Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 27 czerwca 2017, 22:30 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Witajcie,

Jakiś czas temu przeglądając stare numery czasopisma amerykańskiego The Pen World natrafiłem na bardzo ciekawe rysunki publikowane pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku lat 90-tych pokazujące w pigułce istotne informacje dotyczące piór wiecznych wielu firm. Nie mam dostępu do wszystkich numerów, ale to co mogłem pokazałem w działach poświęconych poszczególnym firmom: KLIK

Po wrzuceniu skanów na FOP i PWF pomyślałem, że poszukam z nim kontaktu. Frederick G. Plewa, prawdopodobnie pochodzenia słowiańskiego, być może nawet polskiego, nie występował, przynajmniej pod swoim nazwiskiem, na FB albo ja nie potrafiłem go znaleźć. Sprawę zostawiłem na później. Aż do dziś.
Niestety okazało się, że 73-letni Frederic Plewa z Chicago zmarł w marcu 2016 roku i nie będzie już szansy z nim porozmawiać, nawet wirtualnie. Według nekrologu Fred był artystą grafikiem, typografem, autorem opowiadań, twórcą pocztówek, współpracownikiem wielu agencji reklamowych oraz zapalonym kolekcjonerem piór. Został pochowany na cmentarzu przy kościele katolickim pod wezwaniem Św. Antoniego[*]. Ja osobiście zawsze będę podziwiał jego talent.

Napisałem wtedy
Cytuj:
Autorem jest Pan Fred Plewa z Chicago. Co sądzicie o takiej formie opowiadania o historii? Wiadomo, że informacje raczej nie są kompletne, ale sposób prezentacji przemawia do wyobraźni i pozwala chyba łatwiej ogarnąć. Nazwy producentów lub modeli są w nagłówkach tych grafik.

Dorzucam 2 grafiki, które pokazuje wyszukiwarka i przypominam te już publikowane na FOP, tym razem w jednym poście.

Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

[*]Wobec mnogości wyznań w USA, msza pogrzebowa w kościele katolickim zdaje się potwierdzać, że Plewa brzmi swojsko nie bez powodu. Zresztą, patrząc na stronę kościoła, bez trudu znajdziemy inne polskie nazwiska: http://www.stanthony-parish.org/

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 10:15 

Tytuł użytkownika:: endoor
Mac wielkie podziękowania za odkrycie i udostępnienie tych grafik. Pod takim odkryciem z reguły kryje się jakaś ciekawa historia. Szkoda, że pan Plewa już nie żyje.

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 11:05 

Oglądałem wczoraj manifesty okrętowe z nazwiskami członków mojej rodziny, którzy postanowili zmienić okoliczności przyrody i via Hamburg, na statkach George Washington i General S D Sturgis, udali się byli do krainy nieograniczonych możliwości. Niestety przed moim urodzeniem i nie mam z nimi kontaktu. I skojarzyłem, że nie odnalazłem przecież nigdy tego Freda Plewy. Ale nic to, wygląda, że mam namiar na bratanka, może jeszcze się coś uda dowiedzieć w zakresie jego piórowych prac.

Na wszelki wypadek jeszcze
: rysunki Pana Plewy powstały na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Od tamtego czasu pogląd na datowanie czy systematykę niektórych marek zmienił się i nie należy traktować danych - zwłaszcza dat - pojawiających się na tych grafikach jako wiedzy bezwzględnie prawdziwej. Choć nadal pozostaje to chyba najbardziej syntetyczne kompendium tak przejrzyście prezentowanej wiedzy w zakresie cech charakterystycznych i ewolucji piór wiecznych jakie znam.

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 11:33 

Tytuł użytkownika:: Spamer of The Year 2013
Niesamowite te rysunki! Fajne kompendium wiedzy, nawet jeśli niezbyt ścisłe. A te manifesty to gdzie można obczaić?

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 11:49 

Fundacja The Statue of Liberty and Ellis Island: KLIK

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 12:17 
Rada Jedi

Ciekawe kto ma prawa i czy nie zgodziłby się na druk w Pan Show Magazine? Moglibyśmy wydrukować parę tych grafik.

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 18:25 

Rozmawiam z siostrzeńcem autora. Zadałem to pytanie. Mam też przed sobą stronę wspomnieniową z The Pen World z lata zeszłego roku, gdzie jest info, że 3 grafiki przedrukowane zostały w numerze dzięki uprzejmej zgodzie żony zmarłego, co oznacza, że pismo, które przez wiele lat drukowało te grafiki, nie rości sobie praw do ich własności.
Być może będę miał dostęp do większej liczby grafik niedługo, ponowię pytanie o publikację. Zobaczymy.

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 19:08 
Rada Jedi

Dzięki, w takim razie czekamy z nadzieją.

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 19:54 

A może, gdyby się udało, to do następnego numeru PSM można by zrobić dodatek specjalny, najlepiej w twardej oprawie, ze wszystkimi grafikami Plewy? Z jakimś polskim suplementem w których miejscach są błędy, tudzież jakimś, choćby krótkim, życiorysem autora?

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 20:47 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
@PanKleksie - dobry pomysł, a może nawet odrębna teczka z grafikami P. Plewy na luźnych arkuszach jakby ktoś sobie je chciał wsadzić w ramki i powiesić...Byłbym skłonny nawet ponieść za to dodatkową opłatę, prócz ceny PSPMagazine...

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 21:12 
Rada Jedi

Problem z tym, że pieniądze trzeba mieć grubo wcześniej, żeby to uruchomić. Problem drugi, że ktoś musi się tym zająć i to zrobić. Są chętni?

PostNapisane: środa, 28 czerwca 2017, 22:24 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Andrzeju
Próba odpowiedzi :
Ad. 1 - przedpłaty?
Ad 2 - @Pigolu, Twoje talenty i umiejętności poligraficzno-drukarskie znamy doskonale, nie byłbyś skłonny?

PostNapisane: czwartek, 29 czerwca 2017, 00:39 

Drodzy,

Mam dwie uwagi "racjonalizatorskie" ;) 8-)

1.
Pomysł z wydrukowaniem czegoś z wykorzystaniem tych grafik pojawił się już wcześniej, za pierwszym razem kiedy je pokazałem. Ale nie udało mi się wtedy odnaleźć osoby, którą można by zapytać o zgodę na jakiekolwiek wykorzystanie.
Grafiki powyższe są opisane właścicielem praw autorskich a na FOP też nie ma reklam i choć forum jest komercyjnie wykorzystywane przez uczestników, to wprost nie ma tutaj mowy o zarobkowaniu z użyciem lub za pomocą tych grafik. Dlatego wydawało mi się w porządku je tutaj umieścić. Być może wcale nie mam racji.

Natomiast każde dalsze działanie polegające na publikacji tych prac, zwłaszcza jeśli w grę wchodzić będzie sprzedaż, uważam za pomysł wątpliwy, nie wiem na ile z punktu widzenia praw autorskich, ale na pewno z punktu widzenia etycznego podejścia do czyjejś pracy, szacunku do autora i jego praw do dysponowania tym co stworzył.

Dlatego wydaje mi się, że warto uzyskać zgodę - wydaje się, że spadkobierców - na takie działanie. Najpierw.

Tak zrobiłem w przypadku tłumaczeń tekstów R. Bindera. Początkowo był sceptyczny, ale przekonałem go i w jakiś sposób też angażowałem się w rozwój części merytorycznej jego kapsułek wiedzowych: w efekcie mam nieograniczoną czasowo ani zakresowo zgodę na tłumaczenie wszystkich jego publikacji z półroczną karencją jeśli chodzi o teksty z wydawnictw drukowanych. Ale i tak za każdym razem się pytam, i zawsze mam odzew pozytywny. I dlatego teksty te są na forum i w PSM. Na mój maliutki rozumek w tym wypadku należałoby też uzyskać jednoznaczną zgodę na określone wykorzystanie.

Ja absolutnie nie muszę tu być łącznikiem z biblioteką, zwornikiem i hamulcowym. Skoro magazyn The Pen World pytał o publikację żonę Fredericka Annie, to każdy inny chyba też powinien. Można spróbować taki kontakt nawiązać albo przez parafię (podałem info wyżej chyba?) albo przez wydawcę. Macie znajomych albo rodziny w Stanach lub znajomych pióromaniaków tamże? Jak będzie już ustalony jakiś pomysł - można próbować.

2. Dopiero wtedy możemy przejść do realizacji pomysłów, które najpierw uzyskają zielone światło od rodziny autora. Myślę, że pomysły można omawiać dowolnie, mając na uwadze, że jakoś tam profesjonalna obróbka będzie wymagała:
- dobrej jakości kopii (nie wiem czy te powyżej takie są, czyli być może trzeba by je uzyskać)
- nakładu finansowego (widać już jakiś pomysł na to)
- kierownika lub zespołu przodowników do realizacji

Na tym etapie udało mi się, jak pisałem wyżej, skontaktować się z członkiem rodziny, który obiecał jakieś dodatkowe materiały pokazujące prace wuja dotyczące piór wiecznych, bo o to głównie pytałem. Tych grafik jest co najmniej 13 lat, 87-2000 (potem kręciły go bardziej pocztówki) i te z kolejnych lat są już barwne i jeszcze wspanialsze. Bardzo chciałem je zobaczyć i również wam pokazać.
Mam też potwierdzenie odnośnie polskich korzeni, jest próba ustalenia skąd nad Wisłą, ale nie wiem czy coś z tego wyjdzie. Fred miał mnóstwo piór (zaczynał w latach 80-tych) ale raczej nie uda się ich zobaczyć.

Zobaczymy co kolejne dni przyniosą.
Wszystkiego burzowego :mrgreen:
M.

Fragment krótkiego tekstu nt. autora w The Pen World z zeszłego roku ze zdjęciem:

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 29 czerwca 2017, 09:04 
Rada Jedi

W stu procentach zgadzam się z przedmówcą. Same kosztu druku to jedna ze składowych a przypadku komercyjnego wydawnictwa musi być umowa ze spadkobiercami i określenie honorarium za udostępnienie prac. Po podsumowaniu pewnie wyjdzie, że nikt nie będzie chciał za to tyle zapłącić.

MarcinEck napisał(a):
Andrzeju
Próba odpowiedzi :
Ad. 1 - przedpłaty?

A ktoś je musi pobierać. Ktoś kto ma osobowość prawną i prowadzi działalność wydawniczą. Ktoś kto zawrze umowę ze spadkobiercami. Kto? Pytałem o chętnych wzięcia tego zadania na siebie. Chętnych do porad zawsze jest sporo, to wiem.

PostNapisane: czwartek, 29 czerwca 2017, 11:24 

Maciek, Andrzej - pełna zgoda. Z drugiej strony dobrze by było wiedzieć, czy takim albumem w ogóle będzie zainteresowanie. Bo to, że ja bym był chętny i zdaję sobie sprawę, że takie wydawnictwo tanie nie będzie, to nie znaczy, że znajdzie się odpowiednia liczba takich zapaleńców, jak ja. Może Kickstarter?
Tak czy inaczej najpierw musi się zebrać grupa osób, które zechcą się tym zająć, bo jedna osoba takiego przedsięwzięcia nie ogarnie. Jakby co, to ja się zgłaszam do pomocy.

PostNapisane: czwartek, 29 czerwca 2017, 11:27 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Ja pauzuję w tym projekcie. Jednak album chętnie nabędę.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]