Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 01:29 

Obrazek

Od lewej:
1. Inco Extra - lever filler
2. Inco (bez nazwy) - "ściskacz" filler (zwykła gumka i nic więcej, dołożyłam sqeezera jakiegoś)
3. Inco (bez nazwy) - syringe filler (metalowy!!!, ssanie ma że hej)

W tym ostatnim ciekawa stalówka: Kaligraf 4
Obrazek
Obrazek
Spływak porządny - ebonitowy :)

Szczegóły:
Imprinty:
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 11:55 

Czy mogłabyś wyjaśnić lub pokazać schemat zasady działania tych systemów? Lever Filler znam, ale te pozostałe dwa to dla mnie nowość. :)

PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 12:24 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Ładnie się prezentują na Twoim zdjęciu, Marto. W rzeczywistości te pióra były wykonane z podłego plastiku i ich korpusy łatwo ulegały odkształceniom.

PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 13:54 

Matti, proszę bardzo:

1. Syringe filler - system strzykawkowy. Działa jak zwykła strzykawka. Połowa korpusu to zasobnik na atrament razem z tłokiem. Po zamoczeniu stalówki w atramencie ciągnie się za rączkę tłoka i tym samym wciąga atrament do pióra. Kiedy atrament się wypisze lub wyparuje :) przed następnym naciągnięciem trzeba rączkę tłoka wcisnąć do oporu.
Obrazek

2. W piórze niebieskim natomiast jest coś, co nazywam palco-ściskacz system :) Niektórzy producenci przyklejali gumkę do nipla sekcji i na tym się kończyła ich praca nad "systemem". Użytkownik potem, po wykręceniu sekcji z korpusu i zanurzeniu stalówki w atramencie ściskał gumę "palcyma" :) przy czym zasada jest/była tak, że im więcej palców tym lepiej, tym więcej atramentu. Techniki zatem były różne: jedna rączka i dwa, trzy paluszki lub oburącz. Na poniższym zdjęciu gumkę przykrywa tzw. sqeezer, czyli coś, co możesz znać z piór chińskich.
Obrazek

xxxx

Sara, no rzeczywiście co do jakości użytych materiałów i wykończeń nie ma się nad czym rozwodzić, ale ... jak się nie ma co się lubi ... No niestety taką to mieliśmy produkcję piór. Mnie tylko zastanawia jedno. Oczywiście przy zamkniętym rynku, czyli braku zewnętrznej konkurencji i tzw. punktu odniesienia, który mógłby mieć "konsument", a którego nie miał sprawa wydaje się jasna, ale .. z drugiej strony było trochę tych mniejszych/większych firm/firemek, czyli tzw. wewnętrzna konkurencja jednak istniała. Czy oni się wszyscy po prostu zmówili, żeby poza poziom mierny nie wyskakiwać?

PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 15:38 

Dzięki za wyjaśnienie. :) Ta strzykawka to ciekawy pomysł. :)

PostNapisane: niedziela, 15 lutego 2015, 15:01 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Te pióra produkowano w latach 50., 60.? Coś koło tego, prawda? Na pewno w PRL. Albo producenci mieli łatwy dostęp tylko do plastiku, albo plastik był najtańszy i najłatwiejszy w obróbce. Sprowadzanie droższych materiałów z Zachodu wymagałoby dewiz, zezwoleń. Społeczeństwo też nie było bogate, więc produkcja droższych piór nie byłaby opłacalna. W tamtych czasach powszechnie było siermiężnie i zgrzebnie:).

PostNapisane: niedziela, 15 lutego 2015, 16:00 

Ach te polskie pióra... jak ówczesny system: bida z nędzą i do tego ulegały "częstym wypaczeniom".

PostNapisane: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 21:34 

Nie, żebym polowała, ot wpadło nowe znalezisko, to i specjalnie dla kawuski ;-) - uzupełnienie tematu. Cudo nosi dumny numer M-58 (M od mierne może) i jest identyczne jak niebieskie ze zdjęć powyżej, z tym samym palpacyjnym systemem. To samo i nie to samo, bo wszak imprinty bardzo różne, no i kolor, kolor L jak ladny.

Obrazek

Co do wypaczeń - to mi się nawet proste trafiło i się zakręca i odkręca nawet bez oporów, tyle, że w gwintowaniach sekcja-korpus jakby, parafrazując tytuł jednego filmu "o jeden zwój za daleko", albo raczej za blisko - skręca się ładnie, ale 2 mm przerwy musi być, a co!

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]