwca 2018, 14:38 

Pióro z bakelitu, bez żadnych oznaczeń, stalówka z Durable 4 - pewnie dawny polski wytwór rzemieślniczy. Skuwka zastępuje dzwigenkę. Widział ktoś coś podobnego?
Obrazek

Mówiąc: tytułowy bohater wątku - mam na myśli powyższe pióro i nie jest to bynajmniej Krywit, o którym wiadomo gdzie był produkowany, choćby z opisu na pudełku pokazanym przez Kawuskę. Chyba jednak zostałem źle zrozumiany, albo, co jest bardziej intrygujące... nie odczytałem właściwie ukrytej, w Twoim Mac, wpisie wskazówki... że niby, skoro Krywity produkowała firma o znamiennej nazwie "Wytwórnia Piór Wiecznych" to dlaczego by nie miała produkować również i innych piór wiecznych :)... w końcu do tego została powołana ;) I tym prostym sposobem wyjaśniła się tajemnica pochodzenia innych polskich piór wiecznych, co do których były pewne, jak się okazuje, nieuzasadnione wątpliwości :P

PostNapisane: czwartek, 14 czerwca 2018, 22:13 

@kawuska
Świetne pudełko do Krywita.
Czy na twoim klipsie jest grawer firmy tak jak na pudełku widać ?
Moje nie mają ;)

PostNapisane: czwartek, 14 czerwca 2018, 22:31 

Klips jest za wąski żeby zmieścił się tam napis.

PostNapisane: czwartek, 14 czerwca 2018, 23:53 

Właśnie Panowie, można prosić o zdjęcia klipsów Waszych Krywitów z boku, dla porównania. Podejrzewam, że klips z tego pióra Kawuski już widziałem, bo chyba innego Krywita wraz z pudełkiem, tym pudełkiem!, nie ma. Chyba, że Ty, Boody, właśnie masz drugiego z identycznym klipsem? Tego dowiemy się dopiero gdy zobaczymy klipsy z profilu... A ten drugi klips Boody'ego chyba jest taki sam, jak w moim Krywicie...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]